Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 04min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Mieszkańcy Koźla zdecydują o wyglądzie Rynku

Urząd Miasta
Koncepcja C przez wielu uważana jest za najładniejszą, głównie z powodu dużej ilości zieleni. Urząd miasta
To mieszkańcy mają zdecydować, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądać główny plac w Koźlu. Po latach oczekiwań ma być wreszcie prawdziwą wizytówką naszego miasta.
Projekt B - więcej tu kostki brukowej niż drzew. Urząd miasta

Projekt B - więcej tu kostki brukowej niż drzew.
(fot. Urząd miasta)

Zawsze było tak, że władze samorządowe zlecały przygotowanie projektów przebudowy kolejnych fragmentów miasta, a potem same wybierały ostateczny kształt ulic, budynków i skwerów. Teraz się to zmienia. Na zlecenie urzędu miasta przygotowano trzy koncepcje tzw. rewitalizacji kozielskiego Rynku. Władze gminy chcą, aby jak najwięcej mieszkańców dokładnie się im przyjrzało, i aby to właśnie oni zdecydowali o ostatecznym kształcie tego placu.

- Naszym celem jest przywrócenie Rynkowi dawnej świetności, wykorzystanie potencjału, który niesie za sobą jego lokalizacja - mówi Prezydent miasta Tomasz Wantuła. - Chcemy stworzyć dla mieszkańców miejsce, które znacząco poprawi estetykę naszego miasta, stanie się areną spotkań towarzyskich a dodatkowo będzie magnesem, który przyciągnie lokalnych przedsiębiorców.

Na konkretny pomysł można głosować biorąc udział w sondzie zamieszczonej na stronie kedzierzynkozle.pl. Tam też przedstawionych jest kilkanaście wizualizacji, które składają się na trzy oddzielne projekty.

Koncepcja A zaskakuje nowoczesną architekturą. Urząd miasta

Koncepcja A zaskakuje nowoczesną architekturą.
(fot. Urząd miasta)

- Wykonane koncepcje obejmują przebudowę i aranżację powierzchni płyty rynku, przebudowę dróg bezpośrednio przylegających do niego oraz dostosowanie oświetlenia do wprowadzonych remontem zmian - informuje Karolina Derej z kozielskiego magistratu. - Po zakończeniu głosowania, uwzględniając możliwości prawne i finansowe miasta oraz sugestię mieszkańców, zostanie wybrany projekt, który stanie się priorytetową wizją zagospodarowanie tego miejsca.

Przebudowa Rynku to obecnie jedno z największych zadań inwestycyjnych gminy.Szacuje, że remont pochłonie kilka milionów złotych. Ile dokładnie, tego nikt nie jest w stanie określić przed ogłoszeniem przetargu. Pieniądze na ten cel władze miasta zamierzają znaleźć w formule tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestycję sfinansuje prywatna firma, a miasto spłaci koszty wykonania prac w najbliższych latach.

Mieszkańcy liczą na to, że szybko uda się znaleźć pieniądze na ten cel. - Obecnie Rynek wygląda paskudnie.Przez lata go zaniedbywano, dlatego czas najwyższy zrobić z tego prawdziwą wizytówką Koźla - mówi Józef Niedziela, jeden z mieszkańców.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

k
koźlanin
A ja się zastanawiam, czemu Magistrat nie ogłosił konkursu na projekt zagospodarowania rynku wśród naszych miejscowych architektów. Wieżcie mi, że projekty były by lepsze i na pewno tańsze. Znam paru zapaleńców, kórzy mieli już gotowe koncepcje. Pamietacie projekt zagospodarowaniu portu autorstwa kolegi Michała Chloupka. Sam prezydent był nim oczarowany. Koncepcja Pana Maruszczaka zagospodarowania rynku jest też jest ciekawa. Ale widocznie warszawka musi zarobić. W taki sposób młodzi zdolni szybko uciekną z tego miasta. Tak trzymać Panie Prezydencie.

Koncepcja zagospodarowania rynku p. Maruszczaka polega głównie na odbudowie ratusza tak przynajmniej można wnioskować po zamieszczonej wizualizacji (na stronie kuriera kk). Krytykowany las zostaje zastąpiony lasem słupów oświetleniowych. Fontana/ny pozostają czyli problem moczenia nóg przez Romów pozostaje bz. ( chyba, że to propozycja budowy "wychodów piaskowych" dla psów). Pan Maruszczak krytykuje koncepcje architektów warszawskich zapominając, że sam nie posiada żadnego znaczącego dorobku zawodowego uprawniającego go do takiej krytyki.
i
ironia

Rynek powinna zaprojektować i na nowo zbudować Łazowska. On ma taką szeroką wizję i takie wspaniałe pomysły.

a
andreas

A ja się zastanawiam, czemu Magistrat nie ogłosił konkursu na projekt zagospodarowania rynku wśród naszych miejscowych architektów. Wieżcie mi, że projekty były by lepsze i na pewno tańsze. Znam paru zapaleńców, kórzy mieli już gotowe koncepcje. Pamietacie projekt zagospodarowaniu portu autorstwa kolegi Michała Chloupka. Sam prezydent był nim oczarowany. Koncepcja Pana Maruszczaka zagospodarowania rynku jest też jest ciekawa. Ale widocznie warszawka musi zarobić. W taki sposób młodzi zdolni szybko uciekną z tego miasta. Tak trzymać Panie Prezydencie.

g
gość

Wszystko ładnie i pięknie ale może by pierw zacząc do usunięcia z rynku tych wiecznie wystających meneli, pijaków i cyganów bo przebudowa rynku nic nie zmieni, jesli oni dalej beda tam wystawać, a przecież rynek ma być wizytówką miasta nie prawda? , jesli taka ma byc ta wizytówka Koźla to żadna przebudowa nic nie zmieni, dalej będzie syf...

G
Gość
Zgadzam się, Koźle znacznie lepiej będzie wyglądać bez brzydkiego Kędzierzyna.

Więć doprowadźmy do referendum, sprawę trzeba nagłośnić i dać pod dyskusję. Koźle będzie epiej wyglądać bez brzydkiego Kędzierzyna i odwrotnie, ja nie będę musiał zasuwać do Koźla, a muszę to robić tylko ze względu na sprawy urzędowe,
G
Gość

A szczególnie należy oddzielić Sławięcice od Kędzierzyna z tą Łazowską, Tomikową, Widłakiem na czele.

G
Gość

Zgadzam się, Koźle znacznie lepiej będzie wyglądać bez brzydkiego Kędzierzyna.

G
Gość

Trzeba w końcu odzielić Koźle od Kędzierzyna, a rynek zrobić koło placu wolności, zamknąć dwa pasy Jana Pawła do kina zrobić tam debtak z prawdziwego zdarzenia, otworzyć parę klubów, bo na razie to jest bida

G
Gość

To co zaproponowano to jest jeden wariant w trzech wersjach, a gdzie kolejne dwa warianty?

ł
łowczy

Las na rynku w Koźlu?

Wydawać by się mogło, że w Kędzierzynie-Koźlu drzew mamy pod dostatkiem, bo lasów i parków w mieście nie brakuje. Wygląda na to jednak, że ekipa prezydenta Wantuły chce zalesić również centralne punkty miasta.
Im więcej krzaków tym pewnie dla nich lepiej. Będą się mogli łatwiej ukryć jak zostaną przepędzeni z urzędu.

v
vinci

Koncepcję zalesienia rynku skrytykowano już wcześniej na stronie Radia Park:

Ludzie nie podniecajcie się tak, bo znowu wpuszcza się nas w maliny serwując bylejakość...
Mam pytanie, do Pana Prezydenta: która z przedstawionych koncepcji została pozytywnie zaopiniowania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu? Bo tylko taki projekt powstały w oparciu o nią zostanie później zatwierdzony przez WKZ do realizacji. Inaczej można sobie tylko pomarzyć, o czym urzędnicy WIEDZIEĆ POWINNI. I niestety to właśnie WKZ zdecyduje co tam powstanie lub nie a nie mieszkańcy w śmiesznej sondzie internetowej.
Moim skromnym zdaniem:
- żadna z przedstawionych koncepcji nie nawiązuje do historycznego założenia urbanistycznego rynku urzędnicy zapomnieli chyba przekazać o tym projektantowi, a ten najprawdopodobniej nawet nie raczył przejrzeć archiwalnych zdjęć kozielskiego rynku, co przy tego typu zadaniach, w ścisłej strefie ochrony konserwatorskiej jest błędem karygodnym.
- żadna z przedstawionych koncepcji nie ułatwia organizowania imprez masowych zamiast otwierać rynek zamyka go na kwadryliardy pomniejszych przestrzeni.
- niczym nieuzasadnione są nasadzenia zieleni wysokiej wiecie kiedy sadzi się drzewa? wtedy kiedy nie ma się pomysłu na projekt to raz. A dwa - efekt zbliżony do koncepcyjnego zostanie osiągnięty po 15-20 latach (wtedy kiedy komuś przyjdzie na myśl żeby rynek znowu remontować), chyba że zakłada się przesadzenie już dojrzałych drzewostanów (cena!) Spójrzcie sobie na rynek krakowski, warszawski czy wrocławski czy nawet raciborski. Tam drzewa o - ile w ogóle rosną są tylko dodatkiem. Nam natomiast proponuje się dżunglę w środku miasta...
- skoro architekt olał historią rynku to nie wiadomo dlaczego nie poszedł w nowoczesność. Podziały w kratkę płyty rynku nie są już ani modne ani trendy. Lektura pierwszego lepszego periodyku branżowego pokaże jak dzisiaj projektuje się przestrzenie publiczne!

Szanowny panie / pani architekt, autorze powyższych wypocin czy naprawdę brak wam polotu czy też może kwota blisko 40 tysięcy jest zbyt mała byście musieli się wysilić?
Szanowny Panie Prezydencie Miasta czy za powyższą kwotę nie lepiej było zorganizować ogólnopolski konkurs architektoniczny, gdzie jako zamawiający otrzymalibyście nie trzy (mierne) lecz kilkadziesiąt profesjonalnych od ludzi z zapałem twórczym? Nawet studenci architektury mają lepsze wizje od tego co się nam dzisiaj proponuje!
Polecam takie rozwiązania na przyszłość nasze najbliższe otoczenie zyska na jakości, w odróżnieniu od przetargowej bylekjakości. Dla jej twórców to tylko kolejny zaliczony temat na przetrwanie, my zostaniemy z BUBLEM na kolejne 25lat.
autorstwa hmm, z dnia 10/24/2012 godz. 00:15

G
Gość

W ankiecie UMKK brak jest czwartego pola wyboru: nie podoba mi się żaden z projektów, są ważniejsze inwestycje w mieście.
Zamiast pozorów decydowania o wyglądzie kozielskiego rynku proponuję referendum w sprawie wykonania zabezpieczeń przeciwpowodziowych Koźla, Rogów, Kłodnicy i Pogorzelca. Za pieniądze przewidziane na kolejną przebudowę rynku (4,5 -6 mln zł.) można by w końcu zmodernizować wały przeciwpowodziowe i sprawić by mieszkańcy czuli się bezpiecznie.
Może NTO przeprowadzi sondę z pytaniem: Co wybierasz: remont kozielskiego rynku czy ochronę gminy przed powodzią?

H
Han Solo

Panie Tomaszu! Proszę nie wprowadzać czytelnika kolejny raz w błąd!
Jacy mieszkańcy zdecydują? Co za bzdura! Zdecydowały kolejny raz władze! Wybór jest dokładnie taki, jak za czasów PRL - możesz sobie wybrać posła na sejm, ale tylko z listy PZPR!
Mieszkańcy chcą PRAWDZIWEGO wyboru, a nie ściemniania!
Ja np. nie życzę sobie takiej ilości drzew na rynku, nie wiem też po co wywalać pieniądze na dziesiątki zupełnie niepotrzebnych słupków!

a
apacz

No to może postawić tam namioty?

o
o9lo

niestety , tak długo jak długo Romowie będą na Rynku " koczować " . tp żadne zamierzenia się nie udadzą

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3