Matura 2012. Język polski - poziom podstawowy - pytania i odpowiedzi

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Aneta Wojtunik i Damian Kordas: - Dla nas najważniejsze są egzaminy z biologii i chemii, bo od ich wyniku zależy, czy dostaniemy się na wybrany kierunek studiów.
Aneta Wojtunik i Damian Kordas: - Dla nas najważniejsze są egzaminy z biologii i chemii, bo od ich wyniku zależy, czy dostaniemy się na wybrany kierunek studiów. Jarosław Staśkiewicz
Zaczyna się dwudziestodniowy egzaminacyjny maraton. Weźmie w nim udział 11 tysięcy młodych Opolan. Dzisiaj matura z języka polskiego.

Punktualnie o godzinie 9 w szkołach w całym województwie uczniowie rozpoczną pisanie egzaminu z języka polskiego. Co słychać na giełdzie tematów?

Matura 2012: Język polski - odpowiedzi i arkusze pytań w serwisie Edukacja

- Dużo mówi się o 'Dżumie' - wymienia Damian Kordas, maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.

- Wiele osób podejrzewa, że będzie Szymborska, co oczywiście wiążą z odejściem naszej noblistki - dodaje Michał Szkudlarek, wicedyrektor I LO. - Problem w tym, że tematy powstają nawet trzy lata przed maturą i nie zawsze muszą mieć związek z aktualnymi wydarzeniami.

Beata Kruczek, polonistka z brzeskiego ogólniaka jednego jest pewna: - Egzaminatorzy i nauczyciele dobrze wiedzą, że tematy są... nieprzewidywalne. Dlatego swoim uczniom zawsze mówię, że może być “Wesele", bo w oparciu o nie można opracować bardzo dużo tematów, a uczniowie nie bardzo za nim przepadają. Z tego samego powodu podpowiadam Jana Kochanowskiego - to trudne, filozoficzne zagadnienia, a zawsze może być temat dotyczący filozofii we fraszkach czy pieśniach.

Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu, chęć wzięcia udziału w dzisiejszym egzaminie z języka polskiego zgłosiło 9355 uczniów.

Matura 2011 z polskiego. Odpowiedzi i pytania

Matura 2010. Język polski - arkusze i przykładowe odpowiedzi

Matura 2009. Język polski - arkusze egzaminacyjne

Co ciekawe, znacznie więcej uczniów przystąpi do wtorkowej matury z matematyki. To najtrudniejszy egzamin i obok 8950 tegorocznych abiturientów, zadania będzie rozwiązywało aż 1100 uczniów, którzy oblali matematykę w poprzednich latach.

- Polski, matematyka, angielski - to trzeba zdać choćby na minimalną liczbę punktów - mówią Aneta Wojtunik i Damian Kordas, szkolna para z brzeskiego I LO. - One są o tyle ważne, że bez nich nie można w ogóle pójść na studia. Ale skupić trzeba się na tych przedmiotach, od których będzie się liczyło, czy dostaniemy się na wymarzony kierunek.
Aneta i Damian myślą o okołomedycznych kierunkach: ona o ratownictwie medycznym albo położnictwie, on o weterynarii albo fizjoterapii. Dlatego jako dodatkowe przedmioty wybrali biologię i chemię, więc czeka ich po siedem egzaminów.

Każde ma inną taktykę. Aneta przygotowuje się do najbliższego egzaminu, a więc najpierw do pisemnego polskiego, potem kolejno matematyki, angielskiego, biologii i chemii (pomiędzy nimi są jeszcze ustne egzaminy z polskiego i angielskiego). Uczy się najchętniej na działce albo na podwórku.

- Ja koncentruję się tylko na biologii i chemii, bo z podstawowych przedmiotów wiem tyle, że na to minimum powinienem napisać - mówi z kolei Damian, któremu do nauki potrzebne jest biurko i odizolowany od świata własny pokój.

Obydwoje zgodnie podkreślają: - Jak człowiek mocno się przyłoży, to w ciągu tych ostatnich dni może się dużo nauczyć, ale tak naprawdę liczą się całe trzy lata w liceum.

Maturą żyją nie tylko maturzyści. - Przeżywam to, jak każda matka - mówi Elwira Betka, której syn Konrad zdaje egzamin w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzegu. - My mieliśmy kiedyś o tyle łatwiej, że gdy zaczynaliśmy naukę w liceum, to wiedzieliśmy jak będzie wyglądała matura za cztery lata. Dzisiaj ciągle się coś zmienia i uczniowie nie mają takiej pewności.

W tym roku na szczęście jest tylko jedna poważna zmiana: egzamin ustny z języka obcego ma tylko jeden poziom - bez podziału na podstawowy lub rozszerzony.

Matury potrwają do 25 maja. Wyniki egzaminów pisemnych maturzyści poznają 29 czerwca.


Matura 2012 - serwis specjalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska