Matura 2017. 6667 uczniów z Opolszczyzny pisało egzamin z języka polskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Maturzyści z III LO w Opolu po egzaminie z polskiego.
Maturzyści z III LO w Opolu po egzaminie z polskiego. Sławomir Mielnik (O)
"Praca - pasja czy obowiązek" albo interpretacja wiersza Kazimierza Wierzyńskiego - to tematy wypracowań maturalnych, z którymi w czwartek zmierzyli się absolwenci ogólniaków i techników. Od egzaminu z języka polskiego rozpoczęły się matury.

Najpierw maturzyści musieli wykazać się rozumieniem tekstów czytanych i odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentów artykułów

- Ryszarda Koziołka "Mój dziwny Sienkiewicz" z „Polityki" oraz Russa Rymera "Milknące głosy" z „National Geographic”. Jedno z zadań wymagało też rozpoznania po przytoczonym fragmencie tytułu dzieła i jego autora. Chodziło o "Wesele" Wyspiańskiego. W innym trzeba było streścić podany fragment tekstu.

Druga część egzaminu z języka polskiego to pisanie wypracowania na jeden z dwu podanych tematów. Do wyboru były:
"Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz do wybranych tekstów kultury.

Drugi temat dotyczył podanego wiersza Kazimierza Wierzyńskiego "Słyszę czas", a polecenie brzmiało: "Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij."

Wypracowanie maturalne powinno liczyć co najmniej 250 słów.

W sumie do zdobycia było 70 punktów. Aby egzamin zaliczyć trzeba uzyskać 30 proc. punktów.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym to jeden z sześciu egzaminów obowiązkowych, jakie musi zdać każdy maturzysta. Ponadto absolwenci ogólniaków i techników będą zdawać pisemnie na poziomie podstawowym matematykę i język obcy oraz wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ustnie każdy maturzysta musi zdać język polski i język obcy.

W województwie opolskim najchętniej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonym to: język angielski (45,5 proc.), geografia (29,3 proc.), matematyka (23,5 proc.), biologia (21, 7 proc.), język polski (18,3 proc).

Prawie 45 procent opolskich maturzystów poprzestanie na zdaniu jednego, obowiązkowego, egzaminu na poziomie rozszerzonym. 27 proc. zamierza zdawać dwa takie egzaminy, a 21,6 proc. trzy egzaminy na poziomie rozszerzonym.

W piątek maturzyści będą zdawali egzamin z matematyki.

Matura potrwa do 26 maja.

SPRAWDŹ: Matura 2017 [POLSKI] ODPOWIEDZI, arkusze CKE

Do matury na Opolszczyźnie przystąpiło 6667 osób. Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów zewnętrznych. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 30 czerwca. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Matura info 2017 - co, gdzie, kiedy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska