Matura POLSKI 2020. Arkusz CKE, odpowiedzi, wypracowanie. Co było na maturze z języka polskiego? Egzamin 8 czerwca 2020

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Matura z polskiego 8.06.2020 roku będzie przeprowadzona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Matura z polskiego 8.06.2020 roku będzie przeprowadzona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Matura z języka polskiego 2020. W tym artykule opublikujemy arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi na maturze z polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Termin egzaminu maturalnego - z powodu koronawirusa - został przesunięty na 8 czerwca. W 2020 roku, co do zasady, matura będzie się składała wyłącznie z części pisemnej. Ale jest wyjątek. Może też się zdarzyć, że egzamin zdadzą ci, którzy wcale nie niego nie podejdą. Kto może liczyć na taki bonus? Jak będzie wyglądała matura z polskiego, jakie zmiany na egzaminie wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa, kiedy wyniki matury z języka polskiego.

Matura POLSKI 2020. Co było na egzaminie? Arkusze, odpowiedzi

Maturzyści, którzy pisanie egzaminu zakończyli przed czasem, mówią, że jednym z zadań, które zobaczyli w arkuszach w części pisemnej była rozprawka na następujący temat:

Jaki wpływ ma fantastyka na przesłanie utworu? Odwołaj się do fragmentu "Wesela" oraz wybranych dzieł kultury.

Drugi temat to analiza wiersza "Daremne" Anny Kamieńskiej.

W tym artykule około godziny 14.00 opublikujemy arkusze CKE i sugerowane odpowiedzi na maturze z polskiego
na poziomie podstawowym, a około 19.00 - rozszerzonym.

ZOBACZ ODPOWIEDZI NA KOLEJNYCH SLAJDACH. BĘDZIEMY JE DODAWAĆ NA BIEŻĄCO POD ZDJĘCIAMI ARKUSZA. PROSIMY O ODŚWIEŻANIE STRONNa zdjęciu: Matura w II Liceum imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Matura 2020 JĘZYK POLSKI podstawa. Odpowiedzi i arkusz pytań...

Matura z polskiego 2020. Poziom podstawowy - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się 8 czerwca 2020 roku o godz. 9.00 i będzie trwał 170 minut.

Matura 2020 w czasie epidemii. Zobacz jak wyglądały przygotowania do egzaminu dojrzałości w stolicy regionu. W galerii znajdziesz zdjęcia maturzystów z LO nr 1, LO nr 2 oraz LO nr 3 w Opolu oraz opolskiego "plastyczniaka".

Matura z POLSKIEGO 2020. Co było na egzaminie i jak wygląda ...

Matura z polskiego na poziomie podstawowym jest podzielona na dwie części. Pierwsza część egzaminu składa się z 2-3 tekstów i sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zdający, po zapoznaniu się z tekstami, rozwiązuje związane z nimi zadania.

Druga część egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym sprowadza się natomiast do napisania wypracowania na zadany temat.

Język polski na maturze 2020 uczniowie zdają na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Język polski na maturze 2020 uczniowie zdają na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Archiwum

Matura z polskiego 2020. Poziom rozszerzony - z czego będzie się składał egzamin, jak długo potrwa

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się 8 czerwca o godz. 14.00 i będzie trwał 3 godziny (180 minut).

Matura 2020 JĘZYK POLSKI rozszerzenie. Odpowiedzi i arkusz p...

Na poziomie rozszerzonym zadaniem zdającego jest przygotowanie wypracowania na jeden z zaproponowanych tematów.

Matura 2020 z polskiego. Nie będzie egzaminów ustnych

W tym roku nie będzie ustnej matury z języka polskiego. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że egzaminy maturalne, ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, odbędą się wyłącznie w formie pisemnej.

Matura z polskiego w 2020 roku będzie przeprowadzona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Matura z polskiego w 2020 roku będzie przeprowadzona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Karol Makurat

Egzaminu ustnego nie będzie zatem ani w przypadku języka polskiego, ani języków obcych.

W szczególnych sytuacjach, gdy ustna matura jest jednocześnie egzaminem rekrutacyjnym na uczelnię, szkoła może taki egzamin przeprowadzić. Maturzysta musiał natomiast wcześniej zgłosić nam chęć przystąpienia do egzaminu ustnego – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu. - Osoby, które w poprzednich latach nie zdały egzaminu ustnego, ale w terminie zgłosiły chęć jego poprawienia, skorzystają ze swego rodzaju amnestii, tzn. nie podejdą do matury ustnej, ale dostaną zaświadczenie, że ją zdały – wyjaśnia Raźniewska.

Matura 2020 – epidemia koronawirusa i szczególne środki ostrożności

Epidemia koronawirusa sprawiła, że szkoły, w których odbywa się egzamin dojrzałości, musiały wdrożyć szczególne procedury bezpieczeństwa na maturze.

W szkołach pojawiły się dozowniki z płynem dezynfekującym. Przystępujący do egzaminu będą musieli zdezynfekować ręce wchodząc na sale egzaminacyjne.

Matura z polskiego w 2020 roku będzie wyłącznie pisemna. Nie będzie egzaminów ustnych.
Matura z polskiego w 2020 roku będzie wyłącznie pisemna. Nie będzie egzaminów ustnych. Grzegorz Dembinski

Zdający będą pisać matury w większym rozproszeniu, tak by dystans między nimi wynosił co najmniej 1,5 metra.

Poruszając się po korytarzach uczeń musi mieć zasłonięte usta i nos. W trakcie egzaminu może natomiast zdjąć maseczkę – wyjaśnia dyrektor Raźniewska.

Zdający są podzieleni na grupy i tam, gdzie jest to możliwe, wpuszczani do budynku kilkoma różnymi wejściami, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Wszystko po to, aby uniknąć skupisk.

- Nasi uczniowie dostali wcześniej informację, o której godzinie mają się zgłosić na egzamin – wyjaśnia Dorota Wołyniec, wicedyrektor LO nr 1 w Opolu. - Zostali podzieleni na 15-osobowe grupy, a każda taka grupa ma pojawić się przed salą co kwadrans. Chodzi o to, by uniknąć tłoku.

Inaczej niż dotychczas będzie też po egzaminie.

W poprzednich latach było czymś oczywistym, że po oddaniu arkuszy uczniowie spotykali się przed salą po to, aby porównać odpowiedzi i sprawdzić gdzie ewentualnie popełnili błąd – mówi Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. – Tym razem tego nie będzie, bo przecież chodzi o bezpieczeństwo.

Próbna matura 2020 z CKE 2.04.2020 - 8.04.2020

Próbna matura 2020 z CKE. Pytania na próbnych egzaminach onl...

Matura 2020. Zmiany w komisjach egzaminacyjnych

Nauczyciele znajdujący się w zespołach nadzorujących również będą musieli przestrzegać specjalnych procedur. Rozdając maturzystom arkusze czy pakując je po zakończonym egzaminie muszą mieć założone rękawiczki oraz maseczki lub przyłbice.

Podobnie jest w przypadku każdego, bezpośredniego kontaktu z uczniem, np. gdy gorzej się poczuje i musi opuścić salę.

Zespoły nadzorujące są mniejsze niż w poprzednich latach. Wcześniej nad prawidłowym przebiegiem egzaminy czuwała minimum trzyosobowa komisja. Teraz wystarczy, że zasiadają w niej dwie osoby. Wynika to z tego, że zdający są rozproszeni, więc zajmują większą liczbę sal, a to oznacza, że zespołów nadzorujących trzeba by było stworzyć więcej.

Na maturze z języka polskiego uczniowie będą musieli zachować dystans. Muszą mieć własne przybory, nie mogą wnosić na salę żadnych maskotek.
Na maturze z języka polskiego uczniowie będą musieli zachować dystans. Muszą mieć własne przybory, nie mogą wnosić na salę żadnych maskotek. Karol Makurat

Matura 2020 – co można wnieść na salę

Zdający maturę z polskiego:

  • musi zabrać ze sobą własny długopis.
  • może też mieć przy sobie napój.
  • niedopuszczalne jest wnoszenie pomocy naukowych (notatek czy książek),
  • jest zakaz wnoszenia na salę telefonów komórkowych, maskotek czy innych gadżetów na szczęście.

Rzeczy, których maturzyści nie wniosą na salę, nie będą mogły być – tak jak dotychczas – zdeponowane w jednej szatni. – Musieliśmy wyznaczyć oddzielne miejsca, tak, aby osoby zdające w danej sali, miały własną przestrzeń, w której mogą zostać ich rzeczy – mówi dyrektor Raźniewska. – Rzeczy, których nie można wnieść na salę, zdający umieszczą w plastikowej koszulce. Chodzi o to, żeby inne osoby nie miały z nimi kontaktu.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca. Tradycyjnie w pierwszym dniu uczniowie zmierzą się zadaniami z języka polskiego. Jakie tematy mogą pojawić się na pisemnej maturze 2020 z języka polskiego na poziomie podstawowym? W internecie pojawiają przecieki. Po wysłaniu sms otrzymać mamy niektóre pytania. Pamiętajcie i nie dajcie się naciągnąć - to oszustwo.Jakie wiadomości warto jednak jeszcze powtórzyć? O spekulacje na ten temat i podpowiedź poprosiliśmy eksperta - dr Annę Stempkę, doświadczoną polonistkę z II LO w Bydgoszczy.Więcej na kolejnych slajdach >>>

Matura 2020 - język polski. To musisz koniecznie wiedzieć na...

W poprzednich latach szkoły przygotowywały zwykle zestawy ratunkowe dla zapominalskich. Można w nich było znaleźć np. dodatkowy długopis albo - w przypadku przedmiotów ścisłych - kalkulator, czy linijkę. Tym razem uczniowie sami powinni zadbać o to, by te przedmioty zabrać ze sobą.

Podczas egzaminów z języka polskiego, zdający będą natomiast mogli skorzystać ze słowników. W części szkół, aby sięgnąć po słownik, będą musieli zdezynfekować ręce. Inne placówki zdecydowały się na wprowadzenie na tę okoliczność jednorazowych rękawiczek.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać egzamin maturalny i otrzymać świadectwo?
Aby zdać maturę trzeba zdobyć co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego.
Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg ‎zaliczenia).‎

Matura 2020. Kiedy wyniki

Ogłoszenie wyników tegorocznych matur nastąpi do 11 sierpnia 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska