Mieszkańcy Dobrodzienia zaniepokojeni skalą wycinki lasów. We wtorek w ratuszu będzie spotkanie w tej sprawie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Lasy są ulubionym celem spacerów wielu Polaków. Mieszkańców Dobrodzienia niepokoi skala planowanych wycinek.
Lasy są ulubionym celem spacerów wielu Polaków. Mieszkańców Dobrodzienia niepokoi skala planowanych wycinek. Kolaż MD
Duża wycinka drzew w lasach oraz plany kolejnych wycinek zaniepokoiły mieszkańców Dobrodzienia. We wtorek razem z burmistrzem organizują oni spotkanie w sprawie utworzenia tzw. lasów społecznych, czyli drzewostanów o zwiększonej funkcji społecznej.

- W okolicach Dobrodzienia w najbliższym czasie wycięte zostaną lasy koło Habasu, Kolejki, w okolicach Bąków i Gosławic, a także nieopodal Pluder, Pietraszowa i Liszczoka, Kocur, Klekotnej, Rzędowic i Rędziny - wylicza pan Bartosz, mieszkaniec Dobrodzienia.

- Dzisiaj otrzymałam mapy planowych wycinek. Jest to Leśnictwo Wystrzyca. Las koło Bzinicy praktycznie znika. Można porównać tę mapę z mapą znajdująca się pod ankietą. Pojęcie „cięcia rębne" oznacza przeoranie terenu - alarmuje inny z mieszkańców, który zwrócił się do redakcji „nto”.

W Dobrodzieniu krąży pogłoska, że Nadleśnictwo Lubliniec, które zarządza lasami dobrodzieńskimi, ma plany wycięcia nawet 30 procent lasów.

- Nie jest prawdą, iż wprowadzono plan wycięcia 30 lasów lasów - zaprzecza Przemysław Walisko, Starszy Specjalista ds. Zagospodarowania Lasu w Nadleśnictwie Lubliniec.

Nadleśnictwo Lubliniec ma łącznie 21 648 hektarów powierzchni leśnej. Do wycięcia drzew i posadzenia młodych drzewek w latach 2020–2029 zaplanowano 3795 hektarów.

To daje 18 procent powierzchni leśnej Nadleśnictwa Lubliniec, przeznaczonej do wycinki w tej dekadzie.

- Przeraża mnie skala wycinek w lasach. Uwielbiam jeździć po naszych dobrodzieńskich lasach na rowerach z moją rodziną - mówi pani Anna, mieszkanka Dobrodzienia.

Burmistrz Dobrodzienia Andrzej Jasiński zaprasza mieszkańców gminy Dobrodzień na spotkanie, które odbędzie się we wtorek (14 marca) o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu. Będzie to spotkanie w sprawie lasów na terenie gminy Dobrodzień.

Wielu mieszkańców Dobrodzienia podpisuje się pod petycją w sprawie utworzenia tzw. lasów społecznych na terenie ich gminy.

W większości lasów w Polsce prowadzona jest bowiem gospodarka leśna. Kiedy drzewa osiągną odpowiedni wiek, są wycinane na sprzedaż, a w ich miejsce nasadzany jest młodnik.

Lasy Państwowe tworzą nową kategorię: lasów społecznych, o zwiększonej funkcji społecznej. Priorytetem będzie w nich nie wycinka drzew i sprzedaż drewna, ale trwałość lasu, bezpieczeństwo odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych.

Zgodnie z zapowiedziami Lasów Państwowych będą to:

  • lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie,
  • tereny leśne w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych,
  • lasy uzdrowiskowe w strefach A i B

W Lublińcu pod patronatem samorządu prowadzona jest kampania „Lasy społeczne". Jest to próba uratowania chociaż w części starego drzewostanu.

- Utworzenie lasów o zwiększonej funkcji społecznej zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami wewnętrznymi, w przypadku Nadleśnictwa Lubliniec będzie możliwe na etapie opracowywania projektu Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Lubliniec - informuje Przemysław Walisko z Nadleśnictwa Lubliniec.

Mieszkańców Dobrodzienia niepokoi skala planowanych wycinek.
Mieszkańców Dobrodzienia niepokoi skala planowanych wycinek. Mapa/ Lasy i obywatele
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska