Miasto Opole bierze duży kredyt na inwestycje

Artur  Janowski
Artur Janowski
To pierwszy samorząd w regionie, który skorzysta z pomocy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kredyt wyniesie 145 milionów złotych.

Ważne

Ważne

W uzyskaniu kredytu w EBI pomogły dobre oceny agencji Fitch, która co roku bada budżet i zdolności kredytowe Opola. W 2008 agencja podtrzymała ocenę BBB. To ocena dobra. Oznacza wiarygodność kredytową i może pomóc w negocjacjach z bankami i inwestorami. Fitch zwraca jednak także uwagę na negatywne zjawiska, np. zbyt duże wydatki na oświatę i opiekę społeczną.

O pozyskanie pieniędzy Opole starało się od połowy 2008 roku.

- Mamy już pozytywną decyzję zarządu banku, którą musi na początku kwietnia zaakceptować jeszcze tak zwana rada dyrektorów - mówi Mirosław Pietrucha, rzecznik urzędu miasta. - W historii banku nie zdarzyło się jednak, aby rada odrzuciła propozycję zarządu. Jesteśmy więc dobrej myśli.

Opole zdecydowało się na EBI, bo oprocentowanie kredytu jest znacznie korzystniejsze niż w typowych bankach komercyjnych. Specjaliści są zgodni, że obecnie kredyt EBI jest najtańszym sposobem pozyskiwania pieniądza na inwestycje.

- Ta różnica może wynieść nawet 2 procent na korzyść EBI, bo działalność banku nie jest nastawiona na maksymalizację zysku - tłumaczy Pietrucha. - EBI specjalizuje się w udzielaniu kredytów i pożyczek dla sektora publicznego. Kredyty te, ze względu na preferencje cenowe, traktowane są jako wsparcie dla rozwoju infrastruktury.

Spłata 145 mln zł zaplanowana jest na 25 lat. Bank skredytuje do 50 procent wartości inwestycji wykonywanych przy udziale własnych pieniędzy Opola i do 90 procent w przypadku projektów wspieranych pieniędzmi unijnymi. Pieniądze nie będzie wykorzystane od razu.

- Będziemy z nich korzystać jak z linii kredytowej, uruchamianej przy rozpoczynaniu poszczególnych inwestycji - tłumaczy Pietrucha.

A tych jest całkiem sporo.

Stolica regionu chce wykorzystać pieniądze z EBI na:

utworzenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki (nowy amfiteatr),
budowę wiaduktu przy ulicy Struga,
budowę wiaduktu w ciągu ul. Ozimskiej nad linią PKP
przebudowę układu komunikacyjnego ulic Ozimskiej, Rejtana i Kolejowej.
budowę Centrum Wystawienniczo - Kongresowego,
uzbrojenie terenu w rejonie ul. Wrocławskiej - Kokota,
przebudowę stadionu piłkarskiego przy ul. Oleskiej.

- Bank zna i akceptuje te projekty - dodaje Pietrucha. - W lutym byli w Opolu przedstawiciele EBI, którzy zapoznali się z polityką inwestycyjną i uznali, że spełnia ona niezbędne standardy, abyśmy mogli podpisać umowę kredytową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska