Masz pomysł na własny biznes - to już wielki krok do przodu

Edyta Hanszke
Ewa Raida koordynatorka projektów „Start” i „Wsparcie na starcie” (fot. archiwum/sm)
Ewa Raida koordynatorka projektów „Start” i „Wsparcie na starcie” (fot. archiwum/sm)
Rozmowa z Ewą Raidą koordynatorką projektów „Start” i „Wsparcie na starcie”.

- Od 20 czerwca 2006 r. do 29 lutego 2008 r. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej realizował Projekt „START - wsparcie merytoryczne i finansowe przy zakładaniu działalności gospodarczej”. Ile osób wzięło w nim udział?

- Napłynęło 110 zgłoszeń, spośród których wybraliśmy grupę docelową 40 osób. Najważniejszym kryterium oceny wniosków był ciekawy pomysł na działalność gospodarczą.

- Konkurencja była duża. Kto odpadł?

- Ci, którzy mieli mało sprecyzowane pomysły albo nie mieli ich wcale - chcieli założyć firmę, ale nie umieli odpowiedzieć na pytanie, co chcą robić. Druga grupa to tacy, którzy pomimo dobrych pomysłów nie potrafili sobie poradzić z „biurokracją”, marketingiem, sprzedażą. Najprościej mówiąc brakowało im „żyłki przedsiębiorcy”.

- Co panią zaskoczyło podczas tamtego naboru?

- Słaba wiedza o możliwościach pozyskiwania funduszy unijnych.

- Wybraliście najlepszych i przyznaliście im pieniądze …

- Nie tak szybko. Od listopada 2006 r. do stycznia 2007 r. szkoliliśmy ich i doradzaliśmy, jak krok po kroku założyć działalność gospodarczą. Opanowywali zagadnienia z finansów, rachunkowości, marketingu oraz sporządzania biznesplanu.

- Ile to trwało?

- W sumie było 45 godzin szkoleń i po 5 godzin doradztwa indywidualnego dla uczestnika. Od stycznia 2007 r. powstawały nowe firmy i do końca marca 26 osób założyło działalność gospodarczą. W sumie powstały 24 firmy (w tym 2 spółki cywilne). Po pieniądze sięgnęli wszyscy, którzy po szkoleniach byli nadal zdecydowani na prowadzenie firmy. Udało się to 22 osobom. Otrzymali pomoc finansową w postaci jednorazowych, bezzwrotnych dotacji oraz stypendiów wypłacanych przez kilka miesięcy, które wystarczały na zapłacenie podstawowych kosztów funkcjonowania firmy.

- Jakie są pożądane cechy przyszłych przedsiębiorców?

- Po pierwsze konkretny pomysł na biznes, po drugie umiejętność sprzedania siebie i swojego pomysłu. Pozostałych rzeczy można się nauczyć.

- 20 lutego br. zakończył się nabór na kolejny projekt dofinansowany z UE, a realizowany przez AIP PO. Jakie są jego założenia?

- „Wsparcie na starcie” zapewni 25 przedsiębiorcom wsparcie pomostowe w wysokości 1000 zł przez 6 miesięcy na opłacenie części kosztów związanych z prowadzeniem firmy np.: składki na ZUS czy bieżące wydatki. Przyznamy też dotacje inwestycyjne do 40 tys. zł (mamy na to 1 mln zł).

Pisząc ten projekt duży nacisk położyliśmy na szkolenia, które pozwolą uczestnikom poznać swoje mocne i słabe strony, umocnić w przekonaniu co do słuszności „bycia na swoim”, czy poznać mechanizmy przydatne w trakcie prowadzenia biznesu. Warsztaty z psychologiem wyłonią osoby, które posiadają żyłkę biznesową, a wszystkim dadzą możliwość poznania siebie i swojego potencjału zawodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska