Mateusz Morawiecki o „Nowym Polskim Ładzie”: Chcemy, żeby polska gospodarka była przygotowana do mocnego odbicia

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Mateusz Morawiecki o „Nowym Polskim Ładzie”: Chcemy, żeby polska gospodarka była przygotowana do mocnego odbicia
Mateusz Morawiecki o „Nowym Polskim Ładzie”: Chcemy, żeby polska gospodarka była przygotowana do mocnego odbicia Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
-Dzisiaj inwestorzy prywatni, przedsiębiorcy mają bardzo duży problem, ponieważ boją się tego, co będzie się działo. Maja dużo znaków zapytania, wszyscy są w nowym położeniu - powiedział premier Morawiecki w rozmowie z telewizją wPolsce.pl, odnosząc się do potrzeby wprowadzenia „Nowego Polskiego Ładu.”

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z telewizją wPolsce.pl podkreślił, że pandemia sprawiła, że polskich przedsiębiorców czekają nowe wyzwania, na które „Nowy Polski Ład” ma ich przygotować.

- Dzisiaj inwestorzy prywatni, przedsiębiorcy mają bardzo duży problem, ponieważ boją się tego, co będzie się działo. Maja dużo znaków zapytania, wszyscy są w nowym położeniu - mówił.

Zaznaczył, że rząd „ musi przygotować polską gospodarkę, żeby ta była gotowa do mocnego odbicia”

- Po pandemii ludzie inaczej będą podchodzić do handlu, do produkcji. W ramach „Nowego Polskiego Ładu” chcemy zaprezentować nową ofertę, żeby polska gospodarka była przygotowana do tego, co nowe – powiedział szef rządu. Jednocześnie zaznaczył, że jest to skierowane przede wszystkim do obywateli, a także pracowników.

Premier także zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość ma szansę rządzić nie tylko kolejną kadencję, ale także następne. - Pokazaliśmy, że potrafimy zarządzać publicznymi finansami – mówił.

"Wytrzymajmy jeszcze trochę"

- Ja mam ogromną dzisiaj nadzieję i przesłanki, ze jesteśmy bliżej końca. W szczególności dzięki procedurze szczepień – mówił Morawiecki odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej w kraju. - Sposób dystrybucji, jaki planowaliśmy od października się sprawdza. Dzisiaj już jest zaszczepionych 94 procent lekarzy – dodał.

Zaznaczył, że odpowiedź na pytanie, kiedy obecna sytuacja i obostrzenia się skończą, trzeba uzależnić od tego, jak będą dostarczane dawki szczepionki przeciwko COVID-19. – Kilka miesięcy temu wszyscy w Unii Europejskiej umówiliśmy się, że będziemy w sposób solidarny dokonywali zakupów szczepionek – zaznaczył. Po czym dodał, że musimy „wytrzymać jeszcze trochę.”

- Zbankrutowała ich neoliberalna polityka – powiedział Morawiecki o opozycji, która zarzuca, że Polska jest na skraju złamania gospodarczego. Podkreślił także, że „płytkość recesji zaskoczyła wszystkich.”

„Cenzura w czasach PRL-u”

Premier podczas rozmowy odniósł się także do wolności mediów oraz ustawie wprowadzającej podatek je obciążający.

- Nie tylko analizy są prowadzone, ale taka opłata jest w procesie przedlegislacyjnym. To nie jest nowa sprawa – powiedział Mateusz Morawiecki. Po czym dodał, że niektóre media społecznościowe wprowadzają „cenzurę, jak w czasach PRL-u”, jako przykład podając zamknięcie twitterowego konta Donalda Trumpa.

Premier dodał, że nie można pozwolić, by globalne media dominowały i takim hamulcem ma być planowana opłata.

Planowana przez rząd składka solidarnościowa obejmie nadawców i wydawców oraz takie firmy jak Google, Facebook, czy Allegro. Opłatą objęte zostaną również media publiczne między innymi TVP. Podatek nazwany "opłatą od mediów" będzie wyliczany na podstawie dochodów z reklam, a jego beneficjentem będzie Narodowy Fundusz Zdrowia oraz fundusz wsparcia kultury.

„Dolewanie oliwy do ognia”

- Wyrok nie mógł być inny w oparciu o obecną Konstytucję. W uzasadnieniu widzimy wyraźnie, że obawy były dalece przedwczesne. Wiemy, że w przypadku zagrożenia zdrowia i życia kobiety przerwanie ciąży jest skuteczne – szef rządu odniósł się protestów Strajku Kobiet wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Premier zaznaczył, że rząd jest w stanie „wypracować mechanizmy ochrony życia, a jednocześnie odpowiedzieć na obawy kobiet”, ponieważ te obawy są dla niego zrozumiałe. Zaznaczył jednak, że niektóre działania opozycji, są „dolewaniem oliwy do ognia.”

- Uważam, że reakcje policji są właściwe i cieszę się, że są one wyważone – powiedział podczas programu Morawiecki, jednocześnie zwracając uwagę na działania, jakie podejmuję funkcjonariusze francuskiej, hiszpańskiej, czy amerykańskiej policji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska