Masz krzywą przegrodę nosa, zaczynasz chrapać

Redakcja
Dr Jerzy Jakubiszyn: - Krzywa przegroda nosa sprzyja infekcjom.
Dr Jerzy Jakubiszyn: - Krzywa przegroda nosa sprzyja infekcjom. Krzysztof Świderski
Częściej też wtedy cierpisz na zapalenie gardła, ucha, krtani i zatok oraz męczy cię chrypka.

Krzywą przegrodę nosa dziedziczymy po rodzicach,drugi powód jej powstania, to
urazy z wczesnego dzieciństwa. - Nikt nie pamięta, jak jego dziecko raczkowało i uderzyło się w stół czy krzesło, popłakało, po czym przestało - mówi dr n. med. Jerzy Jakubiszyn, ordynator Oddziału Laryngologii WCM w Opolu. - Tymczasem przegroda u malucha uległa wtedy wywichnięciu i już sobie krzywo rosła. Bez względu jednak na przyczynę, jedynym sposobem na jej wyprostowanie jest leczenie operacyjne.

Nie ma przegród idealnie prostych. Natomiast problem powstaje wtedy, gdy ma to wpływ na drożność nosa. Oba przewody nosowe powinny być bowiem symetrycznie, czyli podobnie udrożnione.

- W zasadzie oddycha się jedną dziurką w nosie, a druga w tym czasie odpoczywa - wyjaśnia dr Jerzy Jakubiszyn. - Jest to tzw. cykl nosowy i on się zmienia. Jeśli cykl nosowy przypadnie na tę dziurkę, po której jest skrzywienie, to można mieć problemy z oddychaniem. A jeśli ten cykl wypadnie w nocy, to człowiek zaczyna otwierać usta, chrapać, a tuż po przebudzeniu sięga szybko po coś do wypicia, żeby zwilżyć nadmiernie wysuszone gardło.

Krzywa przegroda nosowa ma duży wpływ na powstawanie stanów zapalnych zatok,bo jeśli przez jeden przewód nosowy przepływa mniej powietrza, to wtedy zatoka po tej stronie jest niedopowietrzona. Częściej też zdarzają się zaburzenia słuchu po tej stronie, po której jest krzywa przegroda. Bowiem błona bębenkowa najlepiej reaguje na dźwięk, gdy po obu stronach jest to samo ciśnienie. Krzywa przegroda ten stan zakłóca.

- Ma też wpływ na stany zapalne gardła, bo wysuszona i popękana błona śluzowa gardła to wrota dla infekcji - podkreśla dr Jakubiszyn. - Osoby z tą przypadłością mają częściej chrypkę, problemy z uczuciem suchości w jamie ustnej i pieczeniem w krtani. Jeśli więc przychodzi do mnie pacjent np. z zapaleniem krtani, to zaczynam od zbadania przegrody, choć niejedną osobę to dziwi. Ale leczenie tylko krtani, bez usunięcia podstawowej przyczyny, byłoby nalewaniem wody do dziurawego wiadra. To sprawy nie załatwi.

Kiedyś operacje skrzywionej przegrody odbywały się w znieczuleniu miejscowym, co nie było komfortowe dla pacjenta. Teraz przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym. Trwa to ok. 30-40 minut. Po zabiegu pacjent ma założony opatrunek do nosa na 48
godzin. Następnego dnia jest wypisywany do domu i przychodzi potem tylko do kontroli. Są to jedne z częstszych zabiegów, średnio wykonuje się 5-6 w tygodniu.

- Po operacji pacjent powinien ograniczyć wysiłek, unikać urazów, żeby nie spowodować krwawienia - radzi ordynator. - Sportowcy muszą unikać przez jakiś czas treningów. Jeżeli skrzywienie jest bardzo skomplikowane, to w tym przypadku może czasami zachodzić potrzeba wykonania ponownego zabiegu, w celu usunięcia skrzywienia pozostawionego w głębokiej części kostnej, co było wcześniej trudne do przeprowadzenia. Ale są to raczej wyjątkowe sytuacje.

Niektórzy pacjenci cierpiący na nieżyt nosa, unikają wizyty u laryngologa, tylko próbują leczyć się sami. Nagminnie używają kropli do nosa, które można kupić w aptekach
bez recepty. Często nie zdają sobie sprawy, że popełniają poważny błąd. Zamiast sobie pomóc, tylko sobie szkodzą.

- Krople do nosa, przewlekle stosowane, prowadzą do uzależnienia, a w konsekwencji
do tzw. polekowego nieżytu nosa - ostrzega dr Jerzy Jakubiszyn. - Krople są zbawienne i przynoszą ulgę w przypadku ostrej infekcji. Ale dopuszczalne jest ich używanie najwyżej przez 2-3 dni. Potem - można już sobie tylko zaszkodzić. Działanie kropli polega na gwałtownym obkurczaniu naczyń krwionośnych w nosie. Jeśli będziemy to robić często, zmuszać naczynia do częstego kurczenia się, to je osłabimy, “sflaczeją". A wychodzenie z polekowego nieżytu jest trudne, może trwać wiele tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska