Miasto jest atrakcyjne całościowo, jako zespół budynków, tradycji i ludzi - rozmowa z burmistrzem Głogówka, Piotrem Bujakiem

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Burmistrz Głogówka Piotr Bujak.
Burmistrz Głogówka Piotr Bujak. Urząd Miejski w Głogówku
O życiu na pograniczu polsko-czeskim rozmawiamy z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka.

Proszę powiedzieć, jak się żyje mieszkańcom gminy Głogówek?

Moim celem było uczynienie z gminy dobrego miejsca do życia. Chcieliśmy, żeby nasi mieszkańcy mogli funkcjonować na wysokim poziomie. Żeby to zrealizować, postawiłem sobie cele pośrednie. Ich stopniowa realizacja sprawia, że nasza gmina staje się coraz piękniejszym, wspólnym domem. To możliwe przede wszystkim dzięki inwestycjom w infrastrukturę, zarówno wodociągowo-kanalizacyjną, jak i drogową, nie zapominamy również o infrastrukturze społecznej. Tylko dzięki równoczesnemu zaangażowaniu w tych wszystkich obszarach w naszej gminie dzieje się tak dużo.

Mieszkańcy chwalą sobie otwartość urzędników. To jedna z największych zmian.

Urząd miejski jest instytucją otwartą na potrzeby klienta, nastawioną bardzo proobywatelsko. Na prawie każdej odprawie, czy naradzie, kiedy rozmawiamy z zespołem, powtarzam, że jesteśmy tutaj dla mieszkańców i z powodu mieszkańców. Oczywiście bywają sytuacje trudne, stykowe, wywołujące różne emocje, jednak przyświeca mi idea kompromisowego i szybkiego załatwiania różnych spraw. Mówiąc krótko, dialog przede wszystkim.

A jak odnalazł się Pan w rzeczywistości zarządzania gminą? Burmistrz to odpowiedzialne stanowisko.

Obejmując urząd, każdy nowy burmistrz jest w pewnym sensie zaskoczony, jak na co dzień wygląda funkcjonowanie gminy. Nie wszystko widać gołym okiem, są pewnego rodzaju związki przyczynowo-skutkowe, które można poznać dopiero z bardzo bliska. Mam już jednak za sobą pracę samorządową, gdzie musiałem jako radny mierzyć się z różnymi trudnymi sytuacjami. Na początku kadencji część osób uważała, że jestem za młody i mam za mało doświadczenia. Jestem jednak człowiekiem pracowitym i energicznym, konsekwentnie dążę do stawianych sobie i zespołowi celów.

Pozyskaliśmy dla gminy ponad 30 mln zł na różne zadania. Pokazuje to, że młody wiek, odwaga i świeże spojrzenie może w tej kwestii stanowić spory atut. Zawsze jednak powtarzam, że sama młodość i energia nie wystarczą. Trzeba polegać także na doświadczeniu, swoim bądź współpracowników. Przecież bez sprawnie działającego zespołu sam burmistrz, mimo najszczerszych chęci, nie jest i nie będzie w stanie zrealizować wszystkich swoich zamierzeń.

Najgłośniejszą inwestycją jest jednak budowa nowego przedszkola. Czy jest to konieczne?

Musimy przenieść placówkę z ul. Powstańców do nowego budynku. Nie byliśmy właścicielem dotychczasowej siedziby, co stwarzało i wciąż stwarza sporo problemów. Dodatkowo przez ograniczone miejsce nie mogliśmy również przyjąć tam większej liczby dzieci. Uzyskaliśmy na tę inwestycję dofinansowanie w kwocie 7 mln zł, drugie tyle dołoży gmina. Pomoże nam to rozwiązać wiele problemów m.in. z miejscami w przedszkolach, ale także zapewni nowoczesną infrastrukturę, co doskonale wpisuje się w realizację celu nadrzędnego: uczynienia z gminy dobrego miejsca do życia.

Niektóre gminy mogą poszczycić się atrakcjami turystycznymi, z którymi są kojarzone. Gdyby szukać takiej w Głogówku, co by to było?

Nie da się Głogówka oceniać przez pryzmat tylko i wyłącznie jednej atrakcji. Miasto jest atrakcyjne całościowo, jako zespół budynków, tradycji i ludzi. Z jednej strony mamy odrestaurowane świątynie, z drugiej starówka, rynek, ratusz. Mamy oczywiście bardzo znany zamek Oppersdorffów, ale nie można również pominąć wystawy „Obserwatorium Miasta”, znajdującej się tuż obok. Częściowo zachowały się też zabytkowe mury miejskie, na których remont otrzymaliśmy ostatnio dofinansowanie z programu Polski Ład.
Jeśli chodzi o opiekę nad zabytkami, czasem musimy stanąć przed wyborem priorytetów. Modernizujemy mury miejskie, bo są w fatalnym stanie, znacznie gorszym niż zamek. Jeśli nie podejmiemy w tej chwili interwencji, za chwilę runą i stracimy je bezpowrotnie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska