Medycy będą studiować na politechnice

Mariusz Jarzombek
Jeśli uczelnie podpiszą porozumienie, baza politechniki będzie otwarta dla absolwentów PMWSZ. Na zdjęciu studenci fizjoterapii na PO.
Jeśli uczelnie podpiszą porozumienie, baza politechniki będzie otwarta dla absolwentów PMWSZ. Na zdjęciu studenci fizjoterapii na PO. Mariusz Jarzombek
Politechnika chce współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową. Oznacza to wspólne badania pracowników, projekty, granty i dyplomy. - Chcemy, żeby studenci z PMWSZ zdobywali u nas dyplomy magistra. Może dzięki temu zatrzymamy ich w Opolu - mówi rektor PO.

Opinia

Opinia

prof. Jan Szczegielniak,
dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii PO:

Z naukowcami Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej spotykamy się na wielu konferencjach, jesteśmy w Towarzystwie Fizjoterapii i od dawna myśleliśmy o sformalizowaniu tego partnerstwa.
Musimy działać w ten sposób, żeby podnieść jakość kształcenia. Aby to zrobić trzeba wspólnie tworzyć programy nauczania, prowadzić badania. Polskiej nauce, nie tylko w zakresie fizjoterapii, wiele złego zrobiło nadmierne rozdrobnienie szkół i kadry. Musimy połączyć siły dla dobra naszych studentów. gru

Najściślej mają ze sobą współpracować Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej z Instytutem Fizjoterapii PMWSZ oraz Wydział Zarządzania PO z Instytutem Zdrowia Publicznego.

- Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa kształci tylko na poziomie studiów licencjackich. Potem jej absolwenci często opuszczali Opole w poszukiwaniu uczelni, na której mogliby zdobyć wymarzony dyplom magistra. My chcemy, aby ci młodzi ludzie dyplom II stopnia zdobywali podczas studiów na naszym wydziale WWFiF, a absolwenci zdrowia publicznego na zarządzaniu - mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO.

Uczelnie na pomysł partnerstwa wpadły analizując problem opuszczania naszego województwa przez młodych ludzi.

- Jeśli w naszym mieście ułatwi im się robienie kariery pewnie chętniej będą decydowali się na życie tutaj - mówi rektor Skubis.

Obie uczelnie chcą także współdzielić swoje biblioteki. - Zarówno w naszych jak i w zbiorach szkoły medycznej znajduje się mnóstwo unikatowych pozycji. Jeśli chcemy kształcić najlepszych specjalistów, musimy połączyć siły - mówi rektor.

Politechnika liczy także na to, że będzie mogła korzystać z nowoczesnej auli PMWSZ. Wspólne działanie miałoby dotyczyć także starania się o granty na badania, współpracę naukową, a nawet studencką (chodzi o organizację Piastonaliów czy Festiwalu Nauki).

Oficjalne dokumenty dotycząca współpracy mają być podpisane w ciągu najbliższego miesiąca. Teraz są konsultowane.

- Umowa, którą zawrzemy, ma charakter "ramowy", czyli otwarty. Określa tylko ogólne warunki współpracy między naszymi uczelniami. Całkowitą dowolność działania zostawiam w tej kwestii poszczególnym wydziałom. Na ile ta współpraca będzie owocna zależeć będzie od ich władz - mówi rektor Jerzy Skubis.

Dr hab. n. med Roman Kurzbauer, prorektor do spraw naukowo-dydaktycznych w PMWSZ, uważa, że to jeszcze za wcześnie, by sprawę komentować.

- Otrzymaliśmy umowę. Konsultujemy ją. Decyzję o tym, czy dojdzie do podpisania umowy i w jakiej ona będzie formie, podejmie do końca miesiąca rektor - mówi dr Kurzbauer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska