Michał Fogg, prawnuk Mieczysława, otworzył w Muzeum Polskiej Piosenki wystawę poświęconą znanemu polskiemu pieśniarzowi

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Wystawa czasowa o Mieczysławie Foggu w Muzeum Polskiej Piosenki. Będzie można ją oglądać co najmniej do 24 maja.
Wystawa czasowa o Mieczysławie Foggu w Muzeum Polskiej Piosenki. Będzie można ją oglądać co najmniej do 24 maja. Edyta Hanszke
Zapisy nutowe, zdjęcia, plakaty, złote płyty i różę podarowaną Mieczysławowi Foggowi przez marszałka Józefa Piłsudskiego można od oglądać na wystawie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

W otwarciu wystawy uczestniczył zaangażowany w jej tworzenie Michał Fogg, prawnuk znanego polskiego pieśniarza.

- Pochodził z rodziny kolejarskiej i miał pójść tą samą drogą zawodową, a został barytonem - opowiadał podczas konferencji prasowej spadkobierca spuścizny Mieczysława Fogga.

- Był dość częstym gościem w Opolu. Na przestrzeni 18 lat wystąpił siedmiokrotnie. Ostatni występ dał w czerwcu 1986 roku - opisywał związki z opolską sceną. - Wiele sobie po tej wystawie obiecuję, że postać pradziadka zostanie zauważona też przez inne instytucje, że jego osoba zasługuje na wystawę stałą, żeby każdy mógł się zbliżyć do tej historii. Jeśli takie miejsce miałoby się znaleźć w Opolu, to mogę się tu nawet na jakiś czas przeprowadzić, choć trzeba przyznać, że pradziadek był patriotą lokalnym: najpierw - warszawiakiem, potem - Polakiem.

Prace nad wystawą - jak policzyła jej kuratorka Anna Lubasińska-Tabaczniuk - trwały 10 lat, w czasie tworzenia Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, a pierwotnie miała być eksponowana w wojewódzkiej bibliotece.

Na wystawie zgromadzono zdjęcia, zapisy nutowe, plakaty, pamiątki z podróży od Grenlandii po Granadę, złote płyty, słynny frak pieśniarza, ale też unikalną różę ofiarowaną Mieczysławowi Foggowi przez Józefa Piłsudskiego, na półtora roku przed śmiercią marszałka.

Michał Fogg pytany o cechy wspólne z pradziadkiem mówił o kulcie pracy, sumienności, dążeniu do celu, ale nie po trupach, mocno zakorzenionym patriotyzmie i... dobrej emisji głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 lutego, 22:13, Gość:

30 maja jest rocznica urodzin p.Mieczysława Fogga, wprawdzie nie okrągła, ale i tak głupio by było zamknąć wystawę tydzień wcześniej:)

A czy ktoś to przeczyta?

G
Gość

30 maja jest rocznica urodzin p.Mieczysława Fogga, wprawdzie nie okrągła, ale i tak głupio by było zamknąć wystawę tydzień wcześniej:)

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska