Miasto zmieni nazwę na Olesno Śląskie

fot. Mirosław Dragon
- Przed wojną funkcjonowała  nazwa Rosenberg O/S, czyli właśnie Olesno Śląskie - tłumaczy Ehrenfrid Dittmann, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w powiecie oleskim.
- Przed wojną funkcjonowała nazwa Rosenberg O/S, czyli właśnie Olesno Śląskie - tłumaczy Ehrenfrid Dittmann, przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w powiecie oleskim. fot. Mirosław Dragon
Tablice z dwuczłonową nazwą zostaną wkopane jesienią, jeszcze przed wyborami. Zgodę na to dało już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych.

- To nazwa historyczna i wreszcie odróżni dwa polskie Olesna - mówi wiceminister w rozmowie z dziennikarzem nto.

- To logiczna zmiana, ponieważ po pierwsze jest to nazwa historyczna, już w czasach przedwojennych niemieckie wówczas Olesno miał przyrostek "śląski" - mówi Tomasz Siemoniak, wiceminister MSWiA. - Poza tym pomoże to odróżnić dwa Olesna: małopolskie od opolskiego. Taką samą sytuację mamy z Opolem. Wasze Opole nie ma wprawdzie przyrostka "śląski", ale za to jego imiennik nazywa się Opole Lubelskie.

Nazwa Olesno Śląskie funkcjonuje już zresztą od dawna na kolei i w komunikacji autobusowej. Pociągi i autobusy jeżdżą właśnie do Olesna Śląskiego.

W pobliżu Olesna jest Sieraków Śląski, Gorzów Śląski, teraz będze także Olesno Śląskie.

Ze zmiany bardzo cieszy się wójt tego drugiego Olesna, z Małopolski.
- Mylenie naszych miejscowości zdarza się na porządku dziennym, chociaż moje Olesno to licząca zaledwie 1,5 tysiąca mieszkańców wieś - mówi Witold Morawiec, wójt Olesna. - Po powodzi w 1997 roku przez pomyłkę dostaliśmy nawet pompę z Polsko-Niemieckiej Fundacji Pojednanie! Ale na co dzień te pomyłki sprawiają problemy.

Co ważne, zmiana nazwy nie będzie kłopotliwa dla mieszkańców Olesna. Nie będzie bowiem wiązała się z obowiązkiem wymiany dokumentów.

- To sparaliżowałoby pracę urzędu miejskiego, dlatego stare dokumenty nadal będą ważne - zapewnia Tomasz Siemoniak. - Dopiero kiedy komuś upłynie termin ważności dowodu osobistego czy prawa jazdy, w nowym dokumencie będzie miał już nazwę Olesno Śląskie.

- Czy zmiana nazwy miasta na Olesno Śląskie oznacza koniec starań o wprowadzenie dwujęzycznych, polsko-niemieckich nazw miejscowości w gminie? - czytaj w czwartek w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork"

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska