Piotr Klim, adwokat:
- Sąd w sprawach rozwodowych nie wyznacza już obligatoryjnego posiedzenia pojednawczego, natomiast - zgodnie z aktualnym stanem prawnym - może skierować strony do mediacji w toku postępowania.
Zasadą jest, że mediacja jest dobrowolna i ma pomóc stronom w zawarciu kompromisu w spornych kwestiach. Specyfika spraw o rozwód nakazuje jednak rozróżnić dwie grupy sytuacji, bowiem z jednej strony niedopuszczalne jest rozwiązanie małżeństwa poprzez zawarcie ugody, a z drugiej strony są pewne kwestie w postępowaniu rozwodowym, które mogą być ugodowo załatwione. W związku z tym celem mediacji może być:
1. doprowadzenie do pogodzenia się małżonków i w tym wypadku, jeżeli sąd w toku sprawy uzna, że istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, to jest uprawniony do zawieszenia postępowania i skierowania stron do mediacji, ale tylko raz podczas danej sprawy,
2. ugodowe załatwienie spornych kwestii dotyczących zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, podziału wspólnego mieszkania albo przyznania mieszkania jednemu z nich, a także podziału majątku wspólnego. W tych sytuacjach sąd może skierować strony do mediacji w każdym stanie sprawy.
Strony, decydując się na mediację, mogą wybrać na mediatora dowolną osobę, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta w pełni z praw publicznych, natomiast gdy sąd przekazuje sprawę do mediacji z własnej inicjatywy, to ma obowiązek wybrać osobę o określonych kwalifikacjach. Będzie to wówczas kurator sądowy, osoba wskazana przez rodzinny ośrodek diagnostyczno-konsultacyjny bądź stały mediator posiadający wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia mediacji w sprawach rodzinnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?