Mieszkania dla młodych

Rozmawiała: Justyna Janus
Mirosław Morawski
Mirosław Morawski
z Mirosławem Morawskim, prezesem Opolskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

- Dla kogo są przeznaczone mieszkania w TBS?
- Przez cały czas trzeba pamiętać, że zgodnie z ideą budownictwa społecznego, mieszkanie TBS są mieszkaniami przejściowym a nie docelowymi. Właśnie dla tego ich lokatorami powinni być przed wszystkim ludzie młodzi, którzy właśnie skończyli naukę i dopiero aklimatyzują się na rynku pracy. W tej chwili nie stać ich na kupno własnego mieszkania i mieszają w TBS-ach, ale za kilka lat będą mieli więcej pieniędzy, zaczną budować własne domy albo kupią mieszkanie. Wyprowadzą się, a ich miejsce zajmą następne osoby. Kiedyś w TBS mogły mieszkać tylko osoby zameldowane w Opolu, teraz ten warunek już nie istnieje. Warunkiem natomiast jest brak prawa własności do lokalu znajdującego się na terenie miasta. Ważny jest także dochód. Ustawodawca oznaczył górną jego granicę dla osób starających się o mieszkania w TBS. Ci którzy ją przekroczyli nie mają szans na zamieszkanie.
- Jakie prawa i obowiązki mają mieszkańcy TBS-owskich domów.
- Przed wszystkim muszą pamiętać o tym, że mieszkanie nie jest ich własnością i na pewno przez najbliższe 25 lat, czyli do momentu spłaty zaciągniętego przez nas kredytu, nie będzie. Nie mogą więc mieszkania sprzedać ani wynająć. Muszą również wpłacić kwotę partycypacyjną, która to kwota nie czyni z nich udziałowca TBS. Nie mają prawa do żadnych profitów z tym związanych. Jedyne prawo, jakie ma partycypant w związku z wpłaceniem pieniędzy, to prawo decydowania o tym, kto będzie głównym najemcą. Muszą również zapłacić kaucję, która zabezpiecza nasze roszczenia czynszowe w momencie rozpoczęcia procedury eksmisji. Poza tym wielkość mieszkania uzależniona jest od ilości osób które będą tam zameldowane.
- Mówi pan o obowiązkach, a prawa lokatorów?
- W monecie wyprowadzki, kaucja po zrewaloryzowaniu zostanie im oddana. Po spłacie całego kredytu mają również możliwość starania się o zwrot kwoty partycypacji. Mogą również przed upływem tego terminu scedować umowę partycypacji na osobę trzecią, a tym samym odzyskać wpłacone pieniądze. Ustawa o pomocy państwa w spłatach kredytów mieszkaniowych - z sierpnia 2002 roku - daje możliwość wykorzystanie kwoty gwarancyjnej z książeczek mieszkaniowych także na pozyskanie lokalu z TBS-u. Brak prawa własności ma również pozytywne strony. Lokatorzy nie muszą martwić się o remonty budynków i ich utrzymanie, robi to TBS. Poza tym mają również zagwarantowaną wysokość czynszu, która nie może przekroczyć pewnej kwoty. Obecnie czynsz w OTBS wynosi 7,59 zł za metr kwadratowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska