Międzyszkolna rywalizacja szachowa - rozrywka i nauka

redakcja
Raz w miesiącu uczniowie Elektryczniaka, Mechaniczniaka i licealiści z Ósemki spotykają się, by rozegrać 7-9 partii szachowych, grając na czas - 10 minut na partię.
Raz w miesiącu uczniowie Elektryczniaka, Mechaniczniaka i licealiści z Ósemki spotykają się, by rozegrać 7-9 partii szachowych, grając na czas - 10 minut na partię.
W Elektryczniaku uczniowie, grając w szachy, rozwijają zdolność logicznego myślenia i uczą się programowania.

Szachy to gra, która niesamowicie kształtuje wyobraźnię. Dwie ustawione naprzeciw siebie armie, prowadzenie przemyślanego ataku, przy jednoczesnej obronie w postaci zabezpieczenia swoich figur - wszystko to zmusza do myślenia i koncentracji. Cechy te wykorzystywane są w życiu codziennym. Łatwiej jest realizować plany i przewidywać, gdy mamy już wyćwiczone pewne nawyki strategicznego myślenia. Umiejętności te są również niezbędne technikom informatykom, którzy chcieliby zająć się programowaniem.

Dlatego w Elektrycznia­ku, kształcącym przyszłych informatyków, zrodził się pomysł, aby połączyć grę w szachy z nauką programowania, wykorzystać potencjał uczniów realizujących matematykę na poziomie rozszerzonym i postawić dodatkowo na rozwój logicznego myślenia.

Świat rozgrywek szachowych nie był obcy uczniom szkoły, gdyż od lat działa w niej koło szachowe, a rozgrywki szachowe organizowane są również w ramach zajęć wychowania fizycznego. Pojawiła się też nowa inicjatywa: cykliczne, międzyszkolne spotkania szachowe, angażujące uczniów trzech szkół - Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Publicznego Liceum nr VIII.

Inicjatywa Juliusza Trusza - nauczyciela religii, pasjonata szachów, prowadzącego w szkole koło szachowe, spotkała się z dużym zainteresowaniem dyrektora szkoły, Dariusza Dobrowolskiego, który objął swoim patronatem I Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora ZSE.

Turniej zgromadził 40 uczniów. Każdy z uczestników zagrał siedem rund, mając do dyspozycji 10 minut na partię. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy fakt, że pierwsza trójka miała jednakową liczbę punktów, a o kolejności na podium decydowały małe punkty.

Triumfatorem turnieju został Łukasz Kołodziej z klasy IC. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Kwaśnikowi z klasy IE, a na trzecim stopniu podium stanął Piotr Czech z klasy 2D.

Tak duże zainteresowanie zawodami potwierdziło potrzebę kształcenia wśród uczniów umiejętności gry w szachy. Dla wszystkich zainteresowanych nauką oraz doskonaleniem umiejętności odbywają się zajęcia w ramach koła szachowego, które wspiera w ramach wolontariatu instruktorka szachowa – Julia Trusz.

Turniej zapoczątkował rywalizację międzyszkolną. Raz w miesiącu w każdej z wymienionych szkół uczniowie spotykają się, by rozegrać 7-9 partii szachowych, grając na czas - 10 minut na partię. Po każdym meczu na podium staje najlepsza trójka, stąd rywalizacja jest bardzo zacięta.

Pod koniec listopada 2019 w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu odbył się Pierwszy Międzyszkolny Mecz Szachowy pomiędzy Mechani­czniakiem a Elektryczniakiem. Do rywalizacji przystąpiło 42 zawodników. Pierwsze trzy miejsca wywalczyli uczniowie Elektryczniaka.

W grudniu uczniowie Mechaniczniaka mieli okazję do rewanżu, gdyż wtedy odbył się drugi turniej w ramach rozgrywek, tym razem na terenie Elektryczniaka. Uczestniczyli w nim również uczniowie PLO nr VIII. W turnieju wzięło udział 49 zawodników, w tym nieliczni uczniowie, którzy posiadają kategorie szachowe. Poprzeczka ustawiona była bardzo wysoko, co dodatkowo motywowało grających do analizy ruchów przeciwnika.

Po zaciętej rywalizacji tym razem na podium stanęli reprezentanci wszystkich trzech szkół, które brały udział w zawodach. Pierwsze miejsce zajął Sebastian Stypka z PLO nr VIII, drugie - zawodnik z Elektryczniaka, Robert Pytel, a trzecie miejsce zajął Dawid Walos z Zespołu Szkół Mechanicznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska