Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej po raz pierwszy wygrał Francuz! [zdjęcia]

Mirosław Dragon
19. Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej
19. Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej fot. UG Rudniki, oprac. Mirosław Dragon
Anthony Revillard z Francji wygrał 19. Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej, drugi był Słowak Tomas Kvasničak. Nasz drwal Jacek Stochniałek, wielokrotny mistrz Polski, zajął 4. miejsce.

Wiele wskazuje na to, że czasy, w których opolscy drwale dominowali na zawodach w Bobrowej, minęły.

W latach 2005-2013 drwale z Opolszczyzny rządzili na zawodach w Bobrowej. W tym czasie Jacek Stochniałek z Żytniowa triumfował aż 6 razy, dwa razy wygrał Roman Szala z Jełowej, a raz Tomasz Kowol z Radawia.

Roman Szala dołożył trzecie zwycięstwo w 2016 roku, ale opolscy mistrzowie pilarki coraz częściej muszą uznać wyższość młodszych adeptów leśnego sportu.

- Z roku na rok poziom jest coraz wyższy. Młodzi drwale, uczniowie szkół leśnych, są bardzo dobrze wyszkoleni. Ja nie mam już żadnych szans, startuję w Bobrowej dla zabawy - mówi Dietrich Harder z Niemiec, trzykrotny zwycięzca zawodów (w latach 2002-2004).

Jak wysoki i wyrównany poziom mają zawody w Bobrowej pokazuje choćby fakt, że ubiegłoroczny zwycięzca Mateusz Sitarik ze Słowacji w tym roku zajął dopiero 11. miejsce.

Naszemu mistrzowi Jackowi Stochniałkowi do podium zabrakło zaledwie 2 punktów, ale piąty Marek Bagrowski miał do Stochniałka jeszcze mniejszą stratę, bo tylko 1 punkcik! Przy czym trzeba wiedzieć, że najlepsza dziesiątka drwali miała ponad 1,5 tysiąca punktów.

W tym roku zawody wygrał Anthony Revillard z Francji, II miejsce zajął Tomas Kvasničak ze Słowacji, a III miejsce najlepszy Polak Adam Wawrzak.

Opolscy drwale zajęli dalsze miejsca; 4. Jacek Stochniałek, 9. Roman Szala, 16. Tomasz Kowol.

Faworytką publiczności była piękna Julia Królik, jedyna kobieta w zawodach, która zajęła 24. miejsce, wyprzedzając drwali z Polski, Słowacji, Szwecji, Niemiec i Francji!

Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej trwały dwa dni. Zawodnicy rywalizowali w 5 konkurencjach: