Firma Aludesign, która wybudowała fabrykę w Gorzowie Śląskim, poprosiła władze miasta o niepodnoszenie podatku dla mieszkańców.

Otwarcie dużej fabryki było w listopadzie ubiegłego roku świętem w 2,5-tysięcznym Gorzowie Śląskim. Firma Aludesign, produkująca głównie odlewy aluminiowe,  już teraz zatrudnia 88 osób (część w starej siedzibie w Oleśnie).  W nowej hali w Gorzowie Śląskim docelowo chce prawie dwukrotnie zwiększyć zatrudnienie - do 165 osób.

Właściciel firmy Marcus Vonhausen chciał jednak, aby już teraz wszyscy gorzowianie odczuli wejście dużego inwestora do miasta.

- Marcus Vonhausen poprosił nas, abyśmy nie podnosili stawek podatku od nieruchomości dla mieszkańców, skoro gmina będzie miała wpływy do budżetu z jego zakładu - mówi burmistrz Artur Tomala.
Radni przychylili się do tej prośby i nie wprowadzili planowanych podwyżek. Zarówno rządząca Mniejszość Niemiecka, jak i opozycja byli w tej sprawie jednomyślni.

Stawka podatku od nieruchomości nadal będzie wynosiła 72 grosze za metr kwadratowy. Skorzystają także lokalni przedsiębiorcy, którym również nie wzrosną stawki i będą płacić nadal 18,60 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Jednocześnie Aludesign już w styczniu zapłacił całą kwotę swojego podatku na cały rok z góry.  - Dla naszego budżetu jest to potężny zastrzyk, ponieważ jest to kwota 140 tysięcy złotych - mówi Artur Tomala.

Inwestor na budowę fabryki przy ul. Byczyńskiej wydał 16 mln zł, a to nie koniec planów inwestycyjnych firmy.

Czytaj więcej w poniedziałek (9 marca) w papierowy wydaniu "NTO".