MBP w Opolu sprzedaje książki i pomaga katedrze

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kiermasz w NBP na remont opolskiej katedry.
Kiermasz w NBP na remont opolskiej katedry. Patrycja Wanot (O)
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zorganizowała dzisiaj kiermasz książek używanych. Cały dochód wesprze renowację opolskiej katedry.

Zaraz po wejściu do biblioteki uwagę przykuwa ogromny stół, na którym na czytelników czekały książki do nabycia – od religijnych, z tekstami o św. Janie Pawle II na czele, przez klasykę (Słowacki, Romain Roland), słowniki i leksykony po powieści polskie i zagraniczne, z kryminałami włącznie. Ceny bardzo przystępne od złotówki do kilku złotych. Kto chce dać na renowację katedry więcej, może wrzucić swój datek do postawionej między książkami skarbonki.

Pan Jerzy Skrzypczyk do biblioteki przyjechał z gminy Jemielnica. - Zachęcił mnie tekst w nto – mówi. - Spełniłem cel utylitarny – kupiłem kilka książek, m.in. monografie Armii Pomorze i Armii Prusy oraz coś z historii Rosji. Ale kiermasz ma też cel wzniosły – pomoc w remoncie opolskiej katedry. To jest także moja katedra. Mieszkam w tej diecezji, więc określenie, że katedra jest matką opolskich kościołów traktuję bardzo serio. Chętnie to dzieło swoimi złotówkami wsparłem.

- Przeznaczyliśmy na kiermasz co najmniej 500 książek – mówi Danuta Łuczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej – liczymy też na ofiarność tych, którzy niezależnie od zakupów wrzucą grosz do skarbonki. Te książki pochodzą głównie z darów czytelników, którzy z różnych powodów się ich wyzbywają. Nie wszystkie dary biblioteka potrzebuje, więc stale w szatni za małe sumy je sprzedajemy. Tym razem robimy to na dobry cel. Mamy świadomość, że dochód z kiermaszu będzie kroplą w morzu potrzeb. Ale zależy nam także, by na ten wyjątkowy obiekt, cząstkę naszej kultury, zwrócić uwagę Opolan.

Dotychczasowe prace przy odnowieniu zewnętrznych ścian katedry kosztowały ponad 3 mln zł. (Kolejne prace na ścianie od strony północnej i w prezbiterium ruszą jeszcze w maju). Koszt całej renowacji szacowany jest na 20 mln zł. W niedzielę przed kościołami zbiórka do puszek na odnowienie świątyni.

Kiermasz potrwa do 19.00. O 17.00 w bibliotece koncert grupy wokalno-instrumentalnej „Metronom”.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (4 maja 2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska