Matura 2020 POLSKI. Przecieki, czyli jakich tematów można się spodziewać na egzaminie. Czy są to pewniaki?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Matury z języka polskiego ruszą już w poniedziałek (8.06). Zdający głowią się, jakie tematy pojawią się na egzaminie.
Matury z języka polskiego ruszą już w poniedziałek (8.06). Zdający głowią się, jakie tematy pojawią się na egzaminie. pixabay.com
Ruszyła giełda tematów - pewniaków, które mogą pojawić się na maturze 2020 z języka polskiego. Co warto powtórzyć przed maturą? Przecieków nie ma i to jest dobra informacja, bo gdyby tematy wypłynęły przed egzaminem, maturę trzeba by było powtórzyć. Rozmawialiśmy natomiast z polonistami, aby ci przewidzieli, jakie tematy mają największe szanse pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Co było na maturze z polskiego w poniedziałek, 8 czerwca?

Matura 2020 z polskiego - pewniaki

- Arkusze są przygotowywane rok wcześniej, więc nie spodziewam się motywów związanych z pandemią. Jeśli pojawi się „Dżuma” Alberta Camusa to będzie to absolutny zbieg okoliczności – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu, która jest polonistką. – Przez wiele lat często na egzaminie dojrzałości pojawiała się „Lalka” Bolesława Prusa. Stało się to tak oczywiste, że zdziwiłabym się, gdyby i tym razem układający maturę postawili na tę lekturę.

Moi tegoroczni maturzyści, a uczyłam dwie klasy, mają przeczucia, że tym razem pojawi się „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicz i opisy przyrody – mówi Dorota Wołyniec, wicedyrektor LO nr 1 w Opolu. - Do tej pory w arkuszach nie było „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i związanych z nim motywów patriotycznych. Intuicja mi podpowiada, że warto te zagadnienia powtórzyć. „Lalka” faktycznie wydaje się mało prawdopodobna. W ubiegłym roku ta lektura pojawiała się w rozprawce, a rok wcześniej w czytaniu ze zrozumieniem. Z drugiej strony „Lalka” jest bardzo bezpieczna z punktu widzenia zdających, bo znając tę lekturę są w stanie rozwinąć wiele motywów.

Giełda maturalnych tematów rozgrzewała się do czerwoności zwłaszcza w czasach tzw. starej matury. Zdający wybierali wówczas jeden z tematów i od znajomości zawartej w nim lektury zależało ich powodzenie na egzaminie. - Teraz matura składa się z dwóch części i obydwie są bardzo ważne, bo wpływają na ostateczny wynik – mówi Joanna Raźniewska z III LO w Opolu. – W pierwszej części zdający pracują z tekstem. Pojawiają się tu zarówno teksty literackie, jaki i krytycznoliterackie. W drugiej części natomiast faktycznie jest wypracowanie, które wzbudza wciąż sporo emocji.

Matura 2020 z języka polskiego. Poziom podstawowy - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się 8 czerwca 2020 r. o godz. 9.00 i będzie trwał 170 minut.

Próbna matura 2020 z CKE 2.04.2020 - 8.04.2020

Próbna matura 2020 z CKE. Pytania na próbnych egzaminach onl...

Egzamin na poziomie podstawowym podzielony jest na dwie części. Pierwsza - składająca się z 2-3 tekstów - sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zdający, po zapoznaniu się z tekstami, rozwiązuje związane z nimi zadania. Druga część egzaminu na poziomie podstawowym sprowadza się natomiast do napisania wypracowania na zadany temat.

Matura 2020 z języka polskiego. Poziom rozszerzony - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się 8 czerwca o godz. 14.00 i będzie trwał 3 godziny (180 minut).

Matura próbna 2020 język polski - poziom rozszerzony. Arkusz...

Na poziomie rozszerzonym zadaniem zdającego jest przygotowanie wypracowania na jeden z zaproponowanych tematów.

Matura 2020. Nie będzie egzaminów ustnych

Nowością w tym roku – ze względu na epidemię - jest to, że nie będzie egzaminów ustnych. Dotyczy to zarówno języka polskiego, jaki i języków obcych, z którymi w poprzednich latach musieli się zmierzyć zdający.

W szczególnych sytuacjach, gdy ustna matura jest jednocześnie egzaminem rekrutacyjnym na uczelnię, szkoła może taki egzamin przeprowadzić. - Maturzysta musiał natomiast wcześniej zgłosić nam chęć przystąpienia do egzaminu ustnego – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor LO nr III w Opolu. - Osoby, które w poprzednich latach nie zdały egzaminu ustnego, ale w terminie zgłosiły chęć jego poprawienia, skorzystają ze swego rodzaju amnestii, tzn. nie podejdą do matury ustnej, ale dostaną zaświadczenie, że ją zdały.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać egzamin maturalny i otrzymać świadectwo?

Aby zdać maturę trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg ‎zaliczenia).‎

Matura 2020. Kiedy wyniki

Ogłoszenie wyników tegorocznych matur nastąpi do 11 sierpnia 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska