Meble w roli ścian

Lina Szejner
Bartosz Barkowski
Bartosz Barkowski
Rozmowa z Bartoszem Barkowskim, projektantem wnętrz o meblach na wymiar.

Meble na wymiar kojarzą się tylko z zabudową kuchni, wnęk i szaf. Czy słusznie?
- Do niedawna był to najpopularniejszy sposób meblowania części mieszkań, ale ten trend znacznie się poszerzył. Wraz z podziałem nowoczesnych mieszkań nie na pokoje, ale na strefy (kuchenno-jadalną i wypoczynkową), meblami na wymiar wydziela się część przestrzeni, w której rodzina gotuje i je, a obok ogląda telewizję i przyjmuje znajomych. Dawniej dzieliły je ściany, a teraz moduły meblowe.

- Jeśli kupujemy mieszkanie deweloperskie i mamy możliwość samodzielnego decydowania o jego wnętrzu, jak należy się do tego zabrać?
- Należy zacząć od projektu, a jeszcze wcześniej określić własne potrzeby. Podział przestrzeni jest zależny od naszych upodobań i od liczby osób, które będą w niej żyć. Singiel, który stołuje się poza domem, zapewne wydzieli sobie małą kuchnię, garderobę, łazienkę i wielki salon. Inaczej zagospodaruje to samo mieszkanie rodzina z dwojgiem dzieci.

- Ściany z gipskartonu można łatwo przestawiać, dlaczego więc w nowoczesnych wnętrzach coraz częściej widać moduły meblowe?
- Są one bardziej funkcjonalne. Z jednej strony pomieszczenia mamy niby-ścianę, a wewnątrz np. szafę. Meblowe "ścianki" bywają bardzo oryginalne i praktyczne.

- Z jakich materiałów zabudowy meblowe wyglądają najbardziej atrakcyjnie?
- Najmodniejsze są teraz lakierowane płyty MDF. Jest to materiał wart polecenia, ponieważ barwione są na wiele kolorów, doskonale odbijają światło, dając wrażenie trójwymiarowości. Ale nie polecam takich mebli rodzinom z dziećmi, ponieważ ładnie wyglądają czyste, bez śladów paluszków, które na błyszczącej powierzchni są doskonale widoczne.

>b>- Jakie są inne możliwości?
- Można zamówić meble z najpopularniejszej płyty MDF, imitującej wybrany gatunek drewna lub też z gładkim frontem. O wiele bardziej atrakcyjnie będą się jednak prezentować frontowe ścianki mebli pokryte cienką warstwą forniru lub te z litego drewna. Połączone ze szkłem lub metalem staną się ozdobą mieszkania. Najtańsze, ale dla koneserów, będą zabudowy ze zwykłych płyt OSB. Mają one tę zaletę, że są także z naturalnego surowca (skrawki drewna połączonego klejem).

- Te najładniejsze meble (lakier, fornir, lite drewno) są jednocześnie najdroższe...
- Przywykliśmy traktować meble do zabudowy jako inwestycję "na zawsze", bo przecież gdy raz podzielimy w ten sposób mieszkanie lub zabudujemy nimi kuchnię, to trudno je wymienić. Jest jednak sposób, by - w miarę przypływu gotówki - mniejszym nakładem kosztów i bez rewolucji w domu wprowadzić zmiany. Otóż jeśli nie mamy pieniędzy na lakierowaną płytę, fornir czy drewno, możemy najpierw zamówić meble z płyty MDF. Gdy się nam znudzą lub zniszczą, pozostawimy środek, a wymienimy tylko fronty. Jeśli są z litego drewna, można będzie je tylko zeszlifować i pobejcować na inny kolor.

- Mimo tak ogromnej oferty mebli w sklepach, coraz więcej ludzi zamawia u stolarzy stoły, krzesła, łóżka lub całe sypialnie na wymiar. Dlaczego?
- Najwięcej jest bowiem mebli standardowych po przystępnych cenach. Są jednak klienci, którzy chcieliby mieć meble dizajnerskie albo chociaż ich część, a za te trzeba płacić bajońskie sumy. Z mojego rozeznania wynika, że zamówienie według własnego projektu mebla u dobrego fachowca jest tańsze niż kupienie podobnego w sklepie.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska