Mediacja się opłaca

Archiwum
Archiwum
Dzięki niej można zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy, na przykład podczas rozwodu, albo sporu z pracodawcą.

- Bardzo często w tego typu sprawach górę biorą emocje, które utrudniają stronom porozumienie się - mówi Anna Korwin-Piotrowska, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu i koordynator ds. mediacji. - Mediacja ma wyciszyć emocje i pomóc w rzeczowym rozwiązaniu konfliktu - dodaje.

Zaletą takiego rozwiązania są dużo niższe koszty niż w sytuacji, gdy sprawa trafia przed sąd. Dla przykładu opłata sądowa w przypadku sprawy rozwodowej wynosi 600 zł. Jeśli para zdecyduje się na mediację zapłaci około 250 zł.

- Wprawdzie mediator nie może udzielić rozwodu, ale jeśli małżonkowie dojdą do porozumienia w toku mediacji, to sąd na podstawie jej wyników może wydać wyrok stwierdzający rozwód - tłumaczy Korwin-Piotrowska.

Opolanie na razie niechętnie korzystają z mediacji. Od początku 2011 roku wydział I cywilny opolskiego Sądu Okręgowego skierował do mediacji zaledwie 10 spraw.

- Szkoda, bo w wielu przypadkach po skorzystaniu z takiej pomocy pary wycofywały pozwy rozwodowe - mówi Korwin-Piotrowska.

Więcej na temat mediacji będzie można dowiedzieć się dziś podczas konferencji “Mediacja a społeczeństwo obywatelskie" w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, przy ul. Katowickiej 56 w Opolu. Początek o godz. 10.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska