Miejsce na domową bibliotekę

Lina Szejner
Kiedyś dużo książek mieli tylko ludzie bogaci. Dziś mają je ci, którzy je kochają. Mają też problem, gdzie je składować.

Zwykle rezydowały one na segmencie. Gdy go zabraknie - nie wiadomo, co z nimi zrobić. Wiele osób rozstaje się z segmentem, ale nie zamierza rezygnować z posiadanego księgozbioru. Trzeba więc znaleźć dla niego nowe miejsce, ale - zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach - nie bardzo wiemy, gdzie je umieścić.
Niewiele osób może dziś sobie pozwolić na wydzieloną domową bibliotekę. Jeśli jednak mamy taką możliwość, umieszczajmy książki w regale za szkłem. Uchronimy się od częstego odkurzania księgozbioru. Jeśli jeszcze ich właściciele lubią klasyczny styl, wówczas nowe, mniejsze regały będą dobrze korespondować z niewielkimi witrynami i komodami.

W mniejszych mieszkaniach, jeśli zrezygnujemy z segmentu, książki mogą się znaleźć na nowoczesnym regale. Nie zabierze on zbyt dużo miejsca. Musimy się jednak zastanowić, czy na półkach postawimy tylko książki, czy też znajdzie się obok nich miejsce jeszcze na telewizor albo wieżę.
Warto wziąć pod uwagę nietradycyjne podejście do regału. Zwykle umieszczamy go pod ścianą. I to frontową. Ale może on także stanąć np. w miejscu, w którym przebiega linia podziału pomiędzy określonymi funkcjami w pokoju. Wtedy należy go potraktować jako ściankę działową, efektowny parawan, którym oddzielimy miejsce do pracy lub kącik do nauki od reszty pokoju.

Regał na książki i sprzęt telewizyjny to sporych rozmiarów mebel i nie jest wykluczone, że wyrzucając z pokoju segment, wcale nie poczujemy się w nim bardziej komfortowo, bo przestrzeń za bardzo nam się nie poszerzy. Jeśli więc mamy do dyspozycji ograniczoną liczbę metrów, trzeba dobrze się zastanowić nad budową regału.
Najbardziej funkcjonalny do niewielkiego pomieszczenia będzie regał z zamykanymi szafkami na dole i otwartymi półkami na górze. Taki układ sprawia, że mebel jest optycznie lżejszy.
Lekkość uzyskamy także wtedy, jeśli regał zakończy się półkami ułożonymi schodkowo. Mogą to być np. kwadratowe, otwarte na pokój kasetony. Lekkości przydaje meblom także matowe szkło zamiast drzwiczek. Jest to materiał stosowany nie tylko do mebli pokojowych, lecz także kuchennych. Jeśli więc pokój jest otwarty na kuchnię, również w niej - dla zachowania jedności stylistycznej - możemy przewidzieć szafki zamknięte matową szklaną taflą.
W pokojach do pracy regały mogą znaleźć miejsce wokół okna, które zwykle - zwłaszcza pod parapetem i za zasłoną - jest niewykorzystane.
Większą dowolność w kształtowaniu stylistycznej wizji mamy w pokojach młodzieżowych. Nastolatki i studenci lubią niebanalne rozwiązania. Im można podpowiedzieć sposób na zorganizowanie biblioteczki na drewnianej malarskiej drabinie lub też zakup oryginalnych, wąskich regałów "wijących się" po ścianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska