Międzynarodowa akcja Czysta Odra. Włączyły się w nią również opolskie miejscowości. Szokujące ilości śmieci

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
To była już druga międzynarodowa akcja „Czysta Odra".
To była już druga międzynarodowa akcja „Czysta Odra". FB/Akcja Czysta Odra
10 dni „mokrej roboty”, 20 000 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy, 145 ton zebranych śmieci - tak w skrócie wyglądała druga edycja akcji Czysta Odra.

11 maja obchodzony jest ogólnopolski Dzień bez Śmiecenia. W związku z tym dniem dzisiaj ogłoszono zakończenie II międzynarodowej akcji „Czysta Odra".

To największa w Polsce inicjatywa poświęcona sprzątaniu Odry i jej dorzecza - od źródeł aż do Bałtyku. Akcja była organizowana już drugi raz przez wrocławskiego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego przy wsparciu sposnsorów: banku Credit Agricole i spółki leasingowej EFL.

Do lokalnych akcji sprzątania Odry w całej Polsce włączyły się setki organizacji społecznych, gmin, szkół, strażaków, wodniaków, strażników rybackich, wędkarzy oraz lokalnych firm.

Hasło tegorocznej akcji brzmiało #OdraNasŁączy

W ciągu 10 dni usunięto z Odry i jej dopływów ponad 145 ton odpadów!

- Większość to jednorazowe opakowania: plastikowe i szklane butelki i aluminiowe puszki, opakowania po alkoholach: tzw. „małpki” oraz jednorazowe butelki po piwie - informuje Dominik Dobrowolski.

Na brzegach rzek i w jej nurcie wyławiano także: opony, odpady samochodowe, śmieci poremontowe, meble, odpady budowlane (w tym mnóstwo styropianu), kable, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, monitory, lodówki, ubrania.

Były też nietypowe odpady: hulajnogi elektryczne, rowery, a nawet worek z grosikami.

W akcję zaangażowało się ponad 20 tysięcy wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec.

W akcję „Czysta Odra" włączyły się również opolskie miejscowości.

Akcję w Kędzierzynie-Koźlu koordynował klub Marina Lasoki . Kilkadziesiąt osób z chwytakami, podbierakami oczyścili szuwary, trzcinowiska i meandry Odry z blisko tony śmieci.

W Dobrzeniu Wielkim i w Borkach w sprzątaniu nadbrzeży Odry wzięło udział ponad 70 osób, w tym wolontariusze z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, strażacy z jednostek w Dobrzeniu Małym, Dobrzeniu Wielkim i Chróścic, członkowie rad sołeckich na czele z sołtysami: Janem Kołodziejem, Beatą Wolny i Dariuszem Lukasem, mieszkańcy i przedstawiciele Stowarzyszenia Borki Aktywni Razem, radni gminy Dobrzeń Wielki: Zbigniew Wajman, Józef Gregulec, Roman Kołbuc, Monika Ledwolorz-Gierok, Piotr Libawski. Akcję wsparli lokalni przedsiębiorcy - sklep Roj i sklep mięsny Kwosek z Dobrzenia Wielkiego.

Mieszkańcy gmin Popielów i Lewin Brzeski wraz z wędkarzami i strażakami OSP posprzątali śmieci rozrzucone przy rzece. Mimo niesprzyjającej pogody do zbierania śmieci w miejscowości Rybna zgłosiła się liczna grupa osób. W kilka godzin wolontariusze posprzątali duży obszar po obu stronach Odry.

- Wspaniałą robotę zrobił WOPR Brzeg, który odpowiadał za wyławianie śmieci z koryta rzeki - chwali Dominik Dobrowolski. - Dla wszystkich uczestników akcji przygotowano na koniec ciepły posiłek, a dla najmłodszych specjalne upominki.

Organizatorami akcji były: Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna", Gmina Popielów, Gmina Lewin Brzeski, Sołectwo Rybna i Koło Gospodyń Wiejskich Stylove z Rybnej. Patronat nad akcją objęły Wody Polskie RZGW Gliwice i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

- Nie tylko Odra tonie w śmieciach. Wszystkie rzeki, lasy, plaże, Bałtyk pełne są jednorazowych opakowań – mówi Dominik Dobrowolski.

Co roku każdy mieszkaniec Europy produkuje średnio 180 kilogramów odpadów opakowaniowych, z czego średnio nawet 30 procent tego to opakowania po napojach.

- W Polsce do recyklingu trafia 30 procent odpadów, a reszta ląduje na składowiskach, w spalarniach lub w środowisku, w rzekach i w Bałtyku - alarmuje Dominik Dobrowolski. - 80 procent zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego to odpady trafiające z lądu, które płyną rzekami, przede wszystkim polskimi rzekami ,w tym Odrą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska