Mieszkańcy Dobrodzienia nie zgadzają się na masowe wycinki. Domagają się utworzenia lasów społecznych

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nie tylko mieszkańców Dobrodzienia niepokoi skala planowanych wycinek. Lasy społeczne mogą zachować szczególnie cenne obszary leśne.
Nie tylko mieszkańców Dobrodzienia niepokoi skala planowanych wycinek. Lasy społeczne mogą zachować szczególnie cenne obszary leśne. Paweł Dubiel
Mieszkańcy Dobrodzienia utworzyli 6-osobowy komitet, który będzie się starał, aby część lasów wyłączyć z wycinki. Każdy w obywatel może wystąpić z wnioskiem o utworzenie lasu społecznego.

Burmistrz Dobrodzienia Andrzej Jasiński zorganizował spotkanie z mieszkańcami na temat tzw. lasów społecznych. Sala konferencyjna w ratuszu wypełniła się do ostatniego miejsca. Ludzie są bowiem zaniepokojeni skalą wycinek w lasach.

- W okolicach Dobrodzienia w najbliższym czasie wycięte zostaną lasy koło Habasu, Kolejki, w okolicach Bąków i Gosławic, a także nieopodal Pluder, Pietraszowa i Liszczoka, Kocur, Klekotnej, Rzędowic i Rędziny - wylicza pan Bartosz, mieszkaniec Dobrodzienia.

- Las koło Bzinicy praktycznie znika. Planowane są „cięcia rębne", co oznacza wycinkę drzewa i przeoranie terenu - alarmuje inny z mieszkańców, który zwrócił się do redakcji „nto”.

- Wystarczy podać liczby. W tym roku Nadleśnictwo Lubliniec planuje do wycinki trzykrotnie więcej lasów, niż w roku ubiegłym - mówi Józef Włodarz, znany dobrodzieński przyrodnik i jeden z mieszkańców Dobrodzienia, który wszedł do 6-osobowego komitetu. - Protestujemy przeciwko tym planom. W formie pisemnej przekażemy do Nadleśnictwa Lubliniec, gdzie powinny być utworzone lasy społeczne. Wskażemy konkretne oddziały leśne, mające szczególną wartość przyrodniczą, gdzie są m.in. siedliska chronionych gatunków zwierząt.

Nadleśnictwo Lubliniec ma łącznie 21 648 hektarów powierzchni leśnej. Do wycięcia drzew i posadzenia młodych drzewek w latach 2020–2029 zaplanowano 3795 hektarów. To daje 18 procent powierzchni leśnej Nadleśnictwa Lubliniec, przeznaczonej do wycinki w tej dekadzie.

Skąd tak duże wycinki drzew w lasach w Polsce

W większości lasów w Polsce (oprócz parków narodowych i rezerwatów) prowadzona jest gospodarka leśna. Nasadza się drzewa, a kiedy osiągną odpowiedni wiek, są wycinane i sprzedawane jako drewno. W ich miejsce nasadzany jest młodnik.

Lasy Państwowe utworzyły jednak nową kategorię: lasów społecznych, o zwiększonej funkcji społecznej. Priorytetem będzie w nich nie wycinka drzew i sprzedaż drewna, ale trwałość lasu, bezpieczeństwo odwiedzających oraz utrzymanie walorów krajobrazowych.

Każdy miłośnik spacerów po lasach w Polsce może wystąpić z wnioskiem o utworzenie lasu społecznego do nadleśnictwa na danych terenie.

Lasy społeczne będą to:

  • lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie,
  • tereny leśne w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych,
  • lasy uzdrowiskowe w strefach A i B.

- Lasami społecznymi powinny być te obszary leśne, które są intensywnie użytkowane przez ludzi do rekreacji, sportu, zachowania zdrowia i innych funkcji społecznych, powinny także objąć tereny wokół uzdrowisk, ośrodków wypoczynkowych oraz zabudowań mieszkalnych - podkreślali mieszkańcy podczas spotkania w Dobrodzieniu.

- Utworzenie lasów o zwiększonej funkcji społecznej zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami wewnętrznymi, w przypadku Nadleśnictwa Lubliniec będzie możliwe na etapie opracowywania projektu Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Lubliniec - informuje Przemysław Walisko, starszy specjalista ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Lubliniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
15 marca, 18:52, Gość:

Myślałem, że pan JW to hydraulik, a tu proszę - PRZYRODNIK! I to jeszcze zna się na gospodarce leśnej! Brawo panie red.

15 marca, 19:32, Won:

Wypad lesniku

Taki poziom dyskusji, tow. Won?

W
Won
15 marca, 18:52, Gość:

Myślałem, że pan JW to hydraulik, a tu proszę - PRZYRODNIK! I to jeszcze zna się na gospodarce leśnej! Brawo panie red.

Wypad lesniku

G
Gość
Myślałem, że pan JW to hydraulik, a tu proszę - PRZYRODNIK! I to jeszcze zna się na gospodarce leśnej! Brawo panie red.
T
T.
Aha. W lasach państwowych wydzielimy lasy społeczne. Z nich znów wygrodzimy lasy narodowe a w ich ramach to już tylko święte gaje. Urzędnicy naprawdę mają pomysły. Pewnie mądrale z Solidarnej Polski. Są już unijne wyroki, będzie ścieżka sądowa od PUL i nie trzeba będzie żadnych pomysłów na nowe nazwy.
G
Gość
Kto się zgodził na taki tartak jak w Murowie to musi i akceptować gospodarkę rabunkową. Jak się mówiło ile hektarów rocznie trzeba wyciąć i ile trwa odnawianie lasu to było to oficjalnie wyśmiewane a teraz doszła jeszcze wysoka cena na rynkach światowych która kusi. Nie trzeba być eko ale wystarczy być przywionsany do swojego Heimatu albo małej ojczyzny, jak komu lepiej.
c
czarek
Jakby jeszcze jedną kadencję wygrał pis to już ani jedno drzewo w lesie się nie uchowa!!! Grzyby będziemy mogli zbierać na łąkach po byłych lasach!!! To co się dzieje z gospodarką leśną zakrawa o pomstę! tylko już nawet nie do nieba!!!
G
Gosc
Napisać ustawe , lasy są w własności gmin , jeden leśnicy na powiat jako doradca dla.gmin przy wycince i nasadzeniach , loklani mieszkańcy sadza las za pieniądze z gminy , a kasa q wycinki idzie do gminy
G
Gość
Na 500 plus musi być, ale spokojnie, zaraz jakiś dureń się odezwie i zacznie coś pisać o ekologach i sterowaniu przez niemcy.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie