92 procent opolskich maturzystów zdawało polski na poziomie podstawowym - łatwiejszym.
W ciągu 170 minut do rozwiązania mieli test sprawdzający rozumienie publicystycznego tekstu o blogach oraz napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów.
Mogli przeanalizować sen Izabeli Łęckiej z "Lalki" Prusa,jako sposób przedstawienia postaci literackiej, albo porównać "Odę do młodości" Mickiewicza i wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera, jako głos pokolenia młodych w różnych epokach literackich.
- Zadania były zaskakująco łatwe - uważa Joanna Kostelecka z III LO w Opolu. - Temat z poezji bardzo mi się spodobał, dawał duże pole do popisu. "Lalka" była już na maturze próbnej, więc wolałam pisać o czym innym.
Tematy nie wydały się też trudne Markowi Czajkowskiemu z tej samej szkoły.
- Jestem zadowolony, ale to o niczym nie świadczy - przyznał. - Największa trudność to trafić w oczekiwania egzaminatorów, ten osławiony klucz odpowiedzi. Na próbnych testach zwykle okazywało się, że powinienem był napisać coś innego, niż mi się wydawało.
Egzamin na poziomie rozszerzonym - trwającym równo 3 godziny - wybrało tylko 8 procent maturzystów. To ci, dla których język polski jest nie tylko warunkiem zaliczenia matury, ale i dostania się na studia. W części testowej musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu Czesława Miłosza na temat literatury polskiej przez 1939 rokiem.
- Tekst był bardzo trudny i zawiły - powiedziała nto.pl Magda Jankowska z III LO. - Zaskoczeniem było to, że pytania odnosiły się do całości, a nie do poszczególnych akapitów, jak ćwiczyliśmy na testach próbnych.
Ponadto maturzyści mieli do napisania esej na jeden z dwóch tematów: Analiza i interpretacja opowiadania Mrożka "Lolo" lub porównanie postawy wobec języka na podstawie fragmentów prozy Myśliwskiego i poezji Różewicza.
We wtorek egzamin pisemny z języka angielskiego. Na Opolszczyźnie wybrało go 72,3 proc. zdających.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?