Mija szał na klasy wojskowe i policyjne w opolskich szkołach

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ślubowanie jednej z klas mundurowych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie.
Ślubowanie jednej z klas mundurowych w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie. Mirosław Dragon
Entuzjazm osłabł, bo nie dla wszystkich jest potem praca w służbach.

Jeszcze kilka lat temu klasy mundurowe w liceach cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Chętnych było więcej niż miejsc.

- Ta moda jednak powoli mija - przyznaje Aurelia Stępień, dyrektor Powiatowego Zarządu Oświaty w Kędzierzynie-Koźlu. Taki wniosek pojawił się po przeanalizowaniu wyników rekrutacji do klas ponadgimnazjalnych.

W poprzednich latach do klasy policyjnej w Zespole Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu chętnych nie brakowało, w tym roku jest inaczej. W pierwszym terminie rekrutacji przyjęto zaledwie 21 osób na 30 miejsc. W nadchodzącym roku szkolnym oddział powstanie, ale w przyszłym urzędnicy odpowiedzialni za oświatę będą się już nad tym zastanawiać.

- Co ciekawe, większe zainteresowanie taką formą kształcenia jest wśród uczniów ze wsi niż z miasta - dodaje Aurelia Stępień. - Młodzi ludzie chętniej wybierają teraz technika, które dają konkretny fach.

W Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie rok temu uruchomiono dwie pierwsze klasy mundurowe. Od września ruszy już jedna. - Ukończenie takiej klasy nie gwarantuje dostania się do wyższej szkoły pożarniczej czy policyjnej - podkreśla Dorota Mielczarek-Koziołek, dyrektor szkoły. - To może być powód, dla którego młodzi wybierają teraz inne kierunki.

Podobna tendencja jest w innych szkołach na Opolszczyźnie. Z prowadzenia klas o profilu wojskowym już kilka lat temu zrezygnowało I LO Carolinum w Nysie.

Powód? Ze wspierania edukacji w takiej formie wycofało się Ministerstwo Obrony Narodowej. Szkoła nie planuje ponownego uruchamiania klas mundurowych, zdając sobie sprawę z niewielkiego zainteresowania. - W takich klasach są zajęcia dodatkowe, do których też trzeba się przygotowywać. Być może uczniowie wolą się skupić na nauce do matury - zastanawia się Irena Sosulska, dyrektor liceum Carolinum.

Naukę bądź pracę w służbach mundurowych podejmuje ok. połowy uczniów klas policyjnych i wojskowych. Przykładowo w Oleśnie jest to 45 procent. Z kolei chęć taką zgłasza około 80 procent uczniów, czyli nie wszystkim się udało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska