Mieszkańcy Czarnowąsów i Dobrzenia Wielkiego zapłacą mniej za ciepło. ECO uwzględni niższe stawki także w rozliczeniu za ostatnie miesiące

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Spółce ECO, która dostarcza ciepło do 1300 domów w Dobrzeniu Wielkim i Czarnowąsach, został zaproponowany upust cenowy
Spółce ECO, która dostarcza ciepło do 1300 domów w Dobrzeniu Wielkim i Czarnowąsach, został zaproponowany upust cenowy ECO
Dzięki zmianie przepisów prawa regulujących rynek ciepła możliwa będzie obniżka ceny ciepła w Czarnowąsach i Dobrzeniu Wielkim. Oznacza to, że rachunki mieszkańców zmniejszą się o ok. 40 proc. Nowe, niższe ceny i stawki zostaną uwzględnione również w rozliczeniu za okres od stycznia tego roku i będą obowiązywać do końca roku.

W ostatnich miesiącach trwały prace nad nowelizacją przepisów, które będą chronić odbiorców ciepła przed nadmiernym wzrostem kosztów ogrzewania. Przyjęty w ustawie z 8 lutego 2023 r. mechanizm przewiduje, że wzrost cen ciepła systemowego, obejmujący wszystkie opłaty i stawki nałożone na odbiorcę, nie może być większy niż 40% w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., czyli sprzed wejścia w życie obowiązującej taryfy na ciepło.

- Uchwalone przepisy zastąpiły od 1 marca 2023 r. aktualny mechanizm średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą i będą obowiązywać do 31 grudnia 2023 r. Przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak by odbiorca nie został obciążony całkowitym wzrostem kosztów produkcji ciepła w niestabilnym otoczeniu rynkowym – tłumaczy Iwona Paziak, kierownik biura komunikacji PGE GiEK.

Wszystko po to, aby rachunki dla mieszkańców były jak najniższe

Jednocześnie dodaje, że spółce ECO, która dostarcza ciepło do 1300 domów w Dobrzeniu Wielkim i Czarnowąsach, został zaproponowany upust cenowy, z zastrzeżeniem obowiązku przeniesienia jego skutków na odbiorców w celu obniżenia wysokości rachunków za ciepło dla mieszkańców.

- W związku z tym Elektrownia Opole deklaruje gotowość do podjęcia konstruktywnego dialogu z lokalnym dostawcą ciepła, Energetyką Cieplną Opolszczyzny, aby finalny produkt, jakim są dostawy ciepła dla odbiorców, mógł być dostarczany po korzystniejszych dla odbiorców cenach – podkreśla Iwona Paziak z PGE GiEK.

Cena energii spadnie ze 160 zł do 100 zł

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na początku marca prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski poinformował, że obniżki cen dla mieszkańców już są przygotowane.

- Cena 1 GJ energii cieplnej spadnie ze 160zł do ok. 100 zł, co obniży rachunki mieszkańców o ok. 40 %. Co ważne, obniżona cena będzie obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2023 r. do końca tego roku. O szczegółach rozliczeń ECO wkrótce poinformuje samych mieszkańców – wyjaśnia prezydent Opola.

Z takiego rozwiązania sprawy cieszą się sami mieszkańcy, co podkreśla wójt Dobrzenia Wielkiego Piotr Szlapa.

- Taki upust cenowy obowiązywać będzie do końca roku, więc oby w tym czasie sytuacja gospodarcza naszego kraju się poprawiła – dodaje wójt Szlapa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska