Milionerzy na Opolszczyźnie. Ich liczba spadła

Jolanta Jasińska-Mrukot [email protected]
151 - to liczba milionerów w województwie opolskim. (fot. sxc)
151 - to liczba milionerów w województwie opolskim. (fot. sxc)
Na Opolszczyźnie mamy 151 milionerów - tyle osób w naszym regionie wpisało w zeznaniach podatkowych, że w 2009 r. zarobiło milion złotych i więcej.

W porównaniu do 2008 ubyło ich o blisko setkę.

Wśród milionerów są też tacy, których roczny dochód sięga 10 milionów złotych – przyznaje Robert Wojewódka, szef opolskiego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Zobacz: Meble Piotra Klera z Dobrodzienia zamawia nawet Putin

Z danych Izby Skarbowej wynika, że w 2009 r. na Opolszczyźnie w zeznaniach podatkowych roczny dochód przekraczający milion złotych wpisało 151 osób. To mniej niż w 2008 r., kiedy było ich 245.

W jakich branżach i w jakiej części Opolszczyzny mamy najwięcej bogaczy, już trudniej się dowiedzieć. – Jesteśmy małym województwem, jeśli wskażę miejscowość albo nawet część województwa, gdzie osiąga się taki dochód, wszyscy się domyślą, o kogo chodzi – tłumaczy Robert Wojewódka. - Podobnie jest z branżą, w której wzbogacili się najzamożniejsi Opolanie.

Wiadomo, że wśród legalnych opolskich milionerów są tacy, którzy odziedziczyli majątek lub wygrali w totka - należą oni do zdecydowanej mniejszości. Większość dorobiła się własnymi siłami.

Z danych urzędów skarbowych wynika, że co siódmy polski milioner mieszka w Warszawie. Wśród nich dominują właściciele firm prawniczych, doradztwa podatkowego, firmy deweloperskich, projektowych i wydawniczych.

- Nasze województwo ma swoją specyfikę i swoje dynamicznie rozwijające się branże – mówi dr Witold Potwora, opolski ekonomista. – Na pewno wśród wysoko zarabiających w naszym województwie znajduje się kadra dużych spółek giełdowych oraz właściciele przedsiębiorstw rolno-spożywczych i firm transportowo-przewozowych.

Zobacz: Kler, Gabor, Selt czy Itaka - to znane i cenione marki, które narodziły się na Opolszczyźnie

Milionerów mamy jednak coraz mniej i to jest tendencja ogólnokrajowa, np. na Dolnym Śląsku w ciągu roku milionerów ubyło o ponad połowę. W całym kraju mamy 10700 osób, które w zeznaniu podatkowym za 2009 rok wykazały dochód wyższy niż milion złotych. Jeszcze rok wcześniej ta liczba wynosiła 13,5 tysiąca osób.

Z pewnością przetrzebił ich mocno ostatni kryzys, przez co spadły ich zarobki i zyski. – Ale może to być także kwestia oszczędności, niektórzy właściciele świadomie rezygnują z części zysku, przeznaczając go na rozwój i inwestycje –podpowiada dr Potwora. – Kryzys na świecie mija, ale nie wiadomo, czy dzięki temu znów wzrośnie u nas liczba milionerów. Jesteśmy gospodarką rozwijającą się, więc trudno przewidywać, co może się zdarzyć w przyszłym roku.

Średnio mamy 14,6 milionera na sto tysięcy mieszkańców. To najniższy wskaźnik w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska