Meble ogrodowe z różnych materiałów – ich wady i zalety. Jakie meble ogrodowe wybrać?

Joanna Turakiewicz
hrohmann (Pixabay.com)
Meble ogrodowe takie jak ławki, leżaki, czy stoły muszą być nie tylko estetyczne i wygodne, ale i trwałe. Z tego powodu tak ważne jest, z czego zostały wykonane. Dowiedz się, jakie meble ogrodowe sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

Meble ogrodowe wykonuje się z łatwych w utrzymaniu materiałów o różnych właściwościach:

  • plastiku,
  • wikliny, rattanu, trawy morskiej,
  • technorattanu (sztucznego rattanu),
  • drewna,
  • metalu.

Meble ogrodowe z plastiku – najtańsze rozwiązanie

Choć oczywiście dizajnerskie mebelki z tworzyw sztucznych znanych projektantów mogą kosztować majątek. Te niepochodzące z ekskluzywnych kolekcji, na ogół są niezbyt eleganckie i bywają średnio estetyczne, ale mają zasadniczą zaletę – są dość odporne na warunki atmosferyczne. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce występuje tu prosta zależność między tą cechą, a jakością tworzywa, z którego są wykonane meble.

Plastik lepszej jakości powinien być wzmocniony i nie spłowieje po pierwszym sezonie. Mocniejsze tworzywo będzie też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, na które plastik jest bardzo podatny. Podobnie jak skłonność do powstawania stałych przebarwień np. pod wpływem środków chemicznych. Zaletą plastikowych mebli ogrodowych jest zaś duży wybór dostępnych kształtów i kolorów. To ułatwia dopasowanie ich do różnorakich aranżacji. Oprócz modeli stałych funkcjonują też składane np. stoliki i regulowane – fotele, leżaki i leżanki.

Meble wiklinowe i meble z rattanu to elegancja
Na drugim biegunie, jeśli chodzi o elegancję, są meble wyplatane z wikliny albo bardziej egzotycznego rattanu, czy trawy morskiej. Lekkie, pełne wdzięku, doskonale wpasowują się w sielską atmosferę przydomowych ogródków. Niestety, przy dość wysokiej cenie, ich trwałość nie jest najlepsza. Nie wytrzymają zbyt długiej ekspozycji na intensywnych deszczach i palącym słońcu.

Dlatego są lepszym rozwiązaniem na zadaszone tarasy albo do ogrodów, w których istnieje możliwość chowania ich w razie niepogody, podczas dłuższych wyjazdów itp. W ten sposób, a także pokrywając je warstwą odpornego na czynniki atmosferyczne lakieru, można przedłużyć im życie, ochronić przed przegniciem i wypłowieniem. Na zimę i jesień musimy im zapewnić suche schronienie gdzieś pod dachem.

Meble ogrodowe z technorattanu – co można o nich powiedzieć?

Swego rodzaju kompromisem między wdziękiem splecionej wikliny a trwałością tworzywa sztucznego jest technorattan, zwany też petanem lub sztucznym rattanem. To syntetyczne tworzywo, na pierwszy rzut oka niełatwo odróżnić od prawdziwego rattanu. Na pierwszy, bo na drugi już na ogół tak. Choć modele z najwyższej półki ujawniają prawdę o sobie, dopiero gdy ich dotknąć. Wyeliminowano w nich wszystkie słabości naturalnego protoplasty. Są od wikliny i rattanu znacznie trwalsze, odporne na wilgoć i intensywne nawet nasłonecznienie, łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym znacznie wygodniejsze. Jako że nie ma róży bez kolców, tutaj kłująca jest cena. I fakt, że choć udają doskonale, trudno je nazwać naturalnymi.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Meble drewniane dla miłośników klasyki, lubiący elegancję i trwałość

Wybór odpowiednich mebli ogrodowych z drewna nie jest prosty. Komplikuje go duży wybór gatunków drewna, z jakiego mogą być wykonane te meble. Do wyboru mamy gatunki krajowe, wśród nich m.in. sosnowe, świerkowe, olchowe, bukowe, dębowe oraz z robinii zwane akacjowym, a także egzotyczne.

I tutaj, choć mało patriotycznie (a może właśnie patriotycznie, bo ograniczając wycinkę rodzimych sosen czy buków), należy zarekomendować drewno egzotyczne, jako zdecydowanie trwalsze, odznaczające się doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne i wilgoć. Dlatego ekskluzywne kolekcje mebli ogrodowych i łazienkowych najczęściej wykonane są właśnie z drewna egzotycznego. Króluje teak, ale producenci chętnie sięgają również po bangkirai, thbeng, merbau, jatoba, akację (nie mylić z polską robinią) oraz eukaliptusa.

Warto zobaczyć

Rośliny do pokoju dziecka trzeba wybrać uważnie. Ale warto to zrobić, bo nie tylko ozdobią pokój, oczyszczą powietrze, ale przede wszystkim - mogą sprawić dziecku radość.

Które rośliny mogą być w pokoju dziecka, a które absolutnie ...

Cechami, które zdecydowały o popularności teaku, obok ciepłych – od żółtawych po ciemnobrązowe – odcieni, są jego lekkość oraz duża gęstość i zawartość olejów czyniących ten surowiec wyjątkowo odpornym na degradację biologiczną. Z kolei drewno Jatoba charakteryzuje niezwykła twardość, która, wraz z różowawo-beżowym po czerwono-brązowe zabarwieniem, zyskała mu przydomek „diamentowej wiśni". Drewno merbau, również trwałe i odporne, bardzo ładnie się starzeje i po latach użytkowania może wyglądać nawet lepiej niż przywiezione prosto ze sklepu.

Z rodzimych gatunków popularna jest, stosunkowo niedroga sosna, a najlepszymi parametrami odznaczają się gatunki o większej gęstości – dąb, czy buk.

Pamiętajmy jednak, że drewno wymaga troskliwej pielęgnacji – stosowania odpowiednich olejów, impregnatów, wosków i lakierów – szczególnie gatunki rodzime.

Decydując się na zakup mebli drewnianych, warto zwrócić uwagę na Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council – Rada Dobrej Gospodarki Leśnej), którego obecność oznacza, że drewno pochodziło z "legalnego źródła, gdzie w sposób racjonalny i świadomy podchodzi do gospodarowania zasobami, minimalizując negatywny wpływ na środowisko".

Metalowe meble mogą być ozdobą ogrodu

I tak oto doszliśmy do metalu w trzech odsłonach: żeliwnej, stalowej i aluminiowej. Ciężkie, odporne i dekoracyjne żeliwo możemy zostawić pod gołym niebem przez okrągły rok, jeśli tylko odpowiednio zabezpieczyć je przed korozją. Nie na darmo to właśnie ten surowiec wykorzystuje się do produkcji studzienek odpływowych i infrastruktury parkowej – ławek, czy latarni. I całe szczęście, bo przenoszenie tego nadzwyczaj ciężkiego metalu do przyjemności nie należy.

Również meble stalowe wymagają zabezpieczenia farbą proszkową bądź lakierem. Choć stal jest nieporównanie lżejsza od żeliwa, to nie należy jednak do materiałów zupełnie lekkich. Przeciwnie rzecz ma się w przypadku aluminium, które jest nadzwyczaj lekkie, bardziej od innych metali odporne na korozję w środowiskach neutralnych i lekko kwasowych. Przeciwwagę dla zalet aluminium stanowi jego cena – zdecydowanie wyższa niż poprzedników.

Przeczytaj również:

Wizualnie, meble do ogrodu dopasować można łatwo. Rośliny stanowią na ogół neutralne tło, choć oczywiście przy malwach i nagietkach nowoczesne formy ze stali i szkła mogą wyglądać nie na miejscu. Najważniejsze jednak jest dobranie materiałów do warunków panujących w danym miejscu, możliwości przechowywania i... osobistych skłonności do wykonywania prac konserwatorskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Meble ogrodowe z różnych materiałów – ich wady i zalety. Jakie meble ogrodowe wybrać? - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska