MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2024. Matematyka mile zaskoczyła tegorocznych maturzystów [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Trzy godziny mieli na rozwiązanie 31 zadań tegoroczni maturzyści. By zaliczyć matematykę, trzeba zdobyć 30 procent punktów. Zdaniem wielu maturzystów to nie powinien być problem.

Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mogą uzyskać maksymalnie 46 punktów: 29 punktów za zadania zamknięte i 17 punktów za zadania otwarte. Aby zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym, uczeń musi otrzymać minimum 14 punktów.

- Reakcje uczniów wychodzących z egzaminu zależały od kierunków, tam, gdzie matematyka była nauczana na poziomie rozszerzonym, panuje zgodna opinia, że zadania w tym roku na poziomie podstawowym były normalne i raczej nie sprawiały trudności - mówi Monika Szymańska, nauczyciel matematyki i zarazem dyrektor największej szczecineckiej szkoły średniej, czyli Zespołu Szkół nr 1 im. KEN.

- Tam, gdzie matematyki uczniowie mieli w szkole mniej, zdania były już bardziej podzielone i tam jest więcej obaw co do wyników. Powtarzały się opinie, że arkusz standardowy zawierał zadania, których się uczyli i nie byli zaskoczeni. Oczywiście inaczej możemy to oceniać my, nauczyciele, inaczej oni. Jeżeli byli wyuczeni, tak jak my staraliśmy się im tę wiedzę przekazać, to powinni zdać.

Anna Krzyżanowska, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie, o wyniki swoich uczniów (maturę w tej szkole zdaje 134) się nie martwi: - Myślę, że wzorem lat ubiegłych zdawalność z matematyki będziemy mieli na poziomie 100 procent. I tej myśli się trzymam.

Nestor Buczek, uczeń klasy o profilu biologiczno-chemiczny, w koszalińskim II Liceum Ogólnokształcącym, po wyjściu z sali mówił nam, że jego zdanie test maturalny był banalnie prosty: - Wszystkie zadania rozwiązałem bez problemu. Jedynym przedmiotem, który mnie stresował, był język polski - zdradza. Nestor wybiera się na medycynę i wyniki z biologii i chemii są dla niego najistotniejsze.

Sebastian Cichosz, również uczeń II LO, mówi: Matematyka nie była dla mnie problemem. Nie powtarzałem siebie materiału, bo uważałem, że wszystko mam opanowane. Bardziej skupiałem się na biologii i chemii.

Poza egzaminem z języka polskiego i matematyki maturzyści obowiązkowo muszą także podejść do pisemnych z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Część z nich będzie również musiała zmierzyć się z co najmniej jednym egzaminem z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Do tego dochodzą egzaminy ustne. Maturalny maraton zakończy się 9 lipca - tego dnia maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera