Mężczyźni, badajcie się u urologa

Fed
Panowie po 50. roku życia powinni się regularnie zgłaszać na kontrolę do urologa.

Często w tym okresie mogą się bowiem u nich pojawić bezobjawowe początki groźnych chorób, takich jak np. rak gruczołu krokowego - podkreśla dr hab. n. med. Marek Sosnowski, urolog, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego. - Niepokojące objawy, które powinny skłonić mężczyzn do wykonania badań urologicznych to występujące trudności z oddawaniem moczu, zwiększona częstotliwość, nocne oddawanie moczu, naglące dolegliwości parcia. Profilaktyka jest zatem niezwykle ważna i warto pójść do urologa na badania, zanim choroba się rozwinie.

Do najczęściej wykrywanych schorzeń urologicznych u mężczyzn należy na szczęście łagodny rozrost prostaty. Nie można jednak tej choroby bagatelizować, gdyż może ona przejść w stan ostry i mocno utrudnić życie.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej

Polskie Towarzystwo Urologiczne stworzyło stronę internetową, na której są informacje - podane w przystępny sposób - na temat: łagodnego rozrostu prostaty, raka prostaty i zapalenia gruczołu krokowego. Można też znaleźć informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

- Prostata, czyli gruczoł krokowy (stercz) ma wielkość kasztana i znajduje się u mężczyzny pod pęcherzem moczowym - tłumaczy dr Marek Sosnowski. - Produkuje ona specjalną wydzielinę, która jest potrzebna do utrzymania prawidłowej jakości nasienia. W późniejszym wieku ilość wydzieliny się zmniejsza, co ma związek ze zmianami hormonalnymi, natomiast gruczoł krokowy zaczyna się powiększać. Ten łagodny przerost stercza zaczyna przybierać dosyć duże rozmiary, aż do wielkości pomarańczy, uciskając cewkę moczową. Wypycha pęcherz do góry i w tym momencie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.

W ten sposób dochodzi do zalegania moczu, kamicy w pęcherzu moczowym, różnych infekcji, łącznie z niewydolnością nerek. Następstwa i stadia choroby związanej z łagodnym rozrostem mogą być bardzo poważne, aż po raka gruczołu krokowego.

- Dlatego nie powinno się lekceważyć pierwszych sygnałów choroby - ostrzega pan doktor - gdyż pacjent może wtedy liczyć na konkretną pomoc. - Istnieją szerokie możliwości leczenia oraz diagnostyki łagodnego rozrostu stercza. Leczenie farmakologiczne przynosi bardzo dobre efekty. A gdy leki nie wystarczają, można przeprowadzić skuteczne zabiegi laserowe oraz endoskopowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska