Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla zablokowali główną ulicę miasta. Tak protestowali przeciwko zanieczyszczeniu benzenem

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Ludzie mają dość pików benzenu, które ostatnio pojawiają się codziennie. Nie wykluczają kolejnych protestów.

Na spontaniczną manifestację kędzierzynianie umówili się przez internet. Powodem był szósty dzień z tak zwanymi pikami benzenowymi.

W piątek na krótko poziom zanieczyszczenia tą substancją wyniósł 160 mikrogramów na metr sześcienny (norma średnioroczna 5 mikrogramów). Takie dane odnotowała stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego.

- Zablokowaliśmy przejazd przez rondo przy Miejskim Ośrodku Kultury. Uznaliśmy, że to jedyny sposób na manifestację niezadowolenia z tego, że jesteśmy truci - mówi pan Bartłomiej. jeden z uczestników.

Blokada trwała nieco ponad kwadrans. Mieszkańcy zapowiedzieli, że są gotowi do kolejnych protestów.

Urząd Miasta oficjalnie zabrał głos w sprawie pików benzenowych mających miejsce w ostatnich dniach. Przypomniał, że władze Kędzierzyna-Koźla wielokrotnie interweniowały w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Jednocześnie urzędnicy uspokajali mieszkańców, że ich życiu i zdrowia nic nie zagraża.

Na stronie urzędu czytamy między innymi, że pierwsze efekty wpływu wdychanego benzenu na organizm ludzki (wykryto jego obecność we krwi) obserwuje się przy poddaniu organizmu 8-godzinnemu działaniu stężenia 80 miligramów/m3 (tj. 80 000 mikrogramów/m3). Pierwsze objawy zatrucia, takie jak ból głowy, znużenie, nudności, wymioty i osłabienie, pojawiają się, gdy poziom benzenu w powietrzu atmosferycznym wynosi od 160 miligramów/m3 do 480 miligramów/m3 (tj. od 160 000 mikrogramów/m3 do 480 000 mikrogramów/m3) i utrzymuje się przez 5 godzin.

Poziomem, który błyskawicznie wywołuje rzeczywiście odczuwalny ból, jest - wg danych przytoczonych przez magistrat - stężenie wynoszące 1,6 grama/m3 (tj. 1 600 000 mikrogramów/m3). Badania pokazują, że stężenie benzenu na poziomie 61-64 gramy/m3 (tj. 61 000 000 – 64 000 000 mikrogramów/m3) przy narażeniu człowieka przez 5-10 minut może spowodować śmierć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska