Michał Wencel z Kędzierzyna-Koźla trzeci w ogólnopolskim konkursie na temat sztucznej inteligencji w naszym życiu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wideo
od 16 lat
Film Michała Wencla "Polska 2061" zdobył III miejsce w ogólnopolskim konkursie "Sztuczna inteligencja w moim życiu", zorganizowanym w ramach GovTech Festival. Przed tygodniem licealista z Kędzierzyna-Koźla odebrał nagrodę w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Konkurs, którego celem jest promowanie nowoczesnych technologii i upowszechnianie wiedzy o rozwiązaniach cyfrowych, adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zadaniem było stworzenie pracy multimedialnej na temat obecności sztucznej inteligencji w życiu codziennym lub pomysłów na jej dalszy rozwój.

Michał, trochę w kontrze do konkursowego założenia, nakręcił film, pokazujący świat niemal w całości przejęty przez sztuczną inteligencję - człowiek sam programuje sobie pogodę na dany dzień, nad Bałtykiem mamy Karaiby, dzieci rodzą się na zamówienie. W finale stawia jednak pytanie o miejsce człowieka w takim świecie.

- Film powstał w ciągu miesiąca. "Polska 2061" w początkowych sekwencjach pokazuje bardzo pozytywną i przyjemną wizję przyszłości, gdzie sztuczna inteligencja niesamowicie ułatwia życie. Na końcu jednak okazuje się, że cały ten system jest totalnym absurdem i każe zastanowić się, do czego tak naprawdę człowiek zmierza. Rozwój sztucznej inteligencji jest wspaniały, ale nie możemy zapominać o jego aspekcie moralnym, bo zabrniemy w ślepy zaułek - mówi licealista.

Michał Wencel jest uczniem drugiej klasy o profilu językowym w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

Mówi o sobie, że jest aktywistą społecznym z kilkoma projektami w dziedzinie kultury i sportu na koncie. Filmem zafascynowany jest od dziecka. Kamerę dostał, gdy miał 6 lat i odtąd niemal się z nią nie rozstaje.

- Wszystko nagrywam. Jak idę grać w piłkę czy pojeździć na rowerze kamera zawsze mi towarzyszy. To moja pasja i swoją przyszłość chcę związać z filmem, marzę o studiach w szkole filmowej - mówi Michał.

Do niedawna filmy Michała znali tylko znajomi. Konkursową "Polską 2061" chłopak postanowił pokazać się szerszej publiczności. - To udany debiut i tym bardziej zachęca do pokazywania swoich produkcji ludziom - mówi uczeń. - Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt.

Michał pracuje teraz nad filmem o trudnej miłości dwóch młodych kobiet i ich bolesnym rozstaniu. - Chcę przy pomocy kamery pokazywać złożoność uczuć i poruszać uczucia widzów - mówi Michał.

Organizatorem konkursu był Związek Cyfrowa Polska w partnerstwie z Centrum GovTech, Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska