Mieszkańcy Zawadzkiego: Nie likwidujcie tej szkoły!

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- Nie zgadzamy się na rozrzucenie naszej młodzieży po różnych szkołach - mówią mieszkańcy Zawadzkiego, którzy bronią miejscowego Zespołu Szkół Zawodowych. - Będziemy interweniować w tej sprawie w starostwie i kuratorium.
- Nie zgadzamy się na rozrzucenie naszej młodzieży po różnych szkołach - mówią mieszkańcy Zawadzkiego, którzy bronią miejscowego Zespołu Szkół Zawodowych. - Będziemy interweniować w tej sprawie w starostwie i kuratorium. Radosław Dimitrow
Mieszkańcy gminy i uczniowie z gminy Zawadzkie zebrali 930 podpisów pod protestem przeciwko planom zamknięcia Zespołu Szkół Zawodowych. - Nie mamy wyjścia, idzie niż - tłumaczą się w starostwie.

Choć żadna oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, to rodzice, uczniowie i personel są zaniepokojeni pomysłem jaki wysunęły władze powiatu. Chcą, by w Zawadzkiem zamiast dwóch szkół średnich, działała tylko jedna. Zgodnie z planem, uczniowie miejscowego Zespołu Szkół Zawodowych zostaliby przeniesieni do innych placówek - młodzież z technikum informatycznego trafiłaby do budynku dzisiejszego liceum, a uczniowie zawodówki musieliby dojeżdżać do szkoły w Strzelcach Opolskich.

- Plany starostwa są nie do przyjęcia! - denerwuje się Halina Kowalczyk, mieszkanka Zawadzkiego. - Nie zgadzamy się na rozrzucenie naszej młodzieży po różnych szkołach, skoro tutaj mają dobre warunki do nauki. W szkole są dwie sale gimnastyczne i działają trzy pracownie komputerowe.

Rodzice wraz z uczniami przygotowali oficjalny protest do starostwa, pod którym podpisało się 930 osób. Są zdumieni planami powiatu tym bardziej, że po ostatniej powodzi w Zawadzkiem włożyli sporo własnej pracy, żeby w szkole nadal mogły być prowadzone zajęcia.

Miejscowy ZSZ przystąpił niedawno do unijnego programu informatyzacji. W placówce pojawiły się nowoczesne tablice multimedialne i laptopy. Ponadto szkoła ma dobre wyniki w nauce. W ostatnim rankingu "Rzeczpospolitej" technikum informatyczne zajęło 7 miejsce na Opolszczyźnie wyprzedzając szkoły z dużo większych miast: Opola, Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich czy Brzegu.

- Powiat obiecuje, że będzie płacił za dojazdy autobusowe uczniów z zawodówki, ale nie wiadomo jak długo - dodaje Aniela Tkocz, mama jednego z uczniów. - W przypadku przeniesienia uczniów technikum do liceum nie wyobrażamy sobie natomiast, jak oni się tam pomieszczą. Z tego co wiemy, to żeby na korytarzach nie było tłoku, będą musieli chodzić do szkoły na dwie zmiany.

Przenosin obawiają się także uczniowie i nauczyciele - zarówno technikum, jak i liceum. - W przyszłym roku mam zdawać maturę i nie chciałabym, żeby w ostatniej klasie zmienili się moi nauczyciele - przyznaje Justyna z III klasy. - Przecież każdy z nich ma swój sposób na nauczanie przedmiotu i trzeba się do niego przyzwyczaić.

Pedagodzy z obu szkół zwracają ponadto uwagę na konflikt, który od lat istnieje pomiędzy uczniami liceum i technikum.

- Ponieważ szkoły znajdują się w bliskim sąsiedztwie, uczniowie odkąd pamiętam zawsze ze sobą rywalizowali - przyznaje jedna z nauczycielek, która woli zachować anonimowość. - Po połączeniu tych dwóch placówek między młodzieżą może dochodzić do kłótni, wyzwisk, a nawet bójek.

Waldemar Gaida, wicestarosta strzelecki, który odpowiada za edukację w powiecie, uważa że rodzice i uczniowie przekreślają pomysł, choć jeszcze go dobrze nie znają.

- Zebraliśmy szczegółowe dane, z których wynika, że w związku z niżem demograficznym za kilka lat w technikum i liceum nie będzie miał się kto uczyć - mówi Gaida. - Dlatego już teraz trzeba działać, żeby zmienić sieć szkół.

Restrukturyzacji sprzyjać będzie to, że z dniem 31 sierpnia br. dyrektorom obu placówek w Zawadzkiem kończą się umowy. Po połączeniu szkół będzie można bez większych kosztów ogłosić nowy konkurs, ale już tylko na jedno stanowisko.
- Spotkamy się z mieszkańcami Zawadzkiego 18 styczna, żeby porozmawiać i wypracować wspólne rozwiązanie - dodaje Gaida. - Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do miejskich radnych.
Rodzice już teraz zapowiedzieli, że przyjdą na sesję, by zobaczyć, jak przebiegać będzie głosowanie. Będą przekonywać radnych, że likwidacja szkoły prowadzi do degradacji miasta.

Co stanie się natomiast z budynkiem ZSZ, jeżeli radni zdecydują się na restrukturyzację? Prawdopodobnie czeka go sprzedaż. Można się tego spodziewać, bo w przypadku innego budynku przy ul. Kościuszki w Strzelcach Opolskich (tzw. "Kurnik") powiat także przygotowuje się do jego sprzedaży. Uczniowie nie chodzą tam na lekcje od września 2011 r.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sąsiod
Najlepiej niech znowu wszystko rozkradna co jest w szkole tak jak mialo miejsce ze szpitalem huta i mieszkancy sponsorowali byl fajny sprzet i wszystko poszlo sobie do Strzelec nie dajcie sie walczcie dalej o szkole.

Joluś mosz we cołkośici racja !!!
J
Jola

Najlepiej niech znowu wszystko rozkradna co jest w szkole tak jak mialo miejsce ze szpitalem huta i mieszkancy sponsorowali byl fajny sprzet i wszystko poszlo sobie do Strzelec nie dajcie sie walczcie dalej o szkole.

U
ULLLA
Masz rację KKKbtained ale mnie nie dziwi że moje dziecko wybrało tę szkołę, ale dziwi mnie że tego nie widzą INI co powinni widzieć „widzą co chcą widzieć” teraz wiem że nie bardzo się NANI interesowali i potrzebami szkoły choćby nawet sutkami po powodzi .A przecież zostały wykonane w czynie społecznym prace i trud które włoży dzieci i całe rodziny by wspomagać po tych skutkach powodzi , teraz NASZ trud i poświęcenie zabiorą do WYRÓWNANIA STRAT EKONONICZNYCH dla ……………? jakie to proste rozwiązanie nic dziwnego dla ……………?

No ?no ? no ? powiem jeszcze że nie widzą co jest i było i dlaczego są tego skutki !!!!
Tylko słyszą co chcą usłyszeć i tym zma……?
Szybko załatać dziurę osiągnąć cel !!!!!!
Ciekawe do jakiej szkoły chodzili może do strzeleckiej …………..?
K
Krycha

Masz rację KKKbtained ale mnie nie dziwi że moje dziecko wybrało tę szkołę, ale dziwi mnie że tego nie widzą INI co powinni widzieć „widzą co chcą widzieć” teraz wiem że nie bardzo się NANI interesowali i potrzebami szkoły choćby nawet sutkami po powodzi .A przecież zostały wykonane w czynie społecznym prace i trud które włoży dzieci i całe rodziny by wspomagać po tych skutkach powodzi , teraz NASZ trud i poświęcenie zabiorą do WYRÓWNANIA STRAT EKONONICZNYCH dla ……………? jakie to proste rozwiązanie nic dziwnego dla ……………?

k
kkkbtained

w życiu nie poszłabym do szkoły w Strzelcach. To jest jedna wielka MASAKRA. 90% uczniów to strzelecka patologia... Niema to jak szkoła w Zawadzkiem...

A
Adam

Hanusek masz racje że jest sens jo też tego szukałem i znalazłem w konstytucji i nie tylko Prawo do godnej nauki gwarantowany przez 70 artykuł konstytucji RP gwarancją wyboru szkoły ust.3 zd.1 oraz art. 26 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i 14 art. Międzynarodowego Paktu Ekonomi i Społecznych i kulturowych . Wiec Państwo winno zapewnić każdemu obywatelowi polski warunki niezbędne do jego rozwoju ,przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności demokracji i tolerancji, sprawiedliwości i wolności . Obowiązkiem Państwa jest zapewnienie bezpłatnej nauki i transportu powyżej 4 km. Decyzje zostały powzięte przez starostwo „ O NAS BEZ NAS” nasze dzieci mają prawo decyzji do tej szkoły chodić bo taka była ich WOLA obowiązkiem rodziców i rolą Państawa to zapewnić będe dumny że chodzą do tej szkoły co rodzice i mogą w niej odnaleść SIEBIE i będą potrafili posłać do niej swoje dzieci i je wspierać tak jak jo ....

h
hanysek

Wpisałem się na jednej z pokazywanych kartek aby ta szkoła pozostała- bo to nasza zawadczańska . Czy jest sens i racja? Postanowiłem poszperać w internecie i … znalazłem ranking n a podstawie którego doszedłem do wniosku ,że nie tylko jest sens ale i racja po naszej stronie. Z najnowszymi rankingami (2012) !!! zapoznać się można na www.perspektywy.pl oraz informatorze gimnazjalnym na 2012. Z powyższego rankingu wynika ,iż Technikum w Zawadzkiem w województwie znajduje się na 7 miejscy (159) w kraju. Strzeleckie na 15 w województwie i 250 w kraju .
W rankingu maturalnym Zawadzkie plasuje się na 86 w kraju , strzeleckie nie zmieściło się w 200 !!!!!!!!!!! .
No i powód prosty!! Starostom po prostu jest wstyd , że jesteśmy lepsi. Te wyniki są jednoznaczne - to nie zawadczańskie technikum należy zlikwidować !! Wszelkie uzasadnienia ekonomiczne to jest po prostu lipa – wielka lipa . Tu chodzi o następne wybory. Szkoły mają uczyć, a nie tylko istnieć .
Obrońcom naszej szkoły polecam ren ranking. Moim zdaniem to podstawowe uzasadnienie dalszej edukacji w tym technikum. . Trudno nie być ZA !!!!!!

m
mieszkaniec

Szanowny pan Gajda ma w d... nauczycieli, rodziców - niech wszyscy wiedzą że odmówił spotkania z nimi na ich prośbę , więc teraz niech oczu nie mydli. Teraz będzie udowadniał że ma rację, potem zlikwiduje szkołę, będzie niszczała latami, potem zlikwiduje liceum ( to tez kwestia czasu) i będę ok. Zawsze uważałem że powiaty to przeżytek...ich powinni zlikwidować

s
spolo

Na zdjeciu są pracownicy tej szkoly i uczniowie . To co robia wladze powiatu i wojewodztwa z Zawadziem woła o pomstę do nieba Najpierw ogranicza sie polaczenia pkp z opolem i likwiduje z Tarnowskimi Górami Dojazd do Strzelec Opolskich tez orgraniczony pks likwiduje polaczenia .Teraz chcą likwoidowac szkolę moze tak w strzelcach zlikwiduje szkolę tam nie ma problemu z polaczeniami do gliwic i Opola .Czy likwidacja szkoly nie jest zemsta wladz powiatu za to ze kandydat na posla uzyskał malo glosow w gminie Zawadzkie .Widac ze wladze wojewodztwa i powiatu chcą sie pozbyc gminy Zawadzkie Czyzby blizej Zawadzkiemu blizej do slaskiego wojewodztwa OBawiaja sie mieszkancy ze w opolskim juz ich nie chcą .Wstyd by Burmistrz musial organizowac transport w gminie bo ten przygtowany przez pkp i pks nie spelnia oczewiwan mieszkancow gminy Zawadzkie

I
Ignac

Na tym zdjeciu same auslyndry zodyn z Zowadzkiego

K
Kolo

Najlepiej to zlikwidować Powiaty. To Gmina powinna decydować jaka na jej terenie powinna być sieć szkół. Teraz Zawadzkie na tym straci a Strzelce zyskają nowych uczniów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3