Matura z polskiego 2016. Odpowiedzi [TEST, PRZECIEKI]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Matura 2016 z języka polskiego. Egzamin na poziomie podstawowym w środę, 4 maja.
Matura 2016 z języka polskiego. Egzamin na poziomie podstawowym w środę, 4 maja. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W środę rozpoczynają się egzaminy maturalne. Na Opolszczyźnie przystąpi do nich 6,7 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Na początek - obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

ZOBACZ: MATURA 2016. ARKUSZE I ODPOWIEDZI W PORTALU nto.pl PO ZAKOŃCZENIU EGZAMINU.

Pierwsze arkusze egzaminacyjne zdający dostaną w środę o godz. 9.00. Na początek tradycyjnie język polski na poziomie podstawowym.

To jeden z sześciu obowiązkowych egzaminów.

Po raz pierwszy zreformowaną maturę będą zdawać także absolwenci techników.

Maturzyści muszą też zdać pisemnie na poziomie podstawowym matematykę i język obcy oraz wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.

Egzamin ustny obejmuje język polski i język obcy.

Zobacz testy maturalne z polskiego z poprzednich lat
Matura z polskiego 2015. Odpowiedzi, test
Matura z polskiego 2014. Odpowiedzi, test
Matura z polskiego 2013. Odpowiedzi, test
Matura z polskiego 2012. Odpowiedzi, test

Najchętniej wybieranym przez opolskich maturzystów przedmiotem jest geografia (1869 osób). Uchodzi ona za stosunkowo łatwą, a jej wynik liczy się przy rekrutacji na wiele kierunków studiów.

Druga w rankingu popularności jest matematyka (1709) - zdawana nie tylko przez kandydatów na politechniki, ale także ubiegających się o przyjęcie na prawo.

Kolejne to biologia (1488), język polski (1083), wiedza o społeczeństwie (857), chemia (704). Zaledwie jedna osoba - w powiecie oleskim - wybrała język łaciński i kulturę antyczną.

82 proc. opolskich maturzystów będzie zdawać angielski, a połowa z nich także egzamin rozszerzony. 1300 osób wybrało niemiecki, 566 także na poziomie rozszerzonym.

Ponadto każdy może zdawać pisemnie nawet pięć dodatkowych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. O tych wyborach decydują wymagania stawiane przez wyższe uczelnie.

45 procent opolskich maturzystów poprzestanie na obowiązkowym minimum. Drugie tyle będzie zdawać 1-2 przedmioty dodatkowe. Takich, którzy zdecydowali się rozwiązać dodatkowo co najmniej 3 arkusze egzaminacyjne jest na Opolszczyźnie prawie 7 procent. To 458 superambitnych młodych ludzi.

Żadna uczelnia tyle nie wymaga, więc najwyraźniej chcą sami sobie udowodnić na co ich stać. Wśród nich jest sześciu rekordzistów, którzy oprócz polskiego, matematyki, języka i przedmiotu wybranego będą na poziomie rozszerzonym zdawać jeszcze 5 przedmiotów.

Matura pisemna potrwa od 4 do 27 maja, a harmonogram ustnej układają szkoły. Egzamin ustny z języka polskiego w nowej formule zostanie przeprowadzony między 9 a 21 maja.

Arkusze egzaminacyjne będą zamieszczane na stronie internetowej CKE (cke.edu.pl) i OKE (oke.wroc.pl) ok. godz. 14 (w przypadku egzaminów porannych) oraz ok. godz. 19 (w przypadku egzaminów popołudniowych).

W portalu nto.pl po egzaminie znajdziecie przykładowe odpowiedzi przygotowane przez nauczycieli danego przedmiotu.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów zewnętrznych. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska