reklama

Maturzyści z ZSZ nr 4 w Opolu apelują do swoich nauczycieli o zawieszenie strajku na czas klasyfikacji

Iwona Kłopocka
Iwona Kłopocka
Maturzyści z ZSZ nr 4 w Opolu apelują do nauczycieli o zawieszenie strajku. Iwona Kłopocka
30 maturzystów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu zaapelowało we wtorek do swoich nauczycieli o zawieszenie strajku na czas klasyfikacji i nieutrudnianie im przystąpienia do matury. Wsparło ich kilkoro rodziców.

W ZSZ nr 4 na wtorek zaplanowana była Rada Pedagogiczna, która miała zająć się klasyfikacją uczniów kończących szkołę. Na posiedzeniu stawiło się 18 z 70 nauczycieli.

Rada nie mogła więc podjąć uchwały, na którą czekają maturzyści. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na czarno.

Mieli transparent z napisem: "Daliście nam skrzydła, nie pozbawiajcie nas szansy, którą wy dostaliście".

Strajkujący nauczyciele - we wtorek było to 35 osób - po tym, jak ich koledzy bezowocnie zakończyli posiedzenie Rady Pedagogicznej - wyszli do maturzystów.

Przedstawicielki uczniów odczytały im apel:

Rozumiemy Waszą walkę o zwiększenie nakładów na oświatę i wyższe płace i popieramy Wasz strajk, jednak nie może się to odbywać naszym kosztem. My też mamy prawo do nauki, mamy, plany na przyszłość i cena jaką przyjdzie nam zapłacić w najgorszym dla nas scenariuszu, jest zbyt duża". Od chwili rozpoczęcia strajku żyjemy w niepewności, która nie sprzyja przygotowaniom do egzaminów. Apelujemy do każdego nauczyciela z osobna o rozważenie swoich decyzji, które mają wpływ na naszą dalszą edukację. Nas los w Waszych rękach - przeczytała łamiącym się głosem maturzystka Agata Szlęk.

O to samo obiecała poprosić swoich nauczycieli dyrektor ZSZ 4: Chciałabym, że nauczyciele na chwilę wyłączyli telefony, radia i telewizory. Chciałabym, żeby się odcięli od wszystkiego na zewnątrz i podjęli decyzję - sami. Mamy mądrych nauczycieli i mam nadzieję, że podejmą mądrą decyzję - powiedziała dziennikarzom dyrektor Bożena Czapska-Czoch.

Nauczyciele próbowali tłumaczyć młodzieży, jak trudna była ich decyzja o strajku i że to na rząd spada odpowiedzialność za obecną sytuację. Wtedy emocje puściły jednemu z rodziców:

Macie prawo do strajkowania, ale wy chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi. Posunęliście się za daleko. Nie wypełniacie swoich obowiązków, a to już jest przestępstwo. Ci młodzi nigdy wam tego nie wybaczą - krzyczał Józef Lachowicz, ojciec maturzystki.

"Uciekacie jak tchórze, Wstyd!" - wołał do nauczycieli, którzy w obliczu tej konfrontacji postanowili wrócić do pokoju nauczycielskiego. Wycofujące się grono pedagogiczne zostało wybuczane przez młodzież.

W ZSZ nr 4 kolejne posiedzenie Rady Pedagogicznej odbędzie się w czwartek.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-23T20:18:29 02:00, Gość:

Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie - pisze „Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na raport OECD „Education at a Glance 2011".

Jak dowodzi raport polscy nauczyciele pracują rocznie zaledwie 489 godzin podczas, gdy ich koleżanki i koledzy po fachu w USA pracują niemal 1100 godzin rocznie. W Unii Europejskiej średnia wynosi 779 godzin.

Wynik rodzimych nauczycieli w przeliczeniu na dni daje średnio zegarowo 2 godziny i 42 minuty. W krajach UE nauczyciele średnio spędzają na lekcjach blisko pięć godzin dziennie.

Co może byc zaskakujące - z raportu wynika, że w Polsce na jednego nauczyciela przypada 10 uczniów. Nawet najbogatsze państwa - takie jak Norwegia, Japonia czy USA nie mają tak dobrej statystyki. W raporcie jest też więc mowa o zbyt dużej liczbie nauczycieli w polskich szkołach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ubyło w Polsce ponad milion uczniów. Nauczycieli jest pół miliona.

Eksperci wypowiadający się na łamach Dziennika Gazety Prawnej winą za ten stan rzeczy obarczają kolejne rządy, które nie odważyły się zreformować Karty nauczyciela.

Więc ile chcą za godzinę pracy i za każdy miesiąc „wolnego od pracy” ??

Ja pracuję na produkcji zarabialem4000tys przyszedł nowy prezes pozabierali wszystkie dodatki i pracuję za2000tys gdzie mam iść na skarge

G
Gość
2019-04-23T15:01:51 02:00, Gość:

uczniowie i rodzice maja 100% rację...

2019-04-24T12:05:53 02:00, Gość:

Nauczyciele mieliście szansę zachować resztki godności w oczach uczniów, ale wy nie chcecie ich dobra.Broniarz broni własnych interesów a Wami manipuluje.Za kogo się uwaźacie?

2019-04-24T14:32:47 02:00, Gość:

zwolnić tych nauczycieli

To nie są nauczyciele to buraki inteligentnym trzeba się urodzic

G
Gość
, Gość:

"Nie wypełniacie swoich obowiązków, a to już jest przestępstwo" ... "Uciekacie jak tchórze, Wstyd!" ... "grono pedagogiczne zostało wybuczane przez młodzież" - nieprawdziwe zarzuty, wmawianie braku prawa do strajkowania, wyzwiska, brak poszanowania i zrozumienia ze strony rodziców i uczniów. To doskonały model rząd - nauczyciele, nauczyciele - cześć społeczeństwa. Może p.Józef pojedzie na Wiejską do Warszawy pokrzyczeć na osoby które do tego doprowadziły i zabierze chórek buczących uczniów. Jednym słowem wstyd i hańba. A gdzie walka o idee, gdzie zrozumienie i empatia. Uczniowie nie bójcie się rząd PIS was wybawi ... i uratuje ... będziecie im wdzięczni .. da wam zaliczania a z matur albo tak spreparują prawo ze każdy będzie miał maturę za brak kwalifikacji (bo matura dzisiaj to fikcja). A po maturze .. studia .. i zapraszam do szkół na posady nauczycieli ... bo nie będzie komu uczyć .... posłuchacie wtedy buczenia od swoich podopiecznych ......

2019-04-23T17:22:10 02:00, Gość:

Brawo ,może te wyrostki zrozumieją że nauczyciel to człowiek i też musi jeść i utrzymywać rodzinę, nauczyciel ma też swoje uczucia i troski ,ale nie te niby dorosłe rozwydrzone mają w głowie tylko piękny telefon ,ciuchy i wielki pysk

Moźe byście Wy nauczyciele zrozumieli uczniów.To wy macie dawać przykład tym młodym ludziom.To wy widzicie tylko własną rację, uwaźacie się za elitę a wychodzi słoma z butów, ignorancja i pycha.Jak wam nie wstyd?

O
Obserwator
2019-04-24T11:50:32 02:00, obserwator:

Jak było napisane wcześniej PIS was uratuje uczniowie i a waszym rodzicom obniży ciśnienie - nie płaczcie i nie buczcie - nie będziecie musieli przechodzić do rękoczynów.

Skoro w demokratycznym kraju nie można walczyć o swoje , mówić jako "JA" albo "MY" - zastanawiam się czy strajk jest potrzebny skoro każdy przebłysk desperacji jest legislacyjne wytrącany i starania do prowadzenia dialogu niwleczone... niestety demokracji i dialogu już nie ma. To bezprawna walka rządu z działaniami prawnie możliwymi wynikające ze swobód obywateli Polski.

Uczniowie i rodzice napiszcie petycje do rządu o zniesieniu strajku w Polsce, o zniesieniu swobód wypowiadania, o zniesieniu prawa do głosu .. osiągniecie swój jakże prymitywny i krótkowzroczny cel ... matura ... maturą zapewnicie przyszłość Waszych dzieci .... ale pytanie JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ ????? W NIEWOLI PRAWA - wasze przyszłe wołania będą stłamszone, prawda przekręcana, będziecie skłóceni medialnie z innymi ... a jak wam będzie źle to .... MORDA W KUBEŁ - NIE MACIE PRAWA WOŁAĆ O POMOC w żaden sposób, a jak znadziecie sposób w nocy na kolanie napiszą rozporządzenie. POWODZENIA !!!!!!

Zobaczcie na fakty :

- Premier Mateusz Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, "równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do Marszałka Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić projekt na szybką ścieżkę legislacyjną".

- tydzień przed strajkiem nie zamierzając w ogóle pertraktować z nauczycielami rząd uchwalił rozporządzenie http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000625

- dodatkowo idą decyzje pod stołem na poziomie samorządowym i represje w kierunku szkół

- na portalach społecznościowych pojawiają się posty o identycznych treściach a rożnych kont w stylu "moja córka płacze bo nauczyciele nie dadzą jej szansy podejść do matury"

2019-04-24T14:39:23 02:00, Gość:

Człowieku obowiązkiem nauczyciela jest klasyfikacja ucznia a my rodzice mamy prawo się tego domagać

Na szczęście rodzicu prawa sa wyżej w prawie niż obowiazki. Pracownicy moga strajkowac .To czy powinni klasyfikowac czy nie to po dzialaniach legislacyjnych rzadu jest lub bedzie bez znaczenia. Szkoda ze niektórzy widza tylko czubek własnego nosa i swoja postawa probuja odebrac prawa innym oraz innym godność. Dobry przyklad dajesz dziecku i wpaniale idee mu wpajasz .... raczej roszczenia. Wspołczuję krotkowzroczności i ślepoty na całą scene polityczną. Obecne rzad ma nauczycieli w du...ie niemartw rodzicu sie niedlugo tam dolaczysz.

G
Gość
2019-04-24T11:50:32 02:00, obserwator:

Jak było napisane wcześniej PIS was uratuje uczniowie i a waszym rodzicom obniży ciśnienie - nie płaczcie i nie buczcie - nie będziecie musieli przechodzić do rękoczynów.

Skoro w demokratycznym kraju nie można walczyć o swoje , mówić jako "JA" albo "MY" - zastanawiam się czy strajk jest potrzebny skoro każdy przebłysk desperacji jest legislacyjne wytrącany i starania do prowadzenia dialogu niwleczone... niestety demokracji i dialogu już nie ma. To bezprawna walka rządu z działaniami prawnie możliwymi wynikające ze swobód obywateli Polski.

Uczniowie i rodzice napiszcie petycje do rządu o zniesieniu strajku w Polsce, o zniesieniu swobód wypowiadania, o zniesieniu prawa do głosu .. osiągniecie swój jakże prymitywny i krótkowzroczny cel ... matura ... maturą zapewnicie przyszłość Waszych dzieci .... ale pytanie JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ ????? W NIEWOLI PRAWA - wasze przyszłe wołania będą stłamszone, prawda przekręcana, będziecie skłóceni medialnie z innymi ... a jak wam będzie źle to .... MORDA W KUBEŁ - NIE MACIE PRAWA WOŁAĆ O POMOC w żaden sposób, a jak znadziecie sposób w nocy na kolanie napiszą rozporządzenie. POWODZENIA !!!!!!

Zobaczcie na fakty :

- Premier Mateusz Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, "równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do Marszałka Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić projekt na szybką ścieżkę legislacyjną".

- tydzień przed strajkiem nie zamierzając w ogóle pertraktować z nauczycielami rząd uchwalił rozporządzenie http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000625

- dodatkowo idą decyzje pod stołem na poziomie samorządowym i represje w kierunku szkół

- na portalach społecznościowych pojawiają się posty o identycznych treściach a rożnych kont w stylu "moja córka płacze bo nauczyciele nie dadzą jej szansy podejść do matury"

Człowieku obowiązkiem nauczyciela jest klasyfikacja ucznia a my rodzice mamy prawo się tego domagać

G
Gość
2019-04-23T15:01:51 02:00, Gość:

uczniowie i rodzice maja 100% rację...

2019-04-24T12:05:53 02:00, Gość:

Nauczyciele mieliście szansę zachować resztki godności w oczach uczniów, ale wy nie chcecie ich dobra.Broniarz broni własnych interesów a Wami manipuluje.Za kogo się uwaźacie?

zwolnić tych nauczycieli

G
Gość
2019-04-23T15:01:51 02:00, Gość:

uczniowie i rodzice maja 100% rację...

Nauczyciele mieliście szansę zachować resztki godności w oczach uczniów, ale wy nie chcecie ich dobra.Broniarz broni własnych interesów a Wami manipuluje.Za kogo się uwaźacie?

o
obserwator
2019-04-24T11:21:05 02:00, Gość:

Przykre. Po takim traktowaniu maturzystów ciężko będzie nauczycielom odbudować swój autorytet w przyszłości.

Pytanie kto jest odpowiedzialny za ta sytuację - nauczyciele? Po po 1,5 roku próśb i wielokrotnymi próbami ułożenia się z rządem który ma ich w głębokim poważaniu. RZĄD chce żeby to nauczyciele byli postrzegani jako winni i niestety im się to udaje. RZĄD powinna stracić reputacje ... nasze dzieci nie rozumieją sytuacji jak im nie wytłumaczymy .. będą obwiniać zła stronę ...

o
obserwator

Jak było napisane wcześniej PIS was uratuje uczniowie i a waszym rodzicom obniży ciśnienie - nie płaczcie i nie buczcie - nie będziecie musieli przechodzić do rękoczynów.

Skoro w demokratycznym kraju nie można walczyć o swoje , mówić jako "JA" albo "MY" - zastanawiam się czy strajk jest potrzebny skoro każdy przebłysk desperacji jest legislacyjne wytrącany i starania do prowadzenia dialogu niwleczone... niestety demokracji i dialogu już nie ma. To bezprawna walka rządu z działaniami prawnie możliwymi wynikające ze swobód obywateli Polski.

Uczniowie i rodzice napiszcie petycje do rządu o zniesieniu strajku w Polsce, o zniesieniu swobód wypowiadania, o zniesieniu prawa do głosu .. osiągniecie swój jakże prymitywny i krótkowzroczny cel ... matura ... maturą zapewnicie przyszłość Waszych dzieci .... ale pytanie JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ ????? W NIEWOLI PRAWA - wasze przyszłe wołania będą stłamszone, prawda przekręcana, będziecie skłóceni medialnie z innymi ... a jak wam będzie źle to .... MORDA W KUBEŁ - NIE MACIE PRAWA WOŁAĆ O POMOC w żaden sposób, a jak znadziecie sposób w nocy na kolanie napiszą rozporządzenie. POWODZENIA !!!!!!

Zobaczcie na fakty :

- Premier Mateusz Morawiecki postanowił przedstawić Radzie Ministrów zmiany w prawie, które zagwarantują to, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przystąpić do egzaminu dojrzałości - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, "równocześnie premier Mateusz Morawiecki występuje do Marszałka Sejmu i Senatu, żeby wprowadzić projekt na szybką ścieżkę legislacyjną".

- tydzień przed strajkiem nie zamierzając w ogóle pertraktować z nauczycielami rząd uchwalił rozporządzenie http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000625

- dodatkowo idą decyzje pod stołem na poziomie samorządowym i represje w kierunku szkół

- na portalach społecznościowych pojawiają się posty o identycznych treściach a rożnych kont w stylu "moja córka płacze bo nauczyciele nie dadzą jej szansy podejść do matury"

G
Gość

Przykre. Po takim traktowaniu maturzystów ciężko będzie nauczycielom odbudować swój autorytet w przyszłości.

K
Kruszwiczanin

Czenu kuźwa nie napiszecie apelu do rządzących aby dali to co chcą nauczyciele ich kurwa proście

e
evans

Jak mawiał autor, "daliście się podzielić jak wielogatunkowe bydło" politycy Wami manipuluje, ilu rodziców w trosce o swoje pociechy zadzwoniło lub napisało do ministerstwa które jest odpowiedzialne za zaistniała sytuację ? Zapewne żaden! Dzisiaj "wieszanie psów" na nauczycielach jutro lekarze, pielęgniarki, żłobki, pojutrze Ty lub ja!

H
Hubert, nauczyciel.

I to jest totalny upadek autorytetu nauczyciela... I to jest przykre, jak niby wykształcona, świetna i tak w ogóle rozumiejąca uczniów, grupa dała się tak łatwo zmanipulować działaczom ZNP ( a swoją drogą związek powinien zmienić nazwę, Ci którzy w czasach II wojny tworzyli ZNP przewracają się w grobach). Rozejrzyjcie się w koło kto jest działaczem związkowym? Albo emeryci, albo Ci którzy nigdy nie odznaczali się w pracy nauczyciela. Żal tylko tych prawdziwych nauczycieli, którzy są pod dużym naciskiem ze strony strajkujących i dla świętego spokoju też strajkują. Nie ma się co oszukiwać, gdyby tak można było zwalniać nauczycieli "normalnie" to wielu musiałoby się pożegnać z zawodem. Co do karty nauczyciela, niewiele z niej zostało... I to nie w karcie jest problem, problem jest w systemie, którego tak mocno broni ZNP (mówiąc o podwyżkach i nie chcąc brać udziału w rozmowach z rządem), wszak można utrzymywać się nie pracując... A tak poza tym to bardzo mnie interesuje kto teraz wesprze nauczycieli którym wkładano kosze na głowę, a takich przypadków będzie więcej...

I jeszcze jedno do tych, którzy twierdzą, że w innych państwach nauczyciele pracują dużo więcej... porównajcie warunki...

G
Gość

"A kiedy to rodzice byli za nauczycielami .?"

A kiedyś tak było moi drodzy (trzeba było by sie cofnąć 30 lat do tyłu),. Ale My rodzice trochę zawaliliśmy temat i nadal zawalamy. Mówimy, że nauczyciele to darmozjadny, nieroby ... że pracują tyle, a inni tyle (w myśl lepiej tam gdzie nas niema), a MY nie mamy czasu dla NASZYCH dzieci, oczekujemy że wychowa je szkołą, nauczyciele, podwórko .. rów.... dajemy gówno od siebie, a wymagamy od innych szacunku, zrozumienia, poszanowania równego traktowania.

Nazwij kogoś nierobem, darmozjadem, wyzyskiwaczem dzieci żerującym na emocjach a ... potem poproś dziecko aby słuchał tą osobę i oddaj codziennie swoją pociechę w ich ręce. To jest PARANOJA i robienie dzieciom prania mózgu.

Stwierdzacie w postach o nauczycielach "przeciez wasz autorytet jest juz zerowy,wcale sie nie zdziwie jak dojdzie do rekoczynow" zabierajmy zatem dzieci ze szkół, bo dlaczego mają je uczyć osoby bez autorytetu ... SAMI go odbieramy nauczycielom ...

Te słowa może wypowiadać wiekszość z Nas i identyfikować się z tymi słowami. I skoro tak jest to marny nasz los i naszych dzieci. Nie rozumiemy co sie dzieje, nie tworzymy Polski Niepodległej za która walczyli nasi dziatkowie i nasi rodacy. Mamy Polskę skłóconą gdzie widzimy tylko czubek własnego nosa. Bóg , honor i ojczyzna już dawno umarł w szczególności u młodzieży (a tak naprawdę nigdy się w nich nie urodził). Teraz umiera rozum, zrozumienie, szacunek do bliźniego ... BRAWO POLACY, BRAWO CIEMY LUDU ... czas umierać. A MY RODZICE jestesmy największymi nauczycielami i autorytetami naszych dziecie i co im przekazaliśmy .... brak szacunku do osatnich którzy uczą.

MEA CULPA

G
Gość

8 przywilejów nauczycielskich - z czego nie chcą zrezygnować pedagodzy

Przywileje nauczycieli zawarte w Karcie nauczyciela są krytykowane od dawna. Nazywane kuriozalnymi i nieprzystającymi do systemu dzisiejszego szkolnictwa (Karta została przyjęta w 1982 roku i była tyle razy nowelizowana, że jej przepisy trudno jest dziś stosować), od dawna powinny zostać zlikwidowane, co próbują zrobić kolejni ministrowie edukacji - do tej pory nieskutecznie. Pomimo bowiem, że minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska opowiedziała się za wersją najbardziej radykalną, czyli likwidacją Karty w ogóle, to główne założenia, bardzo korzystne dla pedagogów, nadal obowiązują. : Urlop wypoczynkowy nauczyciela; Urlop dla poratowania zdrowia 3 x 12 m-cy; Czas pracy nauczyciela; Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli; Dodatki do wynagrodzenia; Dodatek mieszkaniowy i wiejski; Trzynastka dla nauczyciela; Czternasta pensja dla nauczyciela

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3