Miejski Zarząd Dróg w Opolu szuka nowego wicedyrektora. „Brakuje fachowców”

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Nowy wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu będzie miał m.in. nadzorować przebieg inwestycji.
Nowy wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu będzie miał m.in. nadzorować przebieg inwestycji. Piotr Guzik
Obecnie placówką kieruje dyrektor i jeden zastępca. Wolne jest miejsce drugiego wicedyrektora. Konkurs powinien cieszyć się większym zainteresowaniem, niż ostatnie nabory na szeregowe stanowiska w MZD. Zdarza się, że nikt się do nich nie zgłasza.

Wakat na stanowisku wicedyrektora MZD w Opolu pojawił się, gdy Teresa Sobel-Wiej została awansowana z tej posady na dyrektora jednostki. Formalnie nastąpiło to z początkiem marca, choć Teresa Sobel-Wiej sprawowała pieczę nad MZD jako p.o. dyrektora od końca listopada 2018 roku, kiedy to ze stanowiska dyrektora odszedł Zbigniew Bahryj. Wicedyrektorem MZD od lat jest Piotr Rybczyński.

Konkurs na stanowisko zwolnione przez Teresą Sobel-Wiej ogłoszono przed tygodniem. Wśród wymagań stawianych kandydatom jest wyższe wykształcenie techniczne oraz co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym lub wykonywanie działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na stanowisku. Natomiast wśród wymagań dodatkowych są m.in. staż pracy w jednostkach samorządowych lub jednostkach budżetowych, a także uprawnienia budowlane do kierowania, projektowania, nadzorowania i kontrolowania technicznego budowy i robót w zakresie realizacji dróg.

Osoba, która będzie zatrudniona na stanowisku wicedyrektora MZD, ma nadzorować komórki jednostki odpowiedzialne za inwestycje, remonty, utrzymanie i ochronę dróg miejskich, a także kontrolować przebieg realizacji inwestycji. Nabór ofert kończy się 23 kwietnia.

Adam Leszczyński, rzecznik MZD w Opolu, podkreśla, że w jednostce potrzebny jest drugi wicedyrektor z racji dużej liczby realizowanych i planowanych inwestycji.

– Zresztą, drugi zastępca nie jest niczym dziwnym. W poprzednich latach było dwóch zastępców, a inwestycji było dużo mniej – argumentuje.

Oprócz tego MZD regularnie prowadzi nabory na wolne stanowiska w strukturze jednostki. Nie zawsze z powodzeniem. Nikt nie zgłosił się do ostatnich konkursów na stanowiska w dziale inwestycji unijnych, w dziale dokumentacji oraz na inspektora nadzoru w dziale eksploatacji dróg. Z kolei kilka dni później udało się znaleźć pracowników dla działu realizacji inwestycji i nadzoru budów oraz dla działu eksploatacji dróg.

- Rotacja pracowników w MZD jest stosunkowo spora, ponieważ pracownicy znajdują zatrudnienie w firmach zewnętrznych. Znalezienie nowych nie jest łatwe o tyle, że brakuje fachowców na rynku pracy. Przez to zdarza się, że trzeba przeprowadzić kilka naborów, aż w końcu uda się tam znaleźć pracownika - słyszymy w opolskim ratuszu.

Adam Leszczyński informuje, że obecnie w MZD zatrudnionych jest 70 osób, a wakaty są na czterech stanowiskach, w tym wicedyrektora. - Na rynku pracy generalnie brakuje specjalistów i nie tylko samorząd, ale też sektor prywatny boryka się z problemami kadrowymi. Poza tym dla wielu niestety sektor prywatny jest wciąż bardziej atrakcyjny niż publiczny - komentuje.

Rośnie PŁACA MINIMALNA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska