"Mieszkanie” dla pupila, czyli domki dla domowych zwierzaków

Katarzyna Piojda
Domek dla chomika
Domek dla chomika 123RF
Gdy pies, kot czy inne zwierzę pojawia się w naszym domu, musimy zapewnić mu jego cztery kąty. Legowisko, kuweta czy miska na karmę sprawią, że czworonóg w domu poczuje się jak... w domu.

Pies, jako najlepszy przyjaciel człowieka, to najczęstszy nasz "współlokator", jeśli chodzi o zwierzęta domowe. Koty, czy to zwykłe dachowce, czy rasowe, a także kanarki, papugi, chomiki, świnki morskie też niejako mogą należeć do rodziny.

Przestrzeń dla kota i psa

– To dlatego zrozumiałe jest, że przywiązujemy wagę do zapewnienia im komfortowych warunków – mówi Mariusz Kulik, dyrektor generalny sieci sklepów KiK. – Mając w domu zwierzę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na wydzielenie dla niego przestrzeni, gdzie ustawimy legowisko, kuwetę, miskę na karmę. W ten sposób przyzwyczajamy kota czy psa do załatwiania potrzeb bądź podawania mu jedzenia w określonym miejscu.

Zwierzę, któremu zapewniamy własny kąt, a więc miejsce, w jakim może się zawsze schronić czy po prostu poleżeć, stanowi dla niego azyl.

Jak pies z kotem? Jak widać nasi pupile mogą dzielić legowisko
Jak pies z kotem? Jak widać nasi pupile mogą dzielić legowisko 123RF

Jak zapewnić takie miejsce dla czworonoga?

– Dostosujmy wielkość legowiska do gabarytów psa, ale zakładając, że szczeniak szybko urośnie – kontynuuje Kulik. – Jeśli nie zamierzamy wymieniać posłania i wolimy zainwestować w jedno sprawdzone, od razu wybierzmy je w takim formacie, jaki docelowo osiągnie pies w dorosłym wieku.

Przyda się wybrać wersję wodoodporną posłania. Ta będzie bardzo praktyczna zwłaszcza w przypadku młodych zwierząt, które dopiero uczą się załatwiać. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Różnią się one kształtem, zazwyczaj owalnym lub prostokątnym. Materiał wykończeniowy też ma znaczenie. Powinien być mocny i trwały, np. ze wzmocnionego płótna, od wewnętrznej strony wzmocnionego gumą. Samo legowisko może być otwarte albo zabudowane, na wzór psiej budy, w której zwierzę może się całkowicie schować.

Koci kącik

Kotom też należy się miejsce odpoczynku, często bowiem upodobają sobie określony kąt. – Zazwyczaj jest to miękki koc, poduszka, czyli powierzchnie delikatne i łatwo się nagrzewające pod wpływem ciepła zwierzaka – podkreśla ekspert. – Możemy zatem przygotować dla kota konstrukcję łączącą drapaki, piętra z zabawkami i legowisko, najlepiej zabudowane. To dlatego, że zazwyczaj umieszczone jest na samej górze, więc kot będzie bezpiecznie schowany.

Nie trzeba kupować takiego domku w sklepie. Kto ma chęci (no i czas), może zrobić podobny domek samodzielnie. Powinien do tego wykorzystać pnie, gałązki, sznurek i deski. Odpowiednio podzielone elementy dadzą ten sam efekt i frajdę zwierzakom, jak kupione gadżety.
Zabawki czworonożnego lokatora

– Nieodzownym elementem wyposażenia domu, gdzie pojawią się zwierzęta, są zabawki – mówi dalej dyrektor KiK. – Dla psa koniecznie gryzaki i łapcie, które i tak dorwie, więc lepiej od razu dać mu któreś ze starych i schodzonych. Dla kotów natomiast sprawdzą się drapaki do ostrzenia pazurów czy zabawki ruchome. Te zapewniają im zdecydowanie lepszą rozrywkę.

Gdy pupil z nami wyjeżdża

– Jeśli planujemy wyjazd z czworonogiem czy wizytę u weterynarza, sprawdzą się przenośne torby – dodaje Kulik. – Koty na ogół nie lubią podróżować, więc zamknięte w transporterze lepiej zniosą drogę. Ważne, żeby torby były zaopatrzone w miękką wyściółkę i przewiewne osłonki, zapewniające stały dostęp świeżego powietrza. Wiele modeli sprawdza się nie tylko w aucie, ale również na otwartej przestrzeni, docelowym punkcie wyjazdu. Mają wbudowane osłony przeciwwiatrowe, daszki, boczne kieszenie na karmę, wodoodporne ścianki. Dzięki takiej konstrukcji zwierzę ma zapewniony większy komfort, a jednocześnie warunki, w których zaspokoi wszystkie potrzeby.

Podróżna torba dla kota pozwoli zwierzęciu na spokojny i bezpieczny transport.
Podróżna torba dla kota pozwoli zwierzęciu na spokojny i bezpieczny transport. 123RF

Podczas wyjazdu często dostęp do niezbędnych akcesoriów dla pupila jest ograniczony. Z pomocą przychodzą wielofunkcyjne transportery. Są niezastąpione, bo łączą wszystkie praktyczne funkcje. Kolejny pomysł stanowią rozkładane maty, przydatne podczas krótkiej podróży lub wizyty u znajomych. –Sprawdzi się w tym przypadku model służący za miękkie legowisko, dzięki czemu pies nie wybrudzi tapicerki w aucie czy kanapy albo model z chłonną ceratą, w którą pies załatwi swoje potrzeby – dopowiada Mariusz Kulik.

Domek dla gryzoni

Chomik czy świnka morska też mogą mieć swoje kąciki w naszym domu. Istnieją np. drewniane domki dla gryzoni wyglądające na pierwszy rzut oka, jak karmniki dla ptaków. Te dla świnki morskiej czy chomika mają jednak tunele, przegródki czy kryjówki, czyli to, co lubią małe gryzonie. Takie domki są parterowe albo piętrowe. Na ściankach z kory drzewa gryzoń ostrzy pazurki.

Inne domki dla gryzoni albo miniaturowych królików mogą być wykonane z siana i marchewki. Zwierzak ma w takim pomieszczeniu miejsce do spania, tunele, kryjówki, labirynty, karuzele. Przy okazji może też sobie... podjadać ściany. W efekcie zostaną tylko resztki "murów". Marchew i siano stanowią bowiem okładzinę kartonu, z którego wyprodukowane są ściany.

Domek dla ptaków

Klatka klatce nierówna. Warto zainwestować w taką, która ma głębokie podłoże z urządzeniem wietrzącym i zabezpieczającym przed wydostawaniem się brudu i innych odpadków poza klatkę. Pojemniki czy korytka na ziarenka oraz tzw. pojnik do wody (poidełko) powinny znaleźć się w wyposażeniu klatki. Dobrze byłoby, gdyby te korytka można było uzupełniać pokarmem czy wodą bez konieczności otwierania klatki. Specjalne żerdki, na których ptak będzie stał, wspomaga ukrwienie jego łapek. Taka klatka przyda się też dla gryzoni.

Głębokie dno w klatce pomaga w utrzymaniu porządku wokół klatki.
Głębokie dno w klatce pomaga w utrzymaniu porządku wokół klatki. 123RF

A co możemy przygotować dla ptaków w ogrodzie? – Jeśli w naszym ogrodzie zlatują się ptaki, zawieśmy na gałęzi kolorowy karmnik – radzi ekspert. – Ten zapewni im przyjazny zakątek i stały dostęp do jedzenia. Pamiętajmy jednak, żeby zaczepić go na bezpiecznej wysokości, zwłaszcza jeżeli mamy psa lub kota. Wlot do karmnika powinien być przestronny, co ułatwi ptakom dostęp do pożywienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Mieszkanie” dla pupila, czyli domki dla domowych zwierzaków - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska