Mieszkańcy Krapkowic czekają na drugi most na Odrze

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zaktualizowano 
Tak ma wyglądać druga przeprawa w Krapkowicach. Ale do rozpoczęcia inwestycji jeszcze daleka droga.
Tak ma wyglądać druga przeprawa w Krapkowicach. Ale do rozpoczęcia inwestycji jeszcze daleka droga. Radosław DImitrow
4 mln zł - według wstępnej koncepcji - ma kosztować dostosowanie dawnego mostu kolejowego do ruchu samochodów. Wahadłowym przejazdem będzie najprawdopodobniej zarządzać komputer.

Jest już gotowa koncepcja, na podstawie której powstanie projekt przebudowy mostu kolejowego łączącego Otmęt z Krapkowicami. Gmina chce, by obok kładki, po której dziś poruszają się piesi, rowerzyści i motorowerzyści, pojawiły się osobówki.

Z obliczeń wynika, że most jest w stanie wytrzymać taki ruch, pod warunkiem, że będą się po nim poruszać samochody o maksymalnym ciężarze 15 ton. Ale trzeba będzie wyłożyć górną część mostu betonowymi płytami.

- Najpierw jednak gmina będzie musiała wybudować drogi dojazdowe z obu stron, odpowiednio wyprofilować nasypy oraz wyciąć drzewa, które będą przeszkadzać - tłumaczy Krzysztof Krajewski, który w urzędzie odpowiada za inwestycje. - Nie jest to skomplikowane zadanie, ale czasochłonne, bo wymaga uzgodnień z wieloma instytucjami.

Gmina musi powiadomić o inwestycji m.in. Ministerstwo Infrastruktury, by to wypowiedziało się w sprawie szerokości przeprawy. Formalnie powinna ona wynosić 4 metry, tymczasem przejazd po krapkowickim moście może mieć maksymalnie 3,5 m szerokości.

- Węższa przeprawa może być dopuszczona do użytku, ale resort musi się na to zgodzić - dodaje Krajewski.

Pewne jest natomiast, że ruch w tym miejscu będzie odbywał się wahadłowo. Gmina rozważa kilka rozwiązań. Najbardziej prawdopodobne zakłada, że ruchem będzie sterować komputer, który na podstawie obrazu z kamery zliczy samochody oczekujące na przejazd z jednej i drugiej strony mostu. Tam gdzie oczekujących będzie więcej, zapali się zielone światło - czas oczekiwania na przejazd wyniesie kilka minut. Dzięki temu kierowcy podróżujący z Otmętu do Krapkowic i z powrotem zaoszczędzą blisko 3 km drogi. Dodatkowa przeprawa ma także odciążyć nieco centrum miasta.

Burmistrz Andrzej Kasiura zapowiedział, że zadanie będzie możliwe do zrealizowania, o ile nie przekroczy 10 mln zł. Autorzy projektu szacują wartość inwestycji na 4 mln złotych. Ponadto gmina ma duże szanse, by zdobyć połowę tej kwoty w formie dofinansowania.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 52

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sprawiedliwy
W dniu 30.10.2013 o 09:17, Gość napisał:

Przestańcie narzekać bo zlikwidują oba mosty, i karzą jeździć mostem autostradowym, żeby były większe wpływy dla państwa.Każdy przejazd 0,80zł, razy kilka tysięcy przejazdów to można sobie wyobrazić jaka to jest kwota dzienne do budżetu.Czy ktoś wie jaka jest dzienna przepustowość ruchu na moście krapkowickim?

 


Najprostszym rozwiązaniem ruchu na moście,

w godzinach dojazdu urzędników do pracy,

będzie zatrudnienie w Gminie  i Starostwie mieszkańców

OTMĘTU !!!

Ewentualnie nalezy puścić dwa lub trzy autobusy przed 8 rano

od Żużeli przez Żywocice do Gminy oraz do Starostwa ,a po 15

w kierunku odwrotnym. 

Przyjajmniej urzędnicy mieli by czas na wymianę zdań na temat podejmowanych przez nich decyzji :)

Podstawą tej propozycji  byłoby zabronienie dojazdu urzędnikom

do pracy prywatnymi samochodami !

G
Gość

Przestańcie narzekać bo zlikwidują oba mosty, i karzą jeździć mostem autostradowym, żeby były większe wpływy dla państwa.

Każdy przejazd 0,80zł, razy kilka tysięcy przejazdów to można sobie wyobrazić jaka to jest kwota dzienne do budżetu.

Czy ktoś wie jaka jest dzienna przepustowość ruchu na moście krapkowickim?

G
Gość

Fajny bajer, ale niestety nie odkorkuje miasta, a o to głównie chodzi w moście.

G
Gość
W dniu 29.10.2013 o 18:24, Józek napisał:

Ja nie zycze sobie mostu !!!!!

 

Ja też nie, ale pod jednym warunkiem ...

 

J
Józek

Ja nie zycze sobie mostu !!!!!

g
gość

Czy jest szansa na referendum mieszkańców gminy w sprawie mostu albo jakieś konsultacje?

Czemu urzędnicy nie wyjdą w teren do świetlic wiejskich i osiedlowych i popytają głosu ludu na ten temat.

 

G
Gość
W dniu 29.10.2013 o 13:48, Sprawiedliwy napisał:

 Tylko Ktoś odważny, Komu Krapkowice leżą na sercu.Odważny ,któremu przeszkadza marność i płytkośc.Odważny, dla którego pensja Burmistrza lub Starosty wystarczy o 30 % niższa niż jest dzisiaj.Odważny,który wszystkim Urzędnikom zarabiajacym powyżej 5000obniży  pensje .Odważny ,który zlikwiduje zbędne etaty oraz instytucje.Odważny, który sam nie bedzie pobierał pieniędzy za zasiadanie w radach nadzorczych firm należących do Gminy lub Powiatu.itd... 

 

Gdyby tak w całym kraju..., o wiele Polska byłaby krajem mlekiem i miodem płynąca. Hm.., pomarzyć dobra rzecz.

 

Wracając na krapkowickie podwórko, tutaj za mało ludzi aktywnych, którzy bezinteresownie czas swój oddają ku dobrej sprawie. Za mało też wymagających, nie wiedzą co to samorząd, komu służy. Gdyby ludzie trochę czasu poświęcili, poczytali, poszli na Sesję /kto chodzi?/, żądali spotkań z władzą, z radnymi itd. A tak, społeczenstwo bierne, więc nie ma co narzekać, tylko brać się w garść i grzecznie swoich /mieszkańców/ praw korzystać.
 

S
Sprawiedliwy
W dniu 29.10.2013 o 12:14, Gość napisał:

Jest jeszcze wystarczająco dużo czasy, aby wpłynąć na zmianę postawy społecznej większości - czy jednak rządzącym naprawdę zależy na zmianie frekwencji wyborczej ? MNiejszość, przy zwiększonej frekwencji, już dawno poleciałaby z magistratu na zbite oblicze, ale niska frekwencja i blaszany elektorat, pozwala na podtrzymywanie tej miernoty u władzy, nawet przez dziesięciolecia.Kto więc rozpocznie kampanię na rzecz zwiększonej frekwencji, skoro, per saldo, może na tym tylko stracić ?

 


Tylko Ktoś odważny, Komu Krapkowice leżą na sercu.

Odważny ,któremu przeszkadza marność i płytkośc.

Odważny, dla którego pensja Burmistrza lub Starosty wystarczy 

o 30 % niższa niż jest dzisiaj.

Odważny,który wszystkim Urzędnikom zarabiajacym powyżej 5000

obniży  pensje .

Odważny ,który zlikwiduje zbędne etaty oraz instytucje.

Odważny, który sam nie bedzie pobierał pieniędzy za zasiadanie w radach nadzorczych firm należących do Gminy lub Powiatu.

itd...

G
Gość

Jest jeszcze wystarczająco dużo czasy, aby wpłynąć na zmianę postawy społecznej większości - czy jednak rządzącym naprawdę zależy na zmianie frekwencji wyborczej ? MNiejszość, przy zwiększonej frekwencji, już dawno poleciałaby z magistratu na zbite oblicze, ale niska frekwencja i blaszany elektorat, pozwala na podtrzymywanie tej miernoty u władzy, nawet przez dziesięciolecia.

Kto więc rozpocznie kampanię na rzecz zwiększonej frekwencji, skoro, per saldo, może na tym tylko stracić ?

G
Gość
W dniu 29.10.2013 o 11:17, 42048454965 napisał:

Nic się nie zmieni. Do wyborów pójdą tylko rodziny radnych, ludzi pracujących w urzędach i zwolennicy MN. ( bo to " karny naród " )

 

Nie mów tak, bo ręce opadają. Wiem, na pewno chodzą rodziny kandydatów, pracownicy urzędów, zwolennicy MN, ale na litość są i chodzą jeszcze pozostali, oby jak najbardziej tacy wymagający, światli, którzy nie kierują się sympatią tylko potrafią ocenić człowieka, jego dokonania, czy potrafi sprostać oczekiwaniom.

42048454965
W dniu 29.10.2013 o 11:02, Gość napisał:

Wybory za rok. Osobiście ja i moja rodzina nie oddamy głosu na żadnego z obecnych. Jednak niewiele to da, gdy do wyboru pójdzie /lub nie pójdzie/ wiele osób do tego nie przygotowanych. Społeczeństwo /przepraszam za słowo/ jest w większości mało kumate, mało wymagające, nie znające się na pracy samorządu, na swoich prawach!!! szczególnie tu, na tych terenach. Dlatego potem jest tak jak jest obecnie. Ludzie głosują na przypadkowych kandydatów, kierując się też sympatią do partii, lub też do danego człowieka. A to, że dany człowiek nic nie potrafi, nie jest przedsiębiorczy, otwarty na nowe wyzwania, to nic, ważne, ze nasz chłop, czy swojska baba. I jest efekt, drepczemy, drepczemy, jakieś smsy, głosowania na Gminę, ulubione miasto, maskotki, grzechotki a konkrety? Daleko, daleko za nami. Inne miasta, choćby ostatnio wspomniane sąsiednie Głubczyce, ruszają z budową obwodnicy. Musieli dobrze w tej sprawie lobbować, że tak ciężkie pieniądze udało się załatwić. 

Nic się nie zmieni. Do wyborów pójdą tylko rodziny radnych, ludzi pracujących w urzędach i zwolennicy MN. ( bo to " karny naród " )

G
Gość
W dniu 29.10.2013 o 10:28, Dokąd idziemy? napisał:

 Krapkowice mają moim zdaniem marnych radnych :(Wielkie roczarowanie : radny Rożałowski,  radni z listy PO,jedynie radni MN nie rozczarowują,bo są tacy ,jak się spodziewalem ! 

 

Wybory za rok. Osobiście ja i moja rodzina nie oddamy głosu na żadnego z obecnych. Jednak niewiele to da, gdy do wyboru pójdzie /lub nie pójdzie/ wiele osób do tego nie przygotowanych. Społeczeństwo /przepraszam za słowo/ jest w większości mało kumate, mało wymagające, nie znające się na pracy samorządu, na swoich prawach!!! szczególnie tu, na tych terenach. Dlatego potem jest tak jak jest obecnie. Ludzie głosują na przypadkowych kandydatów, kierując się też sympatią do partii, lub też do danego człowieka. A to, że dany człowiek nic nie potrafi, nie jest przedsiębiorczy, otwarty na nowe wyzwania, to nic, ważne, ze nasz chłop, czy swojska baba. I jest efekt, drepczemy, drepczemy, jakieś smsy, głosowania na Gminę, ulubione miasto, maskotki, grzechotki a konkrety? Daleko, daleko za nami. Inne miasta, choćby ostatnio wspomniane sąsiednie Głubczyce, ruszają z budową obwodnicy. Musieli dobrze w tej sprawie lobbować, że tak ciężkie pieniądze udało się załatwić.
 

g
gość
W dniu 29.10.2013 o 10:28, Dokąd idziemy? napisał:

 Krapkowice mają moim zdaniem marnych radnych :(Wielkie roczarowanie : radny Rożałowski,  radni z listy PO,jedynie radni MN nie rozczarowują,bo są tacy ,jak się spodziewalem ! 

Bardzo trafna uwaga

D
Dokąd idziemy?
W dniu 29.10.2013 o 08:53, Gość napisał:

Radio podaje, że Głubczyce wybudują obwodnicę za niecałe 26 mln, mieszkańcy 7 lat na nią czekali, obwodnica odciąży ruch w mieście, więc jakoś miasteczka prą do przodu, potrafią, a Krapkowice?

 


Krapkowice mają moim zdaniem marnych radnych :(

Wielkie roczarowanie : radny Rożałowski,  radni z listy PO,

jedynie radni MN nie rozczarowują,bo są tacy ,jak się spodziewalem !

G
Gość

Radio podaje, że Głubczyce wybudują obwodnicę za niecałe 26 mln, mieszkańcy 7 lat na nią czekali, obwodnica odciąży ruch w mieście, więc jakoś miasteczka prą do przodu, potrafią, a Krapkowice?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3