Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu ma nowe autobusy. Tym razem to Solarisy. Jak się prezentują?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Tabor MZK w Opolu zasiliło 10 nowych autobusów marki Solaris
Tabor MZK w Opolu zasiliło 10 nowych autobusów marki Solaris UM Opole
Trzy autobusy Solaris pojawiły się w piątek rano w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. Zamówienie przewoźnika obejmuje 10 takich pojazdów. To ostatni etap odmładzania i modernizacji taboru prowadzonego od 2018 roku.

Trzy nowe autobusy Solaris pojawiły się w zajezdni MZK w Opolu w piątkowy poranek. To autobusy o standardowej długości 12 metrów. Miasto kupiło je jesienią minionego roku. Zamówienie obejmuje dostawę łącznie 10 takich pojazdów. Koszt to 12 mln zł (z czego blisko 8,3 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej).

- Wykonawca realizuje kontrakt blisko dwa miesiące przed terminem umowy. Jest to godne podkreślenia szczególnie w dobie walki z koronawirusem - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta.

Autobusy Solaris Posiadają 28 miejsc siedzących, w tym 14 dostępnych z niskiego poziomu podłogi. Są wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, a także system przeciwpożarowy. Posiadają układ hydrauliczny umożliwiający "przyklęknięcie" i ułatwienie wsiadania. Są wyposażone w silniki diesla o normie emisji spalin Euro6. Są objęte czteroletnią gwarancją.

Zamówienie 10 autobusów marki Solaris to trzeci etap modernizacji taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. Pierwsze nowe pojazdy przyjechały dwa lata temu - było to 28 autobusów (15 przegubowych pojazdów o długości 18-metrów oraz 13 pojazdów 12-metrowych). Rok temu w zajezdni pojawiły się kolejne 23 nowe autobusy (20 standardowych i trzy krótsze, 10-metrowe). W obu przypadkach dostawcą była firma MAN.

Zakup 61 nowych autobusów to część szerszego projektu pn. "Czysta komunikacja publiczna", w ramach którego zmodernizowano zajezdnię MZK przy ul. Luboszyckiej (wraz z zakupem nowego holownika, który ma być dostarczony w sierpniu), w autobusach i na terenie miasta pojawiły się biletomaty, a przy przystankach są tablice podające informacje o czasie przyjazdu poszczególnych autobusów.

Całkowita wartość całego projektu to ponad 122 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska