Mateusz Sopoćko walczy o miejsce w drugiej linii Lechii
Mateusz Sopoćko walczy o miejsce w drugiej linii Lechii Piotr Hukało
Lotto Ekstraklasa. Trenerzy pięciu zespołów nie dali szansy młodzieżowcowi w 7. kolejce. Uczynił to za to m.in. Piotr Stokowiec z liderującej Lechii Gdańsk. I nie pożałował; przy drugim golu z Koroną Kielce spory udział miał Mateusz Sopoćko.

Występy młodzieżowców w 7. kolejce Lotto Ekstraklasy

Cracovia - Sebastian Strózik (rocznik 1999) - W meczu z Legią Warszawa pojawił się na boisku w 68 minucie kiedy zmienił Sierdera Sierderowa. Szkoda, że w jednej z akcji wyhamował i w efekcie nie stworzył zagrożenia.

Górnik Zabrze - Przemysław Wiśniewski (1998) - To akurat jedyny młodzieżowiec po stronie zabrzan, który zagrał od początku do końca. Na prawej obronie wystąpił przeciwko Pogoni Szczecin.
Maciej Ambrosiewicz (1998) - Znów musiał zadowolić się wejściem z ławki. W 66 minucie wszedł za Konrada Nowaka. Dostał drugą kartkę w sezonie.

Jagiellonia Białystok - Patryk Klimala (1998) - Dostał niewiele minut z Wisłą Płock. Dopiero w 80 wszedł za Romana Bezjaka.

Lechia Gdańsk - Karol Fila (1998) - To jeden z największych wygranych okresu lipiec-sierpień. Nie daje plamy, więc gra. Z Koroną Kielce został zdjęty dopiero w 78 minucie. Wtedy na boisku szansę dostał starszy o trzy lata Joao Nunes.
Mateusz Sopoćko (1999) - Brawa dla tego piłkarza! Świetnym przyjęciem piłki (z odejściem) i następującym po nim podaniem uruchomił akcję na 2:0. To było dopiero jego drugi występ w Ekstraklasie, ale pierwszy do ostatniego gwizdka. Obejrzał żółtą kartkę.
Adam Chrzanowski (1999) - Do składu wrócił po pauzie Michał Nalepa, dlatego młodzieżowiec musiał zadowolić się wejściem z ławki. W 84 minucie wszedł za Lukasa Haraslina.

Lech Poznań - Kamil Jóźwiak (1998) - 75 minut z Piastem Gliwice. W swojej drużynie był najlepszy, choć nie wszystko mu wyszło. Dużo szarpał na skrzydle.
Tymoteusz Klupś (2000) - Wszedł na kwadrans za Jóźwiaka.
Paweł Tomczyk (1998) - Zmienił Joao Amarala w 86 minucie. Za próbę wymuszenia jedenastki obejrzał żółtą kartkę. Słusznie.

Legia Warszawa - Sebastian Szymański (1999) - Miał odejść do CSKA Moskwa, ale chyba zostanie. W każdym razie po pauzie z Wisłą Płock dane mu było zagrać z Cracovią. Tak jak cały zespół nie spisał się najlepiej. W 71 minucie zmienił go Michał Kucharczyk.

Piast Gliwice - Patryk Dziczek (1998) - Skoro nosi dziesiątkę na plecach to musi grać. A poważniej - na razie nie opuścił ani minuty. Pełny występ dołożył przeciwko Lechowi Poznań. W tym spotkaniu obejrzał żółtą kartkę.

Pogoń Szczecin - Sebastian Walukiewicz (2000) - Nastolatek zaliczył kolejny mecz pod nieobecność Jarosława Fojuta. Tym razem pełne 90 minut zagrał z Górnikiem Zabrze. Błędów się niestety nie ustrzegł.
Adrian Benedyczak (2000) - Wszedł na samą końcówkę. W 79 minucie zluzował Huberta Matynię.

Śląsk Wrocław - Maciej Pałaszewski (1998) - Spotkanie z Wisłą Kraków zaczął na ławce. Podniósł się z niej dopiero w 75 minucie gdy zastąpił na murawie Michała Chrapka.

Wisła Kraków - Kamil Wojtkowskii (1998) - Piąty raz w sezonie i zarazem piąty z ławki. Ze Śląskiem Wrocław biegał od 71 minuty. Zmienił wówczas Martina Kostala. W protokole zapisał się żółtą kartką.

Zagłębie Sosnowiec - Sebastian Milewski (1998) - Ma zaufanie trenera Dariusza Dudka. Dlatego też przeciwko Arce Gdynia zaliczył czwarty pełny występ w tym sezonie.

Drużyny bez młodzieżowca w 7. kolejce:
Arka Gdynia, Korona Kielce, Miedź Legnica, Wisła Płock, Zagłębie Lubin.

Klasyfikacja kanadyjska młodzieżowców po 7. kolejce:

2 GOLE i 1 ASYSTA - Paweł Tomczyk (Lech Poznań)
1 GOL - Adam Chrzanowski (Lechia Gdańsk), Karol Fila (Lechia Gdańsk)*, Patryk Dziczek (Piast Gliwice)
1 ASYSTA - Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok).

*Po weryfikacji Ekstraklasa SA zaliczyła bramkę Lechii w meczu z Górnikiem na konto Karola Fili.

Tabela Pro Junior System PZPN sezon 2017/18:

1. Górnik Zabrze - 1396 - punktów
2. Piast Gliwice - 1080
3. Śląsk Wrocław - 1000
zobacz więcej

Kto jest młodzieżowcem?
Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2018/2019 są to zawodnicy urodzeni w 1998 roku i młodsi. Wykładnia za Łączy Nas Piłka/PZPN

Nagrody w Pro Junior System
Tak samo jak w zeszłym sezonie w puli nagród są 4 mln złotych (2 mln złotych wyłożył PZPN, 2 kolejne Ekstraklasa). Zwycięzca otrzyma 1,4 mln. Za drugie miejsce w klasyfikacji przysługuje 1 mln, natomiast za trzecie 400 tys.

EKSTRAKLASA w GOL24

Materiał oryginalny: Mateusz Sopoćko i jego błysk z drugiej połowy. Młodzieżowcy na boisku: 7. kolejka Ekstraklasy [RAPORT] - Gol24