Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Miejska legenda". Wernisaże w MŚO i GSW [wideo, dużo zdjęć]

Anna Konopka
"Miejska Legenda. REkonstrukcja/DEkonstrukcja" - wernisaże w Muzeum Śląska Opolskiego i w Galerii Sztuki Współczesnej.
"Miejska Legenda. REkonstrukcja/DEkonstrukcja" - wernisaże w Muzeum Śląska Opolskiego i w Galerii Sztuki Współczesnej. Anna Konopka
Za nami wernisaże dwuczęściowego projektu "Miejska Legenda REkonstrukcja/DEkonstrukcja". Na wyjątkowe wystawy zapraszają Muzeum Śląska Opolskiego i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Muzealnicy i artyści na warsztat wzięli Opole z przełomu lat 50. i 60. XX wieku oraz miejskie mity, legendy i anegdoty. Sprawdź jak wyglądała "REkonstrukacja" w muzeum, a jak "DEkonstrukcja" w galerii.

- Zastanawiałyśmy się z Agnieszką Delą-Kropiowską z GSW, jak nazwać taki projekt o mieście, w którym muzeum pokaże wystawę o charakterze historycznym, a galeria będzie działać współcześnie - mówi dr Joanna Filipczyk, kuratorka części "Miejska legenda. REkonstrukcja" w MŚO.

- Na naszej wystawie oglądamy "rekonstrukcję" pewnej atmosfery miasta. Taki zabieg jest zawsze bardzo trudny i z pewnością bardzo subiektywny - dodaje kuratorka.

Wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego faktycznie ma odtworzyć Opole z lat 50. i 60 minionego stulecia.

- Chcieliśmy żeby każdy, kto przyjedzie na naszą część wystawy "wchodził" w to dawne Opole powoli. W pierwszej sali widzimy więc taki ogólny widok miasta, wycinki z gazet, informacje ile ludzi tu mieszkało, jak to miasto wyglądało, przypominamy legendarnego Karola Musioła, festiwale piosenki i dni Opola - wymienia Joanna Filipczyk.

W kolejnej sali obejrzymy wnętrza z tamtego okresu, dowiemy się jak były projektowane. Wśród nich są m.in. miejskie kawiarnie, kluby związków twórczych czy neon "krówka", jeden z bardziej charakterystycznych punktów miasta, który pamięta większość starszych opolan.

Trzecia sala została poświęcona opolskim artystom i środowisku kulturalnemu, które działało w Opolu.

- Mamy tutaj ok. 20 prac m.in. Buckiego, Rachfalskiego z lat 60. XX wieku - mówi Joanna Filipczyk.

Ostatnią salą jest kino, gdzie zobaczyć można dwa filmy: dokumentalny o Opolu z 1963 roku i drugi na temat teatru Jerzego Grotowskiego.

- Autor tego filmu, ówczesny student łódzkiej ASP, przygląda się kamerą próbom do spektaklu - mówi kuratorka.

Mity, anegdoty i historie Opola okiem artystek

Nie mniej wrażeń czeka na opolan w Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa "Miejska Legenda. DEkonstrukcja" zajęła 2 sale galerii, parter i na piętrze. Duże wrażenie zrobiły liczne rysunki związane z festiwalem piosenki w Opolu, którymi powyklejane były ściany GSW.

- Malwina Mielniczuk podjęła temat festiwalu polskiej piosenki, który zdominował przestrzeń rozrywkową i kulturalną w naszym mieście - mówi Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka części "DEkonstrukcja" w GSW.

- Poprzez festiwal bardzo często definiuje się Opole gdzieś w kraju. Postanowiliśmy wziąć ten temat na tapetę i troszeczkę sobie poironizować, a z drugiej strony z sentymentem popatrzeć na te lata świetności KFPP, kiedy miał on charakter bardziej alternatywny i awangardowy, a nie jak dziś popowy. Malwina nawiązuje do gwiazd, ale tych z odległych lat - dodaje.

Jak dodaje kuratorka, duża ilość rysunków, które były kopiowane, ma podkreślać również to jak festiwal "obrósł" nasze miasto, podobnie jak te rysunki "obrastają" galerię.

W przygotowanie "DEkonstrukcji" zaangażowane były opolskie artystki: Maria Bitka, Klaudia Eckert, Malwina Mielniczuk, Paulina Ornatowska, Magda Wolnicka i Magdalena Żołędź.

Elementem wernisażu w GSW był performance Marii Bitki, który nawiązywał do tradycji wodzenia niedźwiedzia. Kulturalny wieczór w galerii zakończył koncert Shadoka.

Dodajmy, że obie wystawy wpisują się obchody jubileuszu 800-lecia Opola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto