Mieszkańców Opola może czekać podwyżka za wywóz śmieci. Wszystko rozstrzygnie się lada dzień

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wiele wskazuje jednak na to, że mieszkańcy za wywóz śmieci zapłacą więcej. Przyczyną są rosnące koszty we wszystkich przedsiębiorstwach w kraju spowodowane cenami paliwa, gazu i energii oraz rekordową, 10 proc. inflacją.
Wiele wskazuje jednak na to, że mieszkańcy za wywóz śmieci zapłacą więcej. Przyczyną są rosnące koszty we wszystkich przedsiębiorstwach w kraju spowodowane cenami paliwa, gazu i energii oraz rekordową, 10 proc. inflacją. Polska Press
11 kwietnia poznamy oferty firm w ogłoszonym przetargu na trzyletni wywóz śmieci w Opolu. Biorąc pod uwagę rosnącą inflację oraz galopujące ceny paliw, gazu i energii elektrycznej, można się spodziewać się, że wkrótce za wywóz śmieci zapłacimy więcej.

Obecnie każdy mieszkaniec Opola płaci za wywóz śmieci 28 złotych miesięcznie. Dotyczy ona wszystkich, bo od początku 2021 roku obowiązują nowe przepisy, obligujące wszystkich do sortowania odpadów. Jest też stawka karna, wprowadzana w sytuacji, gdy kontrola wykaże, że odpady w danym gospodarstwie są źle sortowane albo nie są sortowane wcale. Wtedy wynosi ona 56 zł za osobę miesięcznie.

Obecna opłata śmieciowa dla mieszkańców obowiązuje od początku 2021 roku. Ratusz jej podniesienie uzasadniał wówczas rosnącymi kosztami funkcjonowania całego systemu gospodarowania odpadami w Opolu. Urzędnicy zaznaczali przy tym, że nie można wykluczyć sytuacji, w której opłata ta jeszcze wzrośnie. Uzależniano to od wyników przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu miasta. Zaznaczano, że oferty wyższe od założeń mogą oznaczać konieczność zmiany wysokości opłaty.

Pod koniec stycznia zeszłego roku okazało się, że na przetarg wpłynęły dwie oferty. Tańszą przedstawiło konsorcjum Remondis-Elkom, dotychczasowy wykonawca tej usługi, którego obecna umowa wygasała z końcem marca. Dalsze świadczenie tej usługi w okresie od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku konsorcjum to wyceniło na około 49,5 mln zł. Tymczasem w budżecie Opola na ten cel zapisanych było 47 mln zł. W ratuszu analizowano, czy w tej sytuacji przetarg unieważnić i ogłosić nowy, czy też dołożyć brakujące 2,5 miliona do oferty konsorcjum Remondis-Elkom. Sprawdzano też, czy wybór tej drugiej opcji przełoży się na podniesienie opłaty mieszkańcom. Ostatecznie prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zdecydował o dołożeniu brakującej kwoty, a ceny wywozu dla mieszkańców pozostały na niezmienionym poziomie.

Najprawdopodobniej czekają nas podwyżki cen

To jednak wkrótce może się zmienić, ponieważ z końcem czerwca wygasa umowa na odbiór odpadów w Opolu.

- Nowy przetarg jest już ogłoszony i zostanie rozstrzygnięty 11 kwietnia. Nie wiemy kto wygra, ale musi to być oferta spełniająca wszystkie wymagania przetargowe – wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Kwota, jaką miasto przewidziało na realizację zadania, objęta jest tajemnicą.

- W związku z faktem, że jesteśmy tuż przed otwarciem kopert przetargowych, w celu uzyskania jak najkorzystniejszej ceny, nie możemy na tym etapie przekazać informacji o budżecie, jaki miasto Opola zamierza przeznaczyć ostatecznie na realizacje tego zadania – tłumaczy Leszczyński.

Wiele wskazuje jednak na to, że mieszkańcy za wywóz śmieci zapłacą więcej. Przyczyną są rosnące koszty we wszystkich przedsiębiorstwach w kraju spowodowane cenami paliwa, gazu i energii oraz rekordową, 10 proc. inflacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska