Burmistrz Dobrodzienia Andrzej Jasiński zorganizował spotkanie z mieszkańcami na temat tzw. lasów społecznych. Sala konferencyjna w ratuszu wypełniła się do ostatniego miejsca. Ludzie są bowiem zaniepokojeni skalą wycinek w lasach.
- W okolicach Dobrodzienia w najbliższym czasie wycięte zostaną lasy koło Habasu, Kolejki, w okolicach Bąków i Gosławic, a także nieopodal Pluder, Pietraszowa i Liszczoka, Kocur, Klekotnej, Rzędowic i Rędziny - wylicza pan Bartosz, mieszkaniec Dobrodzienia.
- Las koło Bzinicy praktycznie znika. Planowane są „cięcia rębne", co oznacza wycinkę drzewa i przeoranie terenu - alarmuje inny z mieszkańców, który zwrócił się do redakcji „nto”.
- Wystarczy podać liczby. W tym roku Nadleśnictwo Lubliniec planuje do wycinki trzykrotnie więcej lasów, niż w roku ubiegłym - mówi Józef Włodarz, znany dobrodzieński przyrodnik i jeden z mieszkańców Dobrodzienia, który wszedł do 6-osobowego komitetu. - Protestujemy przeciwko tym planom. W formie pisemnej przekażemy do Nadleśnictwa Lubliniec, gdzie powinny być utworzone lasy społeczne. Wskażemy konkretne oddziały leśne, mające szczególną wartość przyrodniczą, gdzie są m.in. siedliska chronionych gatunków zwierząt.
Nadleśnictwo Lubliniec ma łącznie 21 648 hektarów powierzchni leśnej. Do wycięcia drzew i posadzenia młodych drzewek w latach 2020–2029 zaplanowano 3795 hektarów. To daje 18 procent powierzchni leśnej Nadleśnictwa Lubliniec, przeznaczonej do wycinki w tej dekadzie.
Skąd tak duże wycinki drzew w lasach w Polsce
W większości lasów w Polsce (oprócz parków narodowych i rezerwatów) prowadzona jest gospodarka leśna. Nasadza się drzewa, a kiedy osiągną odpowiedni wiek, są wycinane i sprzedawane jako drewno. W ich miejsce nasadzany jest młodnik.
Lasy Państwowe utworzyły jednak nową kategorię: lasów społecznych, o zwiększonej funkcji społecznej. Priorytetem będzie w nich nie wycinka drzew i sprzedaż drewna, ale trwałość lasu, bezpieczeństwo odwiedzających oraz utrzymanie walorów krajobrazowych.
Każdy miłośnik spacerów po lasach w Polsce może wystąpić z wnioskiem o utworzenie lasu społecznego do nadleśnictwa na danych terenie.
Lasy społeczne będą to:
- lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie,
- tereny leśne w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych,
- lasy uzdrowiskowe w strefach A i B.
- Lasami społecznymi powinny być te obszary leśne, które są intensywnie użytkowane przez ludzi do rekreacji, sportu, zachowania zdrowia i innych funkcji społecznych, powinny także objąć tereny wokół uzdrowisk, ośrodków wypoczynkowych oraz zabudowań mieszkalnych - podkreślali mieszkańcy podczas spotkania w Dobrodzieniu.
- Utworzenie lasów o zwiększonej funkcji społecznej zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami wewnętrznymi, w przypadku Nadleśnictwa Lubliniec będzie możliwe na etapie opracowywania projektu Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Lubliniec - informuje Przemysław Walisko, starszy specjalista ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Lubliniec.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót