Mieszkańcy i władze blokują budowę biogazowni w Goświnowicach

Krzysztof Strauchmann
W 2013 roku przeciwko budowie biogazowni w Goświnowicach zaczęli protestować mieszkańcy.
W 2013 roku przeciwko budowie biogazowni w Goświnowicach zaczęli protestować mieszkańcy. Krzysztof Strauchmann
Urząd miejski w Nysie odmówił zgody na bioelektrownię. Ale to nie koniec sporu.

 

Nie znaleźliśmyy żadnych podstaw do odmowy wydania inwestorowi decyzji o warunkach zabudowy - tak trzy lata temu mówił o projekcie budowy bioelektrowni w Goświ­nowicach ówczesny wiceburmistrz Nysy Piotr Walach.

Obecne władze tak długo szukały, że taką podstawę znalazły. Teraz przekonamy się, czy skutecznie.

 

Teren dawnej oczyszczalni ścieków w Goświnowicach należy do firmy Bioenergy w Goświ­nowicach.

Firma chce tu wybudować bioelektrownię czyli zakład przerabiający kiszonkę kukurydzianą na gaz, a potem wytwarzający z gazu energię elektryczną.

Pierwotnie była mowa o elektrowni o mocy 12 megawatów.

 

Zdaniem architekta Piotra Opałki, który mówił o tym na ostatnim kongresie architektonicznym, to jedno z zagrożeń dla gminy.

Do bioelektrowni trzeba będzie bowiem dowieźć około 400 tys. ton surowca rocznie, co oznacza kilkadziesiąt ciężarówek przejeżdżających codziennie przez wieś.

 

W 2013 roku urząd miejski wydał firmie Bioenergy Polska najpierw pozytywną decyzję środowiskową, która tylko narzuciła pewne ograniczenia w budowie zakładu.

Potem gmina wydała pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, co otwierało drogę do budowy.

Tu jednak obudzili się właściciele sąsiednich działek i zaskarżyli decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu, które uchyliło ją ze względów formalnych.

 

Firma urbanistyczna poprawiła projekt decyzji o warunkach zabudowy, zgodnie z zaleceniami SKO, ale burmistrz Kordian Kolbiarz tego nie podpisał.

Zlecił innej firmie urbanistycznej z Warszawy opracowanie kolejnej analizy urbanistycznej, żeby określić, czy w tym miejscu taki zakład może powstać.

Urbaniści z Warszawy wprowadzili jeszcze więcej ograniczeń, zmniejszających bioele­ktrownię i oddalającą ją od zabudowań, ale uznali, że można ją zmieścić na tym terenie.

 

Tak przygotowanej decyzji burmistrz nadal nie podpisał, choć sam inwestor zgodził się ograniczyć wielkość swojego zakładu.

4 października burmistrz podpisał wreszcie decyzję oficjalnie odmawiającą firmie Bioenergy  ustalenia warunków zabudowy. Dlaczego?

 

- W międzyczasie minął termin ważności zapewnienia dostawy wody do bioelektrowni, wydanego przez spółkę AKWA - mówi Sławomir Piwowarczyk, naczelnik miejskiego wydziału urbanistyki. - Firma z Wrocławia poprosiła AKWĘ o nowe zapewnienie dostaw  i dostała je, ale tylko na cele socjalne i bytowe, nie na cele technologiczne.

 

- W pierwszym wniosku firma nie określiła ilości potrzebnej dla siebie wody - tłumaczy prezes AKWY Zdzisław Konik. - Za drugim razem uznaliśmy, że tak dużej ilości wody, jakiej potrzebują do procesów technologicznych, nie jesteśmy im w stanie dostarczyć, przynajmniej dopóki nie wybudujemy nowego wodociągu, zaopatrującego tereny strefy ekonomicznej w Radzikowicach.

 

Dyrektor wrocławskiej firmy przyjechała do Nysy zapewniać, że wodę do technologicznego rozruchu dowiezie sobie beczkowozem, albo wykopie studnię na swoim terenie.

Bez efektu.

Piłka jest jednak dalej w grze.

Firma może jeszcze zaskarżyć decyzję odmowną, albo złożyć nowy wniosek o decyzję środowiskową, oparty już o własne ujecie wody.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska