Matura 2020 POLSKI. Przecieki, czyli jakich tematów można się spodziewać na egzaminie. Czy są to pewniaki?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Matury z języka polskiego ruszą już w poniedziałek (8.06). Zdający głowią się, jakie tematy pojawią się na egzaminie.
Matury z języka polskiego ruszą już w poniedziałek (8.06). Zdający głowią się, jakie tematy pojawią się na egzaminie. pixabay.com
Ruszyła giełda tematów - pewniaków, które mogą pojawić się na maturze 2020 z języka polskiego. Co warto powtórzyć przed maturą? Przecieków nie ma i to jest dobra informacja, bo gdyby tematy wypłynęły przed egzaminem, maturę trzeba by było powtórzyć. Rozmawialiśmy natomiast z polonistami, aby ci przewidzieli, jakie tematy mają największe szanse pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Co było na maturze z polskiego w poniedziałek, 8 czerwca?

Matura 2020 z polskiego - pewniaki

- Arkusze są przygotowywane rok wcześniej, więc nie spodziewam się motywów związanych z pandemią. Jeśli pojawi się „Dżuma” Alberta Camusa to będzie to absolutny zbieg okoliczności – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu, która jest polonistką. – Przez wiele lat często na egzaminie dojrzałości pojawiała się „Lalka” Bolesława Prusa. Stało się to tak oczywiste, że zdziwiłabym się, gdyby i tym razem układający maturę postawili na tę lekturę.

Moi tegoroczni maturzyści, a uczyłam dwie klasy, mają przeczucia, że tym razem pojawi się „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicz i opisy przyrody – mówi Dorota Wołyniec, wicedyrektor LO nr 1 w Opolu. - Do tej pory w arkuszach nie było „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i związanych z nim motywów patriotycznych. Intuicja mi podpowiada, że warto te zagadnienia powtórzyć. „Lalka” faktycznie wydaje się mało prawdopodobna. W ubiegłym roku ta lektura pojawiała się w rozprawce, a rok wcześniej w czytaniu ze zrozumieniem. Z drugiej strony „Lalka” jest bardzo bezpieczna z punktu widzenia zdających, bo znając tę lekturę są w stanie rozwinąć wiele motywów.

Giełda maturalnych tematów rozgrzewała się do czerwoności zwłaszcza w czasach tzw. starej matury. Zdający wybierali wówczas jeden z tematów i od znajomości zawartej w nim lektury zależało ich powodzenie na egzaminie. - Teraz matura składa się z dwóch części i obydwie są bardzo ważne, bo wpływają na ostateczny wynik – mówi Joanna Raźniewska z III LO w Opolu. – W pierwszej części zdający pracują z tekstem. Pojawiają się tu zarówno teksty literackie, jaki i krytycznoliterackie. W drugiej części natomiast faktycznie jest wypracowanie, które wzbudza wciąż sporo emocji.

Matura 2020 z języka polskiego. Poziom podstawowy - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się 8 czerwca 2020 r. o godz. 9.00 i będzie trwał 170 minut.

Próbna matura 2020 z CKE 2.04.2020 - 8.04.2020

Próbna matura 2020 z CKE. Pytania na próbnych egzaminach onl...

Egzamin na poziomie podstawowym podzielony jest na dwie części. Pierwsza - składająca się z 2-3 tekstów - sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zdający, po zapoznaniu się z tekstami, rozwiązuje związane z nimi zadania. Druga część egzaminu na poziomie podstawowym sprowadza się natomiast do napisania wypracowania na zadany temat.

Matura 2020 z języka polskiego. Poziom rozszerzony - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się 8 czerwca o godz. 14.00 i będzie trwał 3 godziny (180 minut).

Matura próbna 2020 język polski - poziom rozszerzony. Arkusz...

Na poziomie rozszerzonym zadaniem zdającego jest przygotowanie wypracowania na jeden z zaproponowanych tematów.

Matura 2020. Nie będzie egzaminów ustnych

Nowością w tym roku – ze względu na epidemię - jest to, że nie będzie egzaminów ustnych. Dotyczy to zarówno języka polskiego, jaki i języków obcych, z którymi w poprzednich latach musieli się zmierzyć zdający.

W szczególnych sytuacjach, gdy ustna matura jest jednocześnie egzaminem rekrutacyjnym na uczelnię, szkoła może taki egzamin przeprowadzić. - Maturzysta musiał natomiast wcześniej zgłosić nam chęć przystąpienia do egzaminu ustnego – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor LO nr III w Opolu. - Osoby, które w poprzednich latach nie zdały egzaminu ustnego, ale w terminie zgłosiły chęć jego poprawienia, skorzystają ze swego rodzaju amnestii, tzn. nie podejdą do matury ustnej, ale dostaną zaświadczenie, że ją zdały.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać egzamin maturalny i otrzymać świadectwo?

Aby zdać maturę trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego oraz przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg ‎zaliczenia).‎

Matura 2020. Kiedy wyniki

Ogłoszenie wyników tegorocznych matur nastąpi do 11 sierpnia 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska