Międzynarodowa konferencja na PWSZ w Nysie. Piękno w architekturze – tradycja i współczesność

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Studenci nyskiej architektury uczą młodszych piękna i użyteczności. Teraz będą mogli posłuchać wybitnych fachowców.
Studenci nyskiej architektury uczą młodszych piękna i użyteczności. Teraz będą mogli posłuchać wybitnych fachowców. Archiwum PWSZ Nysa
Naukowcy, urbaniści i architekci zjadą w tym tygodniu do Państwowej Wyższej Zawodowej Szkoły w Nysie na międzynarodową konferencję.

W dniach 6-7 czerwca odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie I Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Piękno w architekturze – tradycja i współczesność. Ma kilka celów.

- Jednym z nich jest wypracowanie interdyscyplinarnego modelu służącego identyfikacji, analizy i kształtowaniu piękna w architekturze jako połączenia wartości technicznych, użytkowych, estetycznych oraz więzi społeczno-kulturowych. Innym jej celem jest np. promowanie młodych naukowców i praktyków z kraju i zagranicy, reprezentujących własny dorobek twórczy i jego związki z kategorią piękna w otoczeniu człowieka, a także inicjowanie procesów odnowy jakości przestrzeni publicznej, kreowania i wydobywania jej pozytywnych wartości estetycznych - zapowiada dr inż. arch. Grażyna Lasek z Instytutu Architektury i Urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa w Nysie.

Podejmą wiele wątków
Bardzo szeroki jest także zakres tematyczny tej konferencji. Uczestnicy podejmą wiele różnorodnych wątków.
- Naukowcy zajmą się problematyką piękna w architekturze i urbanistyce uchwyconego w wielu aspektach: historycznym oraz współczesnym, w powiązaniu z różnymi dyscyplinami naukowymi, wartości estetycznych, rozwiązań projektowych czy znaczenia piękna w ujęciu socjologicznym, filozoficznym, etc. - wymienia dr inż. arch. Grażyna Lasek.

W konferencji wezmą udział naukowcy, architekci i urbaniści, przedstawiciele świata kultury, z wielu uczelni akademickich z Polski i zagranicy. Wykłady mają charakter otwarty. Efektem końcowym konferencji będą publikacje artykułów w wieloautorskiej monografii oraz w czasopiśmie naukowym Architecture Civil Engineering Environment ACEE wydawanym od 2008 roku przez konsorcjum trzech wydziałów Politechniki Śląskiej: Wydział Architektury, Wydział Budownictwa, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki. Konferencji towarzyszy wystawa prac prof. zw. dra hab. inż. arch. Adama Lisika, pt. W poszukiwaniu piękna i prawdy w architekturze.

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz iluminacji, który zostanie zorganizowany na zamku w Otmuchowie 6 czerwca w godzinach wieczornych (ok. godz. 21.00). Konferencję swoim patronatem honorowym objął m.in.: minister kultury i dziedzictwa narodowego, wojewoda opolski, starosta nyski, burmistrza Nysy oraz mazowiecki konserwator zabytków i opolski wojewódzki konserwator zabytków.

OPOLSKIE INFO - 1.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska