Menedżerowie nie radzą sobie w pracy

(kos) Głos Szczeciński
Stres przed zwolnieniem, pogarszające się warunki pracy nie sprzyjają rozwojowi zawodowemu. Coraz więcej menedżerów przyznaje, że cierpi na wypalenie zawodowe. (fot. sxc)
Stres przed zwolnieniem, pogarszające się warunki pracy nie sprzyjają rozwojowi zawodowemu. Coraz więcej menedżerów przyznaje, że cierpi na wypalenie zawodowe. (fot. sxc)
Sytuacja gospodarcza kraju stopniowo ulega poprawie, ale cena kryzysu i tak jest wysoka. Polskich menedżerów masowo dotknął problem wypalenia zawodowego.

Pracują więcej za mniejszą płacę, boją się utraty pracy i nie mają perspektyw na poprawę swojej sytuacji.

W rezultacie, jak wykazało badanie Talent Club, spada efektywność ich pracy. A takich pracowników nie można pozostawić samym sobie.

Zobacz: Wypalenie zawodowe. To choroba naszych czasów

Czas kryzysu stanowi prawdziwe wyzwanie dla polskich menedżerów. Pracodawcy wymagają większego nakładu pracy, jednocześnie pozbawiając pracowników premii i podwyżek, a nawet obniżając im zarobki.

Za dużo stresu

Przysłowiowa „praca za dwóch” po godzinach i w weekendy, presja rezygnacji z urlopów wypoczynkowych i chorobowych skutkują wypaleniem zawodowym i frustracją. A ta z kolei prowadzi do chorób, depresji i problemów z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

W parze z przemęczeniem zawodowym menedżerów idzie też niska efektywność pracy. Jak wykazało badanie Talent Club „Polski menedżer czasów kryzysu”, jedynie 23 proc. menedżerów pracuje z efektywnością 100 proc.

Z kolei ponad połowa respondentów określiła ją na poziomie 60-70 proc. Jednocześnie z tego samego badania wynika również, że zwiększenie efektywności w pracy przy zachowaniu takich samych nakładów personalnych, czasowych i finansowych jest największym wyzwaniem jakie stoi przed menedżerami w dobie kryzysu.

Zobacz: Strata pracy nie oznacza końca świata

Mniejszą wydajność w pracy spowodowaną stresem i wypaleniem zawodowym potwierdzają też badania prowadzone przez zespół prof. Bassam Aouil, psychologa z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wypaleni

Badanie na około 10 tys. osób pokazało, że co czwarty pracownik jest wypalony zawodowo, a kolejnym wypalenie grozi. Przyczyn tego zjawiska jest kilka: przede wszystkim stres przed zwolnieniem czy pogarszające się warunki pracy.

W trudnych czasach od polskich menedżerów wymaga się też innych specyficznych umiejętności. Badanie Talent Club pokazało, że najważniejsze są elastyczność w podejściu do problemu oraz umiejętność zarządzania ludźmi.

W okresie spowolnienia gospodarczego takie zdolności jak sprawiedliwe delegowanie obowiązków, wykorzystywanie pracy zespołowej oraz dbanie o relacje między pracownikami nabierają fundamentalnego znaczenia. W wyniku zaniedbań czy też braku tych cech, nieumiejętnie zarządzani pracownicy stają się sfrustrowani.

A Polacy już są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Takie są wyniki innych badań przeprowadzonych w ramach programu Talent Club, w których firma Extended DISC zmierzyła poziom stresu wśród osób aktywnych zawodowo.

Stan wypalenia zawodowego polskich menedżerów stanowi duże zagrożenie dla kondycji finansowej firmy, a nawet polskiej gospodarki. Rozwiązaniem może być zmniejszenie kosztów pracy, biurokracji oraz inne ulepszenia w przepisach prawa pracy. Jednak zmiany można zacząć od siebie.

Dbaj o dobry klimat w pracy

– Rekomendowałbym zarządom firm regularne badania klimatu organizacyjnego i wdrażanie działań naprawczych w ich organizacjach, które poprawią ten klimat, a w konsekwencji obniżą koszty nadmiernej absencji, czy rotacji pracowników. W dużych organizacjach oszczędności płynące z takich działań mogą sięgać milionów złotych – powiedział Romeo Grzębowski z firmy Extended DISC, partnera programu Talent Club.

– Jak wykazały nasze badania, firmy przeprowadzają redukcję kosztów działalności na dużą skalę. Nie kierują się przy tym dobrem pracowników, a taka postawa na dłuższą metę okazuje się dość krótkowzroczna. Inwestycje w szkolenia, coaching i zarządzanie karierą pracowników szlifuje ich umiejętności funkcjonowania w kryzysie – powiedział Marek Smolarz, dyrektor generalny firmy Diners Club Polska, która stworzyła platformę www.talentclub.pl.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska