Żłobki i przedszkola w całej Polsce są nie działają od połowy marca, od wprowadzenia w kraju stanu epidemii koronawirusa. Od tego czasu regularnie wydłużano czas ich zamknięcia.
Zmiana przyszła pod koniec kwietnia. Ogłaszając plan luzowania obostrzeń mających utrudniać rozprzestrzenianie koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że samorządy będą mogły przywrócić działalność żłobków i przedszkoli od 6 maja. Zaznaczono jednak, że decyzja o tym czy i kiedy wznowić działalność placówek opiekuńczych, zależy już tylko od nich.
Żłobki i przedszkola w Opolu mają działać od 18 maja, ale...
Samorządy jeszcze kilka dni musiały poczekać na szczegółowe wytyczne odnośnie tego, jak żłobki i przedszkola powinny funkcjonować w czasie epidemii. Te pojawiły się w sobotę 2 maja. Zaś we wtorek w ratuszu odbyła się specjalna narada na temat tego kiedy i na jakich zasadach przywrócić działalność placówek opiekuńczych w Opolu.
Pierwotnie ratusz sygnalizował, że nastąpi to nie wcześniej, jak 11 maja. Dariusz Król z biura prasowego urzędu miasta wskazuje, że podczas narady ustalono, iż Opole szykuje się do otwarcia publicznych żłobków i przedszkoli od 18 maja.
- Ze względu na wymogi Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stale zmieniającą się sytuację pandemiczną, m.in. fakt, że liczba zakażeń nie maleje, nie można wykluczyć, że termin ten zostanie przesunięty na 25 maja - zaznacza.
Nie dla wszystkich będzie miejsce
Dariusz Król wskazuje, że z tych samych powodów wiadomo też, że opolskie żłobki i przedszkola nie ruszą w pełnej obsadzie.
- Już teraz przygotowywana jest lista tych dzieci, których rodzice chcą posłać je do żłobków i przedszkoli. Rodziców prosimy o zgłaszanie się do poszczególnych placówek - mówi.
Według standardów GIS przedszkola mogą być wypełnione na 85 procent. W żłobkach natomiast uruchomione zostanie 40 procent miejsc.
- Dyrektorzy przyjmą tylko określoną liczbę dzieci. Pierwszeństwo będą miały pociechy medyków i innych służb zaangażowanych w walkę z epidemią. O tym, ile gdzie jest miejsc, informować będą dyrektorzy placówek. Rodzice dzieci, które nie pójdą do przedszkola lub żłobka nie poniosą żadnych opłat - opisuje Dariusz Król.
Reżim sanitarny w placówkach opiekuńczych
Ratusz zapowiada, że w każdym przedszkolu i żłobku wprowadzony zostanie szczególny reżim sanitarny. - Samorząd zapewni placówkom maseczki, płyny dezynfekujące oraz inne potrzebne środki ochronne - zapowiada Dariusz Król.
- Nie zwolni to jednak rodziców od obowiązku podpisania oświadczenia, że bierze odpowiedzialność za posłanie dziecka do przedszkola lub żłobka. Opiekunowie będą musieli podpisać również zgodę na badanie temperatury dzieci, ponieważ wymagane jest prowadzenie karty temperatury - argumentuje.
- Czas jest szczególny, zatem dzieci nie będą nigdzie wychodzić, na przykład na spacery. Nie będą też mogły przynosić do przedszkola swoich zabawek - podkreśla.
Co z niepublicznymi żłobkami i przedszkolami?
W przypadku żłobków i przedszkoli niepublicznych, decyzje o terminie otwarcia i zakresie działania placówek podejmują podmioty, które je prowadzą. Część placówek szykuje się do wznowienia działalności już w środę 6 maja. Równolegle trwa sondowanie rodziców w kwestii tego, czy już wtedy zamierzają przyprowadzać dzieci, czy planują to zrobić później, nawet za kilka tygodni.
W placówkach niepublicznych też planowane są specjalne środki ostrożności, jak pomiar temperatury dziecka i rodzica na wejściu oraz wyznaczenie stref, po których mogą się poruszać dorośli. W placówkach tych również obowiązują takie restrykcje, jak zakaz przynoszenia przez dzieci własnych zabawek czy brak spacerów poza teren obiektu.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?