Mieszkańcy wsi Bukowo wspólnie z kolejarzami remontują 100 - letni przystanek

Fot. Andrzej Jagiełła
Fot. Andrzej Jagiełła
Wykonany całkowicie z drewna przystanek jest zabytkiem architektury drewnianej. - Wizytówką naszej wsi - mówi sołtys Piotr Witek. - Jedynym, zachowanym w tak dobrym stanie na trasie Opole - Kluczbork.

Uchował się w niezmienionym kształcie w odróżnieniu od innych zdewastowanych na tej trasie. - Został postawiony ponad sto lat temu, zaraz po tym, jak powstała linia kolejowa - mówi sołtys Bukowa.

Sołtys i mieszkańcy wsi razem z radą sołecką słali pisma do opolskiego zarządu nieruchomości PKP, potem do nadrzędnego we Wrocławiu i w końcu kolejarze przystąpili do remontu. Przywrócili oświetlenie przystanku, zrobili dach i pomalowali wnętrze. Jeden z mieszkańców wsi odrestaurował okna.

Mieszkańcy starają się utrzymywać tu porządek. - Zadbamy też o jego otoczenie informuje sołtys Witek - Teraz chcemy położyć bruk i posadzić krzewy ozdobne. Po zakończeniu remontu zorganizujemy wiejski festyn.
Do renowacji obiektu włączył się również samorząd gminy. - Przystanek jest bardzo ładny, więc szkoda, by zniknął z krajobrazu wsi - mówi Andrzej Puławski, wójt Murowa. - Należy do kolei, więc nie możemy inwestować. Ale sołectwu pomożemy w upiększaniu terenu wokół.

Anna Skrzeczyna, zarządca nieruchomości rejonu PKP Opole przyznaje, że inicjatywa wsi Bukowo spotkała się z przychylnością kolejarzy.

- Jeżdżę tędy codziennie do pracy i jest to jedyny przystanek na kluczborskiej trasie, o który mieszkańcy rzeczywiście dbają. Korzystają z niego codziennie dojeżdżając do szkół i pracy w obu kierunkach. Uznaliśmy, że warto zainwestować z nadzieją, że mieszkańcy innych wsi podejmą podobne inicjatywy.

Na początku maja ekipa remontowa kolei usunie z zewnętrznych ścian i konstrukcji starą farbę i zakonserwuje drewno nową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska